Apbrīno

Notikusi Aika Karapetjana jaunākās filmas “Pirmdzimtais” pirmizrāde Parīzē 16

Publicitātes foto

Aika Karapetjana jaunākā pilnmetrāžas filma – psiholoģiskais trilleris „Pirmdzimtais”, kas tapis „Studijā Lokomotīve” – piedzīvojis pasaules pirmizrādi žanra filmu festivālā L’Étrange Parīzē. Pēc kārtas jau divdesmit trešais festivāls “L’Étrange”, kas notiek no 6. līdz 17. septembrim, ir nozīmīgākais žanra filmu festivāls Francijā un viens no svarīgākajiem šāda veida festivāliem pasaulē.

Režisoram Aikam Karapetjanam šī pirmizrāde ir īpaša, personīga pieredze: „Piecpadsmit gadu vecumā es nolēmu kļūt par režisoru, un viens no iemesliem šādam lēmumam bija franču jaunā viļņa filmas, ko tolaik skatījos, – tās atstāja uz mani neizdzēšamu iespaidu; es sapņoju, ka varbūt kādu no manām filmām reiz rādīs Francijā. Vēlāk studēju Parīzē, Académie Internationale des Arts ESEC, un tāpēc man pirmizrāde šajā pilsētā ir sevišķs notikums – Parīzei ir ļoti īpaša vieta manā personīgajā kino kartē.”

Pēc pirmizrādes Parīzē “Pirmdzimtais” turpinās savu ceļu pa festivāliem – īsi pirms Latvijas pirmizrādes gaidāma arī filmas Amerikas pirmizrāde “Fantastic Cinema Festival” Ostinā, Teksasā; festivāls notiks no 21. līdz 28. septembrim un ir lielākais žanra filmu festivāls ASV. Savulaik ASV pirmizrādes tajā piedzīvojušas vairākas slavenas žanra parādības, piemēram, Mela Gibsona “Apokalipse” / Apocalypto, Paula T. Andersona “Plūdīs asinis” / There Will Be Blood, un šajā festivālā demonstrēts arī Aika Karapetjana mazbudžeta eksperiments “M.O.Ž.”. Kā teikts festivāla mājas lapā: „2014. gadā Karapetjans spoži pieteica sevi ar izsmalcināti brutālo šausmu filmu “M.O.Ž.”, kuras vibrējošā, estētiski izsmalcinātā, vietām šokējoši vardarbīgā spriedze demonstrēja savdabīgu, unikālu režisora rokrakstu. Filma iezīmēja Karapetjanu kā autoru, kura radošajai darbībai vērts sekot, un ne velti – viņa jaunākā filma, “Pirmdzimtais”, aizved mūs jau nākamajā līmenī, slīpējot autora rokrakstu un izteiksmes formu. Šoreiz tā pēta vīrieša priekšstatus par vīrišķību un vīrišķīgu rīcību, bet daudzslāņainais stāsts no salīdzinoši vienkāršiem motīviem strauji savērpjas sarežģītās psiholoģiska trillera virāžās.”

Filmas “Pirmdzimtais” Latvijas pirmizrāde notiks 26. septembrī, bet kinoteātros visā Latvijā filma būs skatāma no 29. septembra. Filmas stāsts – pēc naksnīgas aplaupīšanas uz ielas pusmūža arhitekta Franča mierīgā dzīve sagriežas kājām gaisā. Gribēdams sievai pierādīt, ka spēj rīkoties vīrišķīgi, viņš dodas nokārtot rēķinus ar varmāku, un situācija kļūst nekontrolējama. Ar laiku galvenais varonis sāk saskatīt sakarības starp uzbrucēju un sievas pēkšņo grūtniecību, turklāt jaunās ģimenes idilli izjauc noslēpumains šantāžists, kurš mēģina Franci piespiest izdarīt noziegumu. Iedomas un realitāte savijas spriedzes pilnu notikumu virknē, kas noved pie negaidītām sekām.
Galvenās lomas filmā atveido pazīstamie aktieri Kaspars Znotiņš, Maija Doveika un Kaspars Zāle.

Filmas producents ir Roberts Vinovskis, režisors un scenārists – Aiks Karapetjans, operators Jānis Eglītis, komponists – Andris Dzenītis, mākslinieks – Aivars Žukovskis.

LA.lv