Latvijā
Sabiedrība

Notāri varētu vairs nemaksāt par ziņu saņemšanu no Iedzīvotāju reģistra vai Zemes dienesta 16

Foto – Shutterstock

(papildināta ar TM skaidrojumu priekšpēdējā rindkopā)

Nākamajā gadā kā jaunu politikas iniciatīvu plānots vērtēt iespēju no 2019.gada notārus atbrīvot no maksas par ziņu saņemšanu no valsts informācijas sistēmām.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK) vēstulē Saeimas Juridiskajai komisijai norāda uz tās sēdē skatīto Latvijas Zvērinātu notāru padomes (LZNP) ierosinājumu likumā iekļaut regulējumu par atbrīvojumu no maksas par ieskatīšanos valsts informācijas sistēmās saistībā ar amata darbību veikšanu.

LZNP norādījusi uz nepieciešamību paredzēt šādas tiesības arī notāriem, jo jau pašlaik tādas ir piešķirtas zvērinātiem tiesu izpildītājiem.

Atbilstoši Juridiskās komisijas uzdevumam šis jautājums tika apspriests Tieslietu, Finanšu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un valsts informācijas sistēmu turētāju sanāksmē.
Sanāksmē tika secināts, ka pašlaik nebūtu atbalstāma visaptveroša zvērinātu notāru atbrīvojuma no maksas par ziņu saņemšanu no valsts informācijas sistēmām iekļaušana likumā. Kā norāda TM, šādām izmaiņām nepieciešams piešķirt atbilstošu finansējumu.

Piemēram, lai nodrošinātu bezmaksas informācijas izsniegšanu notāriem no Iedzīvotāju reģistra, nepieciešams kompensējošais finansējums 329 873 eiro. Savukārt bezmaksas informācijas nodrošināšanai notāriem no Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas nepieciešami 389 115 eiro.

Tāpat būtu jākompensē izmaksas Valsts zemes dienestam un Uzņēmumu reģistram par šo iestāžu sniegtajām ziņām.

Attiecīgās summas aprēķinātas, ņemot vērā notāru veiktos maksājumus 2016.gadā.
TM arī norāda, ka notāru pamata darbība saistīta ar personu privāttiesisku lietu risināšanu šo personu interesēs. Minētie cilvēki arī sedz attiecīgos izdevumus, tajā skaitā, par ieskatīšanos valsts informācijas sistēmās.

TM skaidro, ka notāru pamata darbība saistīta ar personu privāttiesisku lietu risināšanu šo personu interesēs. Minētie cilvēki arī sedz attiecīgos izdevumus, tajā skaitā, par ieskatīšanos valsts informācijas sistēmās.

Vienlaikus starpministriju sanāksmē panākta vienošanās sagatavot un virzīt attiecīgus priekšlikumus jaunajām politikas iniciatīvām nākamajam budžeta plānošanas periodam. Līdz ar to attiecīgs regulējums Notariāta likumā kā jauna politikas iniciatīva tiks virzīta vienlaikus ar 2019.gada valsts budžeta likumprojektu paketi.

LA.lv