×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
25. aprīlis, 2012
Drukāt

Notiks pirmais privātā kosmosa kuģa lidojums uz SKS

Pirmais komerciālais kosmosa kuģis uz Starptautisko kosmosa staciju dosies 7. maijā.

Sākotnēji kosmosa kuģa starts bija plānots 30. aprīlī, taču tas pārcelts, lai veiktu papildu pārbaudes. Uz SKS no Kanaveralas zemes raga Floridas štatā 7. maijā plkst.9.38 (plkst.16.38 pēc Latvijas laika) startēs ASV kompānijas “SpaceX” nesējraķete “Falcon 9” (attēlā tās prototips) ar bezpilota kapsulu “Dragon”. “SpaceX” 2010. gada decembrī ar savu “Dragon” lidojumu iegāja vēsturē kā pirmā privātā kompānija, kurai izdevies nosūtīt kosmosā un nogādāt atpakaļ uz Zemes komerciālu kosmosa kuģi.

Pēc ASV daudzkārt izmantojamo kosmosa kuģu programmas slēgšanas pagājušajā gadā “SpaceX” un vairākas citas kompānijas konkurē par iespēju uz SKS nogādāt astronautus un kravas. Pašlaik šo uzdevumu spēj veikt tikai Krievijai piederošā “Sojuz” kapsula.

Februārī Kongresā iesniegtajā budžeta projektā ASV prezidents Baraks Obama lūdza piešķirt 829 miljonus dolāru, lai rastu iespējas veikt komerciālos lidojumus uz SKS un tādējādi mazinātu Savienoto Valstu atkarību no Krievijas šajā jomā. Paredzēts, ka “Falcon 9” palidos garām SKS trīs kilometru attālumā, kamēr kapsula “Dragon” atdalīsies no nesējraķetes un pietuvosies stacijai, kuras apkalpe veiks saslēgšanās operāciju ar robota roku palīdzību. Pēc tam “Dragon” atgriezīsies uz Zemes, nolaižoties Klusā okeāna ūdeņos pie Kalifornijas krastiem. Paredzēts, ka “Dragon” SKS nogādās 521 kilogramu smagu kravu, bet uz Zemes no stacijas nogādās 660 kilogramus smagu kravu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+