×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
18. septembris, 2015
Drukāt

Notiks konference par godu Misiņa bibliotēkas 130 gadiem

Foto: LETAFoto: LETA

Misiņa bibliotēkai veltītā konference risināsies Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas ēkā.

Par godu LU Akadēmiskās bibliotēkas Misiņa bibliotēkas 130.gadadienai šodien Rīgā notiks starptautiska zinātniskā konference “Meklējiet rakstos!”, kurā piedalīsies bibliotēkas aktīvie lietotāji un atbalstītāji, aģentūru LETA informēja Misiņa bibliotēkas vadītāja Gunta Jaunmuktāne.

Konference notiks Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā Rūpniecības ielā 10.
Konferencē ar referātiem uzstāsies gan Latvijas Universitātes pasniedzēji un doktoranti, gan Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, Latvijas Literatūras centra direktors Jānis Oga, literatūrzinātnieks Silvestrs Gaižūns no Lietuvas, Helsinku Universitātes profesors Juoko Talonens un citi.

Misiņa bibliotēka ir dibināta 1885.gada 19.septembrī, kad Jānis Misiņš saņēma gubernatora atļauju atvērt “Krācēs” bibliotēku. Misiņš bija viens no pirmajiem, kas mācīja mīlēt, cienīt un godāt latviešu grāmatu, latviešu rakstīto un drukāto vārdu un uztvert to kā lielu, paliekošu kultūras vērtību, kas droši var pastāvēt līdzās citu tautu garīgajām bagātībām.

Vecākajai un pilnīgākajai latviešu grāmatu krātuvei gadu gaitā vairākkārt mainījušies nosaukumi. Tomēr laika ritumā nav mainījusies tās misija – nodrošināt latviešu nacionālās kultūras, mākslas, valodas, literatūras, folkloras tradīciju un zinātnes saglabāšanu, veidojot krājumu atbilstoši vēsturiskās, 1885.gadā dibinātās Misiņa bibliotēkas pamatmērķim – komplektēt visus Latvijā izdotos iespieddarbus jebkurā valodā, iespieddarbus, kas uzrakstīti latviešu valodā un izdoti jebkurā pasaules vietā un iespieddarbus, kas uzrakstīti par Latviju un latviešiem jebkurā valodā un izdoti jebkurā pasaules vietā, arī latviešu autoru darbu tulkojumus svešvalodās.

Bez Misiņa bibliotēkas grāmatu krātuves, bez nenovērtējamā nacionālo kultūrvērtību krājuma grūti iedomāties Latvijas zinātnes un kultūras darbu. Izmantojot unikālo fondu, izstrādāti daudzi kapitāli pētījumi vēsturē, literatūrzinātnē, valodniecībā, ekonomikā, filozofijā, politoloģijā, pedagoģijā, mākslas, arhitektūras, mūzikas un citās zinātnēs, sagatavoti gan latviešu literatūras, gan Latvijas vēstures akadēmiskie izdevumi, radušies daudzi zinātniskie pētījumi, izstrādātas disertācijas, sarakstīti neskaitāmi publicējumi presē, iegūtas visdažādākās izziņas. Arī skolēnu un studentu zinātniskie darbi, referāti, bakalaura un maģistra darbi bieži vien tapuši, pateicoties Misiņa bibliotēkas materiāliem. Zīmētais uzraksts ar aicinājumu “Meklējiet rakstos!” vienmēr atrodas pie sienas bibliotēkas visredzamākajā vietā un uzmundrina apmeklētājus.

No publiskās bibliotēkas “Krācēs” Misiņa bibliotēka izaugusi par pirmo latviešu zinātnisko bibliotēku, kurā radoši strādājuši un kuru par savām otrajām mājām saukuši ļoti daudzi rakstnieki, dzejnieki, mākslinieki, zinātnieki un kultūras darbinieki no visas Latvijas. Un ne tikai no Latvijas, bet arī no Lietuvas, Igaunijas, Vācijas, Polijas, Somijas, Zviedrijas, Krievijas, Anglijas, Austrālijas, ASV un citām valstīm.

Uz šā gada 1.janvāri Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas Misiņa bibliotēkas fonda kopapjoms jau bija vairāk nekā 1,1 miljons grāmatu un periodisko izdevumu un vairāk nekā viens miljons rokrakstu.

Bibliotēkas darbs pašlaik neaprobežojas tikai ar lietotāju apkalpošanu. Ejot līdzi laika garam, bibliotēka veido savu digitālo bibliotēku un aktīvi piedalās dažādos sadarbības projektos gan Latvijā, gan ārpus robežām. Apmeklētāju zināšanas papildina bibliotēkas darbinieku regulāri veidotās izstādes, dažādie sarīkojumi un Misiņa kluba lasījumi – ikmēneša lasījumi un diskusijas par literatūras, kultūras, vēstures un citiem jautājumiem.

Misiņa bibliotēkas kolektīvs turpina strādāt un īstenot tālāk Jāņa Misiņa sapni par pilnīgu nacionālu bibliotēku un cenšas piepildīt dzīvē Misiņa gara mantojumu – uzmanību, cieņu un mīlestību pret katru grāmatu, pret katru lasītāju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+