Pasaulē
Eiropa

Noticis uzbrukums norvēģu tankkuģim0

Foto: AP/Scanpix/LETA

Omānas līcī noticis uzbrukums diviem tankkuģiem, kuri aizdegušies un pēc tam evakuēti, liecina amatpersonu sniegtā informācija.

Irāna paziņoja, ka tās jūras spēki evakuējuši 44 cilvēkus no kuģiem, kas “negadījumu” laikā aizdegušies Irānas piekrastē.

Irānas televīzijas demonstrētajos kadros redzams, kā no abiem kuģiem paceļas milzīgi dūmu stabi un liesmas.

Taču ASV Piektā flote ziņoja, ka tās karakuģi saņēmuši trauksmes signālus no abiem tankkuģiem, kas ziņojuši par uzbrukumiem.

Norvēģijas Jūras drošības aģentūra informēja, ka Omānas līcī noticis uzbrukums norvēģu tankkuģim “Front Altair” un Singapūras kravas kuģim “Kokuka Courageous”.

Aģentūra norādīja, ka saņemtas ziņas par trīs sprādzieniem uz “Front Altair” un ugunsgrēku. Kuģa apkalpe ir evakuēta un neviens no apkalpes nav cietis, informēja aģentūra.

Ņemot vērā šo incidentu un ziņas par sabotāžas mēģinājumiem uz citiem tankkuģiem pagājušajā mēnesī, Norvēģijas kuģi, kas atrodas šajā reģionā, aicināti pastiprināt modrību un sekot līdzi notikumu attīstībai.

Lai gan nav skaidrs, kas izraisīja sprādzienus uz “Front Altair”, Norvēģijas Jūras drošības aģentūra rekomendējusi kuģiem izvairīties no Irānas ūdeņiem.

Irānas mediji ziņoja, ka pirmais incidents noticis uz “Front Altair” plkst.8.50 (plkst.7.20 pēc Latvijas laika) 25 jūras jūdzes no Bandaredžāskas, Irānas dienvidos.

“Front Altair”, kas kuģo zem Māršala salu karoga, transportēja etanola kravu no Kataras uz Taivanu, ziņoja aģentūra IRNA.

“Kad kuģis aizdegās 23 apkalpes locekļi ielēca jūrā un viņus izglāba garāmbraucošs kuģis un nodeva viņus Irānas glābšanas vienībai,” vēstīja IRNA, norādot, ka stundu pēc pirmā incidenta aizdedzies otrs kuģis.

“Kokuka Courageous”, kurš ceļoja zem Panamas karoga, bija ceļā no Singapūras uz Saūda Arābiju ar metanola kravu, ziņoja IRNA, piebilstot, ka 21 kuģa apkalpes loceklis ielēcis jūrā un viņi visi vēlāk izglābti.

Singapūrā bāzētā kompānija “BSM Ship Management”, kam pieder “Kokuka Courageous”, nodēvēja notikušo par “drošības incidentu” un ziņoja, ka viens apkalpes loceklis incidentā ticis viegli ievainots.

Kompānija ziņoja, ka kuģis atrodas aptuveni 70 jūras jūdzes no Apvienotajiem Arābu Emirātiem (AAE) un 14 jūras jūdzes no Irānas krasta.

Teherāna atklāja, ka nosūtījusi helikopteru no Bandaredžāskas uz kuģu atrašanās vietu, lai veiktu tālāku izmeklēšanu.

Izplatoties ziņām par uzbrukumiem tankkuģiem, strauji paaugstinājušās naftas cenas.

Omānas līcis, kas savieno Arābijas jūru ar Hormuza šaurumu un tālāk ar Persijas līci, ir daļa no nozīmīga kuģu ceļa, pa kuru tiek importēti vismaz 15 miljoni barelu jēlnaftas un citi produkti simtiem miljoniem dolāru vērtībā.

12.maijā Omānas līcī uzbrukumos cieta četri naftas tankkuģi – divi Saūda Arābijas, viens Norvēģijas un viens AAE kuģis. Kas tieši notika, joprojām nav skaidrs, bet ASV prezidenta nacionālās drošības padomnieks Džons Boltons izteicās, ka aiz šiem uzbrukumiem “gandrīz vai noteikti” stāv Irāna.

AAE pagājušajā nedēļā informēja, ka piecu valstu kopīgi veiktā izmeklēšana, kuras rezultāti iesniegti ANO, norāda uz iespējamību, ka aiz šiem uzbrukumiem stāv valsts, taču vēl nav gūti pierādījumi, ka vainīga būtu Irāna.

Irāna noliegusi, ka būtu atbildīga par notikušo.

Taču Saūda Arābija joprojām apgalvo, ka, visticamāk, vainīga ir Irāna.

Saistītie raksti

Saūda Arābijas karalis Salmans šomēnes Persijas līča Sadarbības padomes samitā paziņoja, ka “teroristu” uzbrukumi Persijas līča reģionā apdraud globālos naftas pārvadājumus.

Ar Irānu saistītie Jemenas šiītu nemiernieki hutieši ir pastiprinājuši uzbrukumus Saūda Arābijai ar bezpilota lidaparātiem, un viena šāda uzbrukuma dēļ maijā tika uz laiku slēgts svarīgs naftasvads.

LA.lv