Kultūra
Literatūra

Noteikti “Vakara romānu” konkursa laureāti0


Evija Veide
Evija Veide
Foto: Timurs Subhankulovs

Žūrija pabeigusi darbu, izvērtējot “Vakara romānu” konkursam iesniegtos manuskriptus, un noteikusi sešus labāko darbu autorus.

“Brīdis, kad romānu konkursa žūrija apsēžas pie viena galda, lai pārrunātu iespaidus un vērtētu izlasīto, vienmēr ir ziņkāres un azarta pilns,” saka izdevniecības “Latvijas Mediji” direktore Evija Veide. “Zinām, ka mūsu viedokļi mēdz būt ļoti atšķirīgi, taču šogad domas bija apbrīnojami saskanīgas un par laureātiem nebija diskusiju.” Tā kā vairākiem šogad iesniegtajiem romāniem bija līdzvērtīgs līmenis, tika nolemts pirmo vietu nepiešķirt.

Otro vietu dala Lindas Šmites romāns “Bez adatas” un Andras Rušmanes romāns “Ar kastani kabatā”. Evija Veide, raksturojot romānu “Bez adatas”, saka šādi: “Lindas Šmites romāns ir mans šīgada pārsteigums. Romāna vēstījums ievelk un nelaiž vaļā – stāstījums, kur satiekas ikdiena teju taustāmos un sasmaržojamos mūsdienu Pļavniekos ar galvenās varones atmiņām, sajūtām, pārdzīvojumiem. Romāns, kas lasāms vienā elpas vilcienā.” Savukārt par romānu “Ar kastani kabatā” dzejnieks Aivars Eipurs kodolīgi norādīja: “Šķietami realizējams plāns no cīņas pret izsaimniekošanu uzņēmumā pārvēršas par īstu izdzīvošanas cīniņu.”

Trešo vietu dala Danutas Butrimas romāns “Bezgrēcīgās kūkas” un Dinas Zoldneres romāns “Algotņi”. “Danutas Butrimas romāns ierauj tingeltangelī, kas oficiāli ir pagasta kultūras notikums – kūku cepšanas sacensības. Uz tā fona notiek ticamas un neticamas lietas – populāras tūrisma firmas īpašnieks teju pazūd bez pēdām, kāds beidzot uzdrošinās atzīties, ka iemīlējies, cits meklē brīvību no pārāk ciešām saitēm. Viss kā dzīvē,” darbā notiekošo raksturo Evija Veide. Diametrāli pretējs ir romāns “Algotņi”, kurā smagu pēcgaršu atstāj tēlu savstarpējās attiecības, ko drīzāk var dēvēt par galvenā varoņa atkarību no savas varas apziņas un pārējo – viņa bijušo sievu un bērnu – līdzatkarību un tās izraisītās ciešanas.

Īpašu žūrijas atzinību izpelnījās vēl divi romāni. Madaras Fridrihsones darbs “Bišu pilnas kabatas” aizved pie sava veida latviešu Monteki un Kapuleti dzimtām – kaimiņsētās saimniekojošie Kārkliņi un Ozoli ir vairākkārt gandrīz saradojušies, taču nepārvarami apstākļi tam stājušies ceļā vairākās paaudzēs. Dzimtas jaunākā pārstāve ir apņēmības pilna apburto loku saraut.”

Rakstnieci Moniku Zīli īpaši uzrunājis Gunāra Tirzīša iesniegtais darbs “Sīļa māja”: “Romāns ir gan savdabīga Latvijas vēstures lappuse, gan stāsts par to spēku, kas pasargā cilvēkus vislielākajā bargumā un saliedē stiprā dzimtā, kur cits citam ir balsts mūžu garumā.”

Konkursa žūriju īpaši iepriecināja tas, ka vairāki dalībnieki, kuri piedalījušies arī iepriekšējos romānu konkursos, ir gan atraduši svaigas tēmas un spējuši tās patiesīgi un piln­asinīgi aprakstīt, gan arī auguši profesionālajā meistarībā. Tāpat iepriecina arī jauni vārdi dalībnieku sarakstā un mēģinājumi celt līdz šim “Vakara romānu” konkursā nefigurējušus žanrus, tostarp spriedzes romānu laukā.

Izdevniecības “Latvijas Mediji” redaktore Renāte Neimane sazināsies ar visu konkursā iesniegto romānu autoriem, lai apspriestu sadarbības iespējas.

LA.lv
LE
LETA
Kultūra
Rīgas Domā izskanēs ērģelnieces Aijas Ziņģītes un čellista Ivara Bezprozvanova jubilejas koncertprogramma
21 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Liepājas Mākslas forums pārsteigs ar neparastā teremina koncertu
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Pianistu meistarkursos Ventspilī sabrauks jaunie mūziķi no visas pasaules, īpaši tos iecienījuši ķīnieši
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Reģionu attīstību ietekmē padomju mantojums. Saruna ar ekonomistu Pēteri Strautiņu 1
Intervija 3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Latvijas Radio žurnālisti nepiekrīt mediācijas procesam
4 minūtes
LE
LETA
Dabā
Daudzdzīvokļu mājas pagalmā sagūsta čūsku
20 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
“Latvijas Pasts” uz pastmarkas un aploksnes attēlo neredzīgu talantu radītus mākslas darbus
33 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
Vajag tikai dažas minūtes….Nodeg “Range Rover”
44 minūtes