×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
21. februāris, 2014
Drukāt

Notiks filmu skate “Film noir. No pagātnes līdz mūsdienām”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Nākamajā nedēļas nogalē, 28.februārī, sāksies filmu skate “Film noir. No pagātnes līdz mūsdienām”, kura ilgs līdz 4. martam, aģentūru LETA informēja nodibinājumā “Kinoskola”.

Filmu skatē kinoteātrī “K.Suns” tiks demonstrētas astoņas filmas no senas un ne tik senas amerikāņu kino vēstures. Pirms katra seansa būs Ditas Rietumas un Viktora Freiberga ievadlekcija.

Kultūrmantojums, ko apzīmē ar jēdzienu “film noir”, ir viens no interesantākajiem un piesātinātākajiem stilistiskajiem strāvojumiem amerikāņu kino vēsturē. Tā uzplaukums bija 20. gadsimta 40.-50. gadi, taču atsauču un citātu veidā “film noir” ir aktuāls joprojām – postmodernās kultūras apritē, informēja nodibinājums “Kinoskola”.

Šim kino virzienam ir veltīta gada sākumā iznākusī Rietumas grāmata “Film noir. No pagātnes līdz mūsdienām”. Filmu skates mērķis ir iepazīstināt ar filmām, kuras tiek uzskatītas par “film noir” klasiku, kā arī ar darbiem, kuros radoši izmantota “film noir” stilistika.

Jēdzienam “film noir”, kas pirmo reizi parādījās Francijā 20.gadsimta vidū, ir plašs kinokultūras mantojums. Pamatā jēdziens attiecināms uz Holivudā 20. gadsimta 40. gadu sākumā tapušajām filmām, kuru stilistisko, tematisko, jēdzienisko līdzību pamanīja un definēja nevis to dzimtenē ASV, bet gan Francijā. Pēc Otrā pasaules kara Eiropā, arī Francijā, nonāca kopš 1941. gada ASV veidotās filmas. Filmu kopums uzrādīja tās tematiskās un stilistiskās iezīmes, kuras nebija ievērojusi sava laika aktuālā amerikāņu kritika, savukārt Francijas kinokritiķiem ļāva radīt jēdzienu “film noir”.

Lai “film noir” mantojumu padarītu pieejamu plašākai publikai, sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā tiek rīkota astoņu filmu skate. Programmā iekļauti tādi klasiski “film noir” darbi kā ”Tumšā pāreja”, ”Slepkavas”, ”Dubultā apdrošināšana”, ”Mildreda Pīrsa”, ”Sanseta bulvāris”, kā arī “neo noir” paraugi – ”Ķīniešu kvartāls”, ”Taksists” un ”Millera krustceles”.

Filmas tiks tulkotas latviešu valodā. Ieeja uz visiem seansiem būs brīva.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+