×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
13. decembris, 2017
Drukāt

Vienojas par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu (32)

Rîgas Brâïu kapi

Nacisma sagrāves un II Pasaules kara beigu atceres diena. Rīgas Brāļu kapi. 08/05/2014 foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avīze

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija trešdien, 13.decembrī, trešajam lasījumam Saeimā atbalstīja likumprojektu, kas paredz noteikt Otrā pasaules kara dalībnieka statusu un tā piešķiršanas kārtību, informē Saeimas Preses dienests.

Latvijā līdz šim Otrā pasaules kara dalībnieka statuss nav nostiprināts normatīvajos aktos.

„Jautājums par Otrā pasaules kara dalībnieku statusu ir ļoti sensitīvs, to apliecina arī šīsdienas komisijas sēdē un iepriekš darba grupā notikušās plašās diskusijas. Šis ir pēdējais mirklis, kad varam izšķirties par statusa noteikšanu un tā iegūšanas nosacījumiem,” pēc sēdes atzīmēja komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne (NA).

Likumprojekts paredz par Otrā pasaules kara dalībniekiem atzīt tos Latvijas pilsoņus, kuri 1940.gada 17.jūnijā bija Latvijas pilsoņi vai Latvijā legāli iebraukušie un 1940.gada 17.jūnijā pastāvīgi dzīvojošie iedzīvotāji un kuri laika posmā no 1940.gada 17.jūnija līdz 1945.gada 2.septembrim citu valstu regulāro militāro vienību sastāvā piedalījās bruņotā cīņā pret PSRS, nacistiskās Vācijas vai tās sabiedroto militārajiem formējumiem.

Likumprojektā noteikta kārtība, kādā persona var iegūt Otrā pasaules kara dalībnieka statusu. Tāpat norādīts, kuras personas nevar atzīt par Otrā pasaules kara dalībniekiem, to skaitā cilvēkus, kuri izdarījuši noziegumus bez noilguma, darbojušies noziedzīgās organizācijās un kuri ir sodīti un nav reabilitēti par kara laikā izdarītiem noziedzīgiem nodarījumiem, kuri uzskaitīti likumprojektā, neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas.

Otrā pasaules kara dalībniekiem paredzēts izsniegt noteikta parauga apliecību un krūšu nozīmi. Pašvaldība būs tiesīga lemt par sociālo garantiju piešķiršanu kara dalībniekiem un sava budžeta ietvaros piešķirt viņiem atvieglojumus pašvaldību nodevu maksāšanā vai pakalpojumu saņemšanā.

Paredzēts, ka lēmumu par Otrā pasaules kara dalībnieka statusa noteikšanu pieņems Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes amatpersona četru mēnešu laikā no iesnieguma saņemšanas.

Lai likums stātos spēkā, tas vēl trešajā lasījumā jāpieņem Saeimā.

Pievienot komentāru

Komentāri (32)

 1. WWII un Lielām Tēvijas kara statuss ir pilnīgi dažādas lietas. Vieni karoja par Latviju, otrie par Staļinu, GULAG un latviešu iznīcināšanu.

 2. Pasiem nenak smiekli.Tik ilgi bija tas jagaida.Cik tad vinu vairs ir palicis.Nu ja tuvojas velesanas tacu vajaga meklet sev adbalstu.Cerams ka tiesam iedos tiem cilvekiem kuriem pienakas.Jo Krievija ir ari viltus kara varonu.Sadod medalas,statusu,bet pats intresantakais ir tas,ka katru gadu tie cilveki ir piedalijusies,katru reizi cita fronte.Taka pirms kadam dot tadu statusu deretu parbaudit,vai tiesam vins,vina ir piedalijusies,noteikta fronte,un tiesam ir cinijusies.Ta ir viela pardomam.

 3. kāpēc tagad, varēja taču vēl kādus 10-20 gadus pagaidīt, kamēr visi kas piedalījās kara darbībās neatkarīgi kurā pusē karoja nomirs un tad lūdzu, dosim mirušajiem medaļas. Bet palicēji lasīs šo ziņu un domās vai kāda mums laba valdošā koalīcija, saeimas vēlēšanās būs par viņiem jānobalso…..
  šis lēmums noteikti nav tautai domāts, kārtējā plusiņu krāšana treknajiem saeimas deputātiem, kuriem nav ne mazākās nojausmas kā tas ir dzīvot uz 100 EUR pensiju

 4. Šito jautājumu vajadzēja atlikt.jo nav saprotams ko ar to statusu darīt,vai kapa pieminekļus celt.Un kas pa svēto datumu ir 1945.g. 02. septembris.Latviešiem tas būtu 1991.g.04.maijs

 5. Baltijas valstīm Krievu nacisms bija sliktāks par vācu nacismu. Daudz sliktāks.

  • Krievu nacisms ir nonsens. Lai zemākie organismi izaugtu līdz nacistiem, tiem vismaz miljons gadu ilga evolūcija būtu nepieciešama.

 6. Bet,kā ar cēlajiem istrbiķeliem,smeršistiem,vertuhajiem?

  • Tie tie vērtīgākie !
   Kara komisariātu rekrutētos, kurus ar tukšām plintēm, vai galīgi neapbruņotus , zagrad-otrjadi dzina pret ložmetējiem, taču neskaitīsim!
   Līdzīgi, kā naivos, kuri līdz 1956.gadam mirka purvos, gaidīdami ārzemju palīdzību…

   • gaidīt jau varēja... . Atbildēt

    Kamēr “palīgi” ar tukšām runām tricināja gaisu, cerēdami uz brangu kušu no lendlīzes. Tikai tas ūsainis, maita, “naebal” !

 7. ne dienu bez naida kurināšanas ir LA galvenais sauklis.

  • Ginesa rekorda cienīgs personāžs: . Atbildēt

   stulbs īds !
   Neko jēdzīgāku par “naida kurināšana” nespēj izdomāt jau cik gadus.
   Nelaimīgais kakadū !

 8. Kas tas tāds “pēdējais brīdis”?Ja nav ko darīt ,var noskaidrot jebko,bet, vai no tā būs kāds labums?

 9. “Otrā pasaules kara dalībniekiem paredzēts izsniegt noteikta parauga apliecību un krūšu nozīmi.”
  Vai tikai tā nozīmīte ir jauna likuma vērta? Kā jūs man varat piešķirt vai nepiešķirt piem. Angolas kara dalībnieka statusu, ja es tur biju / nebiju?!

  • īpaši atjautīgajam Atbildēt

   piešķir SAVAM karavīram !
   PRETINIEKA karavīram piešķir pretinieka varturi.
   Protams, ja viņu sirdsapziņa nav galīgi mēma par savējo “lielgabalu gaļu”.

 10. Trako māja ne valsts.Kā vispār kādam var ienākt prātā ideja,ka to status var piešķirt NEPILSOŅIEM,kuri OKUPĒJA!! un iznīcināja Latviju kā valsti?Vai tad SAeimā kvern VISI maišelnieki iz VDK?Kurus tā aizsargā / čekas stukačus iz okupētājvalsts!!/ Maizītis un Co.Vai var kāds murgos iedomāties,ka žīdi slēptu savos arhīvos nacistu ziņotājus ??Te jau daudz kur izskatās pēc sabotāžas,valsts iekārtas kaitniecības.Kamēr ZZS būs pie varas/ ar Hūti/ ,var notikt vēl lielāka nelaime,vai ne L.A.?

  • NEPILSOŅU nebija ! Atbildēt

   Ņemot vērā brīvvalsts tā laika pārliberālos likumus un tālaika aldermaņu pūles, kurš tik vēlējās, varēja iegūt pilsonību un pat iesēsties Saeimā ! Ko arī darīja !
   .
   Pagājušā gadsimta 70.gados visas avīželes bija pilnas ar boļševiku lielīšanos kā viņiem izdevies iekrāpties pilsonībā, amatos, graut “fašistu valsti” no iekšienes gan politiski, gan ekonomiski…
   .
   Šodien situācija analoģiska …

 11. Kāda tam visam jēga vairs tagad? Izsniegt apliecību dažiem atlikušajiem vēl un pateikt Lielo Paldies.

 12. Nav nedaudz nokavēts? ?

 13. Kārtējais stulbums, kurā nacionāļi ar ssaskaņu sadziedājušies. Nevienam tas vajadzīgs nav, bet maksāsim par šādām izklaidēm mēs visi.

Draugiem Facebook Twitter Google+