×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
24. jūlijs, 2017
Drukāt

Nav korekti paralimpiešu sasniegumus pielīdzināt profesionāļiem (30)

Foto - Ieva Makare/LETAFoto - Ieva Makare/LETA

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis

Latvijas paralimpieši veiksmīgi startējuši pasaules čempionātā vieglatlētikā Londonā un var pretendēt uz dāsnām valsts prēmijām.

Diānai Dadzītei trīs zelti, Dmitrijam Silovam – viens, Aigaram Apinim – sudrabs. Visticamākais, Ministru kabinets brašos sportistus prēmēs ar maksimālo prēmiju, kas par pirmo vietu ir vairāk nekā 28 tūkstoši eiro, par otro – vairāk nekā 17 tūkstoši. Viņu treneriem un apkalpojošam personālam pienākas uz pusi mazāka summa, bet biedrība “Latvijas Paralimpiskā komiteja” par sportista uzvaru var pretendēt uz naudas balvu līdz 35 tūkstošiem eiro paralimpiskā sporta attīstībai.

Skaitļi kā skaitļi – citam tās šķiet milzīgas summas, oligarham – piliens jūrā. Bet lietas būtība ir citā apstāklī, proti, 2012. gadā, vēloties izpatikt publiski aktīvu vēlētāju grupai, valdība (pirmajās rindās šīs idejas virzīšanā bija ministri Ilze Viņķele, An­dris Vilks un Roberts Ķīlis) pielīdzināja paralimpiešu prēmijas olimpiskajiem sasniegumiem (līdz tam bija uz pusi mazākas), taču tas nebija nekas vairāk kā pliks populisms un kolēģiem nepietika drosmes iebilst. Pateikt, ka valstij balva jāpiešķir par sasniegumiem, kas iedvesmo nāciju, nes valsts vārdu pasaulē, bet šajā gadījumā tas viss ir tā – starp citu. Un to var redzēt arī amatpersonu attieksmē. Jā, Ministru prezidents Māris Kučinskis savā “Twitter” kontā apsveicis paralimpiešus, bet Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, tāpat arī viņa labā roka sporta jautājumos Edgars Severs to nav izdarījuši. Piemēram, Severs iepriekšējā mēneša laikā sūtījis virtuālus sveicienus strītbolistiem par uzvaru Eiropas kausā, Inesei Tarvidai par bronzu pasaules čempionātā teikvondo, Latvijas sieviešu basketbola izlasei par kvalificēšanos Pasaules kausam.

Nav šaubu – arī paralimpieši iegulda lielu darbu, lai būtu labāko vidū. Dadzīte pat trenējusies piecas sešas stundas dienā. Nav tik daudz mums lielo profesionāļu, kas sevi attīstītu tik centīgi. Tomēr nemānīsim paši sevi – paralimpiešu sasniegumi nācijas pašapziņas veidošanā nav pat pieci procenti no tā, ko paveikuši, piemēram, Aļona Ostapenko, Mairis Briedis vai Kristaps Porziņģis. Turklāt viņiem ir ļoti ierobežota konkurence – mazāk nekā desmit atlēti, no kuriem daži rezultātā atpaliek apmēram uz pusi, tātad piedalās vienkārši kvoruma pēc.

Protams, var jau teikt – man nav žēl vai – labāk, lai iedod sportistiem, nevis paši nozog. Man arī nav žēl, un saprotams, ka no nepiešķirtajiem 50 tūkstošiem valsts bagātāka nekļūs. Turklāt vēl viens grāvis ir prēmijas profesionāļiem (Ostapenko, Brieža piemērs), kas liecina tikai par to, ka amatpersonām vai nu nav sajēgas par lielā sporta kārtību, vai arī – spēja iet pret tautas kori, kas pieprasa prēmijas un ordeņus.

Izglītības un zinātnes ministrijā šobrīd veido jaunus noteikumus par naudas balvu piešķiršanu, pārskata kritērijus, ir doma izveidot atsevišķu komisiju, kas “nosvērs izcilību”. Jau esot panākta vienošanās, ka paralimpiešu prēmijas nogriezīs uz pusi jeb atgriezīsies pie iepriekšējās kārtības.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Paz zelta medaļu olimpiādē taču pienākas 142 288 eiro nevis 28… Kaut kas ir mainījies?!

 2. Cik no pieminētajiem ir invalīdi no dzimšanas,labāk parādiet šo “sportistu”slimības vēstures,braukšana dzērumā,avāriju vaininieki savas pārgalvības dēļ,bezatbildīga lēkšana ūdenī sevi sakroļopļojot.Varētu uzskaitīt vēl un vēl,pie visa jāpieskaita arī valsts izdotās summas šo sportistu ārstēšanai un rehabilitācijai,tad kādas prēmijas viņiem pienākās,tā ir bērnu sportam atņemta nauda.

 3. Šadurski, pēdējais laiks likvidēt! Saprotiet kā gribiet….

 4. Kārlis Šadurskis = Latvijas skolu un skolēnu bende metīsies slepkavot invalīdus ? Šadurski – ej taču prom ar labu !!!!!

 5. Kamērt tu pa sapņiem lido.
  Slimais bērns pa sapņiem skrien.
  (Māra Cielēna)

 6. Lai kas runatu , bet ne šis, jo viņš savu tēlu var ieraudzit filmā,, Purva bridējs”‘ Sutka izteikts Sutka. Kauns

 7. No Čevera laikiem gaidīju, kas Latvijā parādīsies kāds drosmīgais un pateiks to, ka tagad pateica ministrs K.Šadurskis. Par to viņam PALDIES!
  Tēma delikāta, negribas aizskart kādas dvēseles smalkās fibras, taču tagadējie kritēriji un lēmumi ir absolūti absurdi. Starp citu, līdzīgi ir tikai Putina KF. To var saprast, jo Putins vienpersoniski dala naftas dolārus un viņam ir liktenīgi svarīgi būt ievēlētam atkal un atkal. Pie mums ir pilnīgi cita situācija un vienreiz tas ir jāatrisina kā normālās valstīs.

  • Tas, kam ir fibras Atbildēt

   Labi būtu, ja Tu, PBR, nonāktu situācijā, kad Tavas fibras tiktu apsmietas vēl vairāk, kā Tu apsmej šo jau tā dzīves apdalīto, cilvēku fibras ! Mērglis Tu esi, ne cilvēks. Ceru, ka Tu drīz vien nonāksi paraolimpiešu fizoloģiskajā stāvoklī. Esi nolādēts !!!

  • Žēl …drīz tevi piemeklēs briesmīgs liktenis …Neskaud invalīdus.

 8. Izglītības “ministram” vārdu KOREKTI būtu jāprot pateikt latviski! Patiešām izcili stulbs!

 9. To var murgot ar cerībām, ka pašam nenāksies sēdēt tajos ratiņos…
  Tos, kurus liktenis tur apsēdinājis un tikai pašu drosme un gribasspēks ir licis garīgi piecelties kājās ir pelnījis ne tikai sporta balvas arī atlīdzības veidā, bet arī kādu valsts apbalvojumu – KAD DOMA PIECELSIES NO PRĀTA RATIŅIEM…
  Ar cieņu pilsonis.

 10. Autor tu esi uz savām kājām?!?! Nu tad pārspēj kaut viena mūsu paralimpieša veikumu!!!!

 11. paraolimpietis

 12. Autors skaudīgs pajols! Kas ir 100 tūkstoši prēmijās cilvēkiem, kas cīnās dzīvē un rāda piemēru citiem, kā nepadoties?! Nožēlojams rakstelis. Kauns pašam nav?

 13. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Profesionāls sportists ir profesionālis savā nozarē- invalīds ar sportu nodarbojas hobija līmenī. Bez tam – profesionāļi visi ir vienā “maisā”. Vai tu esi 160 cm un 40 kg , vai 2 m un 130 kg – tu met disku, šķēpu vai grūd lodi un neviens nešķiro ne fiziskos parametrus, ne tavu veselības stāvokli dala kategorijās.
  Protams, ka salīdzināt šīs olimpiešus ar paralimpiešiem ir vislielākais populisms un mūsu tautas īpašās mentalitātes izpausme. Tas pats par bokseri un tenisisti- tas ir profesionālais sports un to NEDRĪKST likt tajā pat plauktā, kur olimpiskie sporta veidi.
  Ja gribam prēmēt, un paralimpieši noteikti ir jāprēmē, jāizvēlas cits formulējums, cita prēmēšanas skala un nevajag salīdzināt nesalīdzināmas lietas!
  Sakārtosim šo jautājumu un veiksmi mums visiem darbā, sportā – ar vienu vārdu- dzīvē!

 14. Nu kas ir maitas putni ,žel priekš invalīdiem nauda ja jau tādas runas ir ,,izdariet kaut simto daļu no tā ko viņi ir izdarījuši un tad sprieziet ,bet kur nu ,gan jau Jums tas viss nāks atpakaļ un tad gan nevaidiet ,,lēmēji kauns par Jums izdzimteņiem …

 15. Protams, vēlu visiem , lai viņiem nekad nav jāpiedalās paralimpiskajos sporta veidos! Lai visiem laba veselība!
  Tomēr piekrītu, ka prēmēt un pielīdzināt šos sasniegumus profesionālajam sportam ir tikai nekompetence un populisms, tomēr katra cilvēka labi paveikts darbs ir pienācīgi jānovērtē.
  Lai veicas.

 16. Kaut ko tik muļķīgu lasu pirmo reizi-un ļoti ceru kad pēdējo.Nāciet pie prāta.Ja invalīdi ir pelnījuši-tad maksājiet.Paši sev algas nogriežiet,bet sportistiem samaksājiet!!!

  • Ko viņi ir pelnījuši? Apsveikumu par sasniegumiem , lūdzu, nav žēl! Bet nevar salīdzināt viņu sasniegumus sportā ar olimpiešiem. Ja paralimpiešiem, praktiski, visi tiek apbalvoti ar medaļām (lūdzu papētiet dalībnieku skaitu paralimpiskajās spēlēs katrā invaliditātes grupā), tad olimpiešiem tikai viens no miljona, ja ne vēl vairāk.

   • ja medaļas izcīnīt ir tik vienkārši, Atbildēt

    kāpēc visi invalīdi nav ar medaļām? Vajag piespiesties, apcensties, turklāt nopietni, pārvarēt savu invaliditāti. Prēmijas par medaļām ir ļoti laba motivācija pacensties vairāk. Bet griest nost pusi no veselo olimpiešu atlīdzibas ir noziegums.
    Šitas m-ērglis, Šadurskis, bija galvenais no bēdīgi slavenās Vienotības, pēc kura ieteikuma dažus gadus atpakaļ tika palielinātas ministru algas. Tā teikt – sev algu pieliekam, bet invalīdiem – nogriežam. KAUNS Šadurski!

 17. Lūk šādi pid…i ir pelnījuši pabraukāties invalīdu ratiņos un vēl mēģināt pasportot!

  • Vai tas nozīmē, ka mums visi invalīdi automātiski jāpataisa par miljonāriem pat tad, ja viņi braucot dzērumā avarējuši un tā kļuvuši tādi?

 18. Kārli Šadurski, ja tu spried, tad izvēlies teicienus, citādi jāpārskata tava atbilstība ministra amatam.
  Es par to teicienu: “Labāk lai viņiem tiek, nekā citi nozog.” Kas tā par morāli, kā kādam bomzin.

  • Ja komentāra autors prot arī lasīt, ne tikai rakstīt, tad viņš būtu ievērojis, ka ievietotā raksta autors nav Kārlis šadurskis, bet gan Ilmārs Stūriška…

Draugiem Facebook Twitter Google+