Pasaulē
Eiropa

Notikušas Eiropas Komisijas prezidenta amata kandidātu debates0


Eiropas Komisijas (EK) prezidenta amata kandidātu debates 2019. gada 15. maijā
Eiropas Komisijas (EK) prezidenta amata kandidātu debates 2019. gada 15. maijā
FOTO: AFP/LETA/Scanpix

Eiropas Komisijas (EK) prezidenta amata kandidātu debates trešdienas vakarā atspoguļojušas politiķu atšķirīgos viedokļus dažādos jautājumos, sākot no klimata izmaiņām un beidzot ar eiroskepticisma radītajiem draudiem.

Šīs ir vienīgās debates pirms šomēnes gaidāmajām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām, kurās piedalījās visi seši Eiropas partiju izvirzītie EK prezidenta amata kandidāti – Niko Kijē no Eiropas Kreiso spēku partijas, Ska Kellere no Eiropas Zaļo partijas, Jans Zahradils no Eiropas Konservatīvo un reformistu alianses, Margrēte Vestagere no Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienības, Manfrēds Vēbers no Eiropas Tautas partija un Franss Timmermanss, kurš ir sociālistu vadošais kandidāts EP vēlēšanās.

Par vadošo kandidātu tiek uzskatīts Vēbers, kura pārstāvētā Eiropas Tautas partija (EPP) atrodas pirmajās vietās sabiedriskās domas aptaujās.

Debatēs, kas norisinājās EP plenārsēžu zālē Briselē, Vēbers izklāstīja savu nostāju, balstoties uz Eiropas Savienības (ES) solidaritāti un atbildības principu, norādot, ka ES jārisina problēmas, tostarp jauniešu bezdarbs un migrācijas jautājumi, un jāpanāk kompromiss tādās jomās kā tirdzniecība un klimata izmaiņas, lai visi būtu vienoti.

Tomēr Vēbers izpelnījās kritiku no Timmermansa, kurš tiek uzskatīts par viņa galveno konkurentu, un Kelleres jautājumā par vides aizsardzību.

“Es ticu inovācijām, nevis sodam,” sacīja Vēbers, apgalvojot, ka ES būtu jākoncentrējas uz investēšanu videi draudzīgās tehnoloģijās, nevis jāievieš klimata nodokļi, kas var maksāt darbavietas.

Timmermanss paziņoja, ka viņam apnikusi atrunāšanās, ka ambicioza rīcība cīņā ar klimata izmaiņām kaitēs nabadzīgajiem.

“Zināt kas patiešām sāpēs? Ja mēs neko nedarīsim,” viņš uzsvēra.

Sociāldemokrāti vēlas noteikt nodokli petrolejai un piemērot oglekļa dioksīda nodokli uzņēmumiem, pret ko iebilst Vēbers.

Kellere, kura plašāk zināma ar centieniem nepieļaut interneta gigantu izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, savukārt pārmeta EPP regulāru balsošanu pret klimata pasākumiem.

Kandidātiem tika jautāts, kā viņi taisnīgi piemēros nodokli korporācijām, uz ko Vestagere atbildēja, aicinot ieviest digitālo nodokli un noteikt minimālo nodokli korporācijām.

Gan Vēbers, gan Timmermanss atbalstīja Kellers nostāju jautājumā par nodokli korporācijām.

Kellere pārstāvētā Eiropas Liberāļu un demokrātu alianse (ALDE) var iegūt noteicošo vārdu gadījumā, ka EP vēlēšanās neviena no tradicionāli dominējošām partijām neiegūs pietiekami daudz balsu.

Zahradils, kurš pārstāv Eiropas Konservatīvo un reformistu aliansi (AECR), debatēs apgalvoja, ka atbilde uz ES problēmām ir “mazāk Eiropas”.

Debatēs netika pārstāvēts populistu viedoklis, lai gan sabiedriskās domas aptaujas sola labus panākumus eiroskeptiskajiem spēkiem EP vēlēšanās.

Timmermanss vainoja Eiropas lielākās politiskās grupas, ka tās nav spējušas novērst savu atbalstītāju pievēršanos nacionālistu vai pat ekstrēmistu partijām.

“Tā ir mūsu vaina. Acīmredzot mēs nepārliecinājām viņus palikt ar mums. (..) Tagad viņi ir vīlušies,” sacīja Timmermanss.

Gan viņš, gan Vestagere aicināja eiropiešus doties uz EP vēlēšanām un balsot.

“Balsošana ir spēks. Ejiet balsot šajās vēlēšanās un iedvesmojiet cilvēkus sev apkārt iet balsot. Pretējā gadījumā to izmantos citi cilvēki,” sacīja Vestagere.

EP vēlēšanas ES dalībvalstīs norisināsies no 23.maija līdz 26.maijam.

Seši kandidāti uz Eiropas Komisijas prezidenta amatu
LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Ziemeļkoreja veikusi jau septīto raķešu izmēģinājumu pēdējā mēneša laikā
22 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
1989. gada 24. augustā. Nekomunists padomju satelītvalsts valdības priekšgalā
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
FOTO: Viļņā “Baltijas ceļa” gadadienā sadodas rokās vairāk nekā 12 000 cilvēku
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
1819. gada 25. augustā. Visu privātdetektīvu privātdetektīvs
21 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
18 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
12 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
12 stundas