Mobilā versija
+5.8°C
Nanija, Ilgmārs
Ceturtdiena, 30. marts, 2017
5. janvāris, 2016
Drukāt

Vai iespēja reģistrēt laulību arī pie notāra vairos laulību skaitu? (7)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Santa Šēniņa, Ventspils novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja p. i.: “Mēs uz šo lēmumu raugāmies diezgan skeptiski. Kad izskanēja doma iniciēt šādus grozījumus, runājot par tiesībām arī šķirt laulību dzimtsarakstu nodaļā, notāri bija pret to – nedrīkstot taču vienā iestādē šķirt un laulāt cilvēkus. Tagad viņi nonāk pretrunā ar saviem uzskatiem. Pieļauju, ka cilvēkiem par laulībām ir nedaudz nepareizs priekšstats – laulības nav obligāti jānoslēdz svinīgā ceremonijā ar viesiem, atribūtiem utt. Tāda likuma nav. Laulības var noslēgt arī tikai četratā, ir iespēja pat par lieciniekiem ņemt nepazīstamas personas. Pieņemto ideju apspriežot dzimtsarakstu vadītāju konferencē, bijām ieinteresēti, lai arī dzimtsarakstu nodaļām turpmāk nevajadzētu lieciniekus – vismaz tas topošajos grozījumos ir ņemts vērā. Notāri gan mums pārus neatņems! Varbūt vienīgi gadījumos, kad cilvēkiem ir nekustamie īpašumi, mantas utt. Savukārt dzimtsarakstu nodaļā pakalpojums nekad nemaksās tik daudz kā pie notāra. Mums, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, pērn palielinājies noslēgto laulību skaits. Daudzi laulājušies sakarā ar bērna piedzimšanu, daudzi pēc ilgstošas kopdzīves beidzot nolēmuši precēties.”

 

Ilona Ķestere, Kuldīgas novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja: “Šis lēmums dod iespēju cilvēkiem izvēlēties vēl vienu veidu, kā reģistrēt laulību. Dzimtsarakstu nodaļām nevajadzētu skumt, jo cilvēku jau nepaliks mazāk. Mēs notāru solīto piedāvājam jau gadiem un daudzi to izmanto. Ja vēl nebūs nepieciešami liecinieki, tad cilvēki būs vēl priecīgāki, kaut gan arī līdz šim liecinieki problēmas nesagādāja. Domāju, ka notāri par laulības reģistrāciju pieprasīs vairāk nekā 14 eiro, ko prasām mēs. Maksas dēļ tomēr izvēlēsies mūsu pakalpojumus. Mūsu dzimtsarakstu nodaļā noslēgto laulību skaits iepriecina – Kuldīgas novadā pērn bija par 57 laulībām vairāk nekā 2014. gadā un par 88 laulībām vairāk nekā 2013. gadā. Varam priecāties!”

 

Linards Rozentāls, virsmācītājs Rīgas Lutera draudzē: “Lielais jautājums ir par cilvēku motivāciju – kāpēc ir svarīgi tiesiski sakārtot šīs attiecības. Galvenais, lai cilvēki būtu sociāli aizsargāti, lai attiecībām būtu kāds juridisks pamats. Tas ir nozīmīgs mērķis. Ja notārs to var atvieglināt – kāpēc ne? Jāuzmanās gan no pretēja riska – vai pārāk vienkārša laulība visu tās būtību nedevalvēs? Es gribu atdalīt divas tēmas. Ja cilvēki vēlas savstarpējās attiecības sakārtot kādā tiesiskā plāksnē, sociālā ziņā – to var izdarīt dzimtsarakstu nodaļā vai tagad arī pie notāra. Tikmēr laulība baznīcā, laulību brīdis ir esošo attiecību kvalitātes, brieduma svinēšana. Lai kur šī laulība tiktu reģistrēta juridiski, tas tiešā veidā neietekmēs to, kas notiks baznīcā. Arī mums kā garīdzniekiem ir tiesības slēgt laulību arī juridiski, taču pat tad, ja šīs tiesības mums atņemtu, tas nekādi nemainītu pašu būtību, ka laulību brīdis ir attiecību brieduma svinības.”

 

Valta Jurķāne, Daugavpils novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja: “Līdz pēdējam teica, ka šādi labojumi nebūs – jūs mani pārsteidzāt. Mana attieksme ir nemainīgi negatīva, jo dzimtsarakstu nodaļa paliek dzimtsarakstu nodaļa. Bez ceremonijas reģistrācija maksā 14 eiro, jaunajam pārim uzdāvinām arī vāciņus. Diez vai notāri tā darīs. Pie mums laulāties ir gan vienkāršāk, gan vieglāk, gan lētāk. Kur glabāsies dokumenti? Kā visu organizēs? Nav līdz galam skaidrības. Līdz šim brīnišķīgi tikām galā. Mums rindu nav, tiksim galā tāpat kā līdz šim, pie notāra vieglāk nebūs. Mums pērn bija 362 laulības, domāju, ka topošo izmaiņu dēļ šogad dzimtsarakstu nodaļā būs nedaudz mazāk laulību, taču lielākā daļa tāpat nāks uz dzimtsarakstu nodaļām. Pēdējos gados palielinās laulību skaits, īpaši tās laulības, kuras noslēdz bez ceremonijas.”

 

UZZIŅA

* Ministru kabineta komiteja atbalstījusi ideju ļaut reģistrēt laulību arī pie zvērinātiem notāriem.

* Tāpat paredzēts atteikties no divu liecinieku obligātas klātbūtnes laulības reģistrācijas procesā gan pie notāra, gan dzimtsarak­stu nodaļās.

* Ar izmaiņām normatīvos paredzēts veicināt laulību reģistrāciju.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Pamazām liberastiski tiek nojauktas gadu tūkstošu tradīcijas, sākas tautu sajaukšanas, Dziesmu svētki plānoti samazināt dalībnieku skaitu, nacionālais tiek nojaukts!

 2. ................... Atbildēt

  pārāk sazēlis laulību bizness. Ar muļļām var dzīvot tikai nereģistrējot.

 3. Dzimtsarakstu nodaļām nevajadzētu skumt, jo beidzot pie notara vares registret viendzimuma attiecibas !!
  Un visādus “starp vīrieti un sievieti” varēs kārt uz nagliņas !!!

 4. Varbut beidzot pie notara vares registret viendzimuma attiecibas,tas butu korekti.

 5. Starp notāriem,dzimtsarakstu birojiem un reliģisko kultu organizācijām ir netieša,bet reāla konkurence par naudu,ko indivīdi gatavi tērēt,lai tiktu reğistrēts viņu juridiskais statuss attiecībās ar iepatikušos pretējā (pagaidām,līdz Latvijas Kapitālistiskās Republikas galīgas integrācijas brālīgajā Gejeiropas saimē) dzimuma indivīdu.

 6. Hm, kāds notāram sakars ar laulāšanu? Pie notāra varētu noslēgt laulību līgumu, nevis pašu laulību. Lai gan “laulību līgums” arī šķiet absurds jau pašā saknē.

 7. Ja tā turpināsies, tad pavisam drīz laulību varēs noslēgt internetā!!!!

Māris Antonevičs: Var pienākt brīdis, kad kādam ievajadzēsies "ātru karu" (36)Nemieri Baltkrievijā un nemieri Krievijā – var pienākt brīdis, kad kādam ievajadzēsies "ātru karu"
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Īsā programma

Latvijas Reģionu apvienības un partijas “Latvijas attīstībai” (LRA/LA) kopīgā saraksta Rīgas mēra amata kandidāts Mārtiņš Bondars publiskā paziņojumā aicinājis rīdziniekus apvienoties, lai pašvaldību vēlēšanās gāztu Nilu Ušakovu (“Saskaņa”) no Rīgas priekšsēdētāja amata.

Ir izveidota interneta vietne “www.gazamnilu.lv”, kur var paust savu attieksmi pret Ušakova un viņa vadītās domes darbu. Tāpat ir izveidota īpaša mirkļbirka “#gazamnilu”.

Jāpiebilst, ka daudziem politiķiem, kas grasās startēt uz Rīgas domi, gandrīz vai nav citas programmas, savu ierosinājumu pašvaldības darbā, kā vien sauklis, ka jāatņem vara Ušakovam.

Pašvaldību vēlēšanas notiks 3. jūnijā.

Vai piedalīsieties pašvaldību vēlēšanās?
Draugiem Facebook Twitter Google+