×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
8. novembris, 2013
Drukāt

Novados augs zemes nodoklis
 (7)

Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

No nākamā gada 1. janvāra visās novadu lauku teritorijās lauksaimnieciski izmantojamai zemei celsies kadastrālā vērtība, kas ietekmēs visus nekustamā īpašuma nodokļa maksātājus.

Kaut arī vidējais vērtību kāpums it kā nešķiet liels – 10 līdz 15 procentu apmērā, dažās lauku teritorijās tā celsies par 20 līdz 30 procentiem, citās pat vēl vairāk.

Gada vidū valdībai sniegtajā ziņojumā nepieciešamību pacelt zemes kadastrālo novērtējumu Valsts zemes dienests (VZD) izskaidro ar to, ka aizvadīto divu gadu laikā zemes tirgū cēlušās cenas, bet valsts novērtējums atpaliek. Salīdzinot ar 2011. gadu, pagājušajā gadā viena hektāra cena tirgū cēlusies vidēji par 18 procentiem.

Četrās pilsētās (Baložos, Bauskā, Dobelē un Ogrē) zemes kadastrālā vērtība ir vien pieci santīmi kvadrātmetrā. Savukārt Raņķu, Balgales, Virbu, Šķilbēnu, Galgauskas un Jērcēnu pagastā viena hektāra vērtība pašlaik svārstās 200 līdz 300 latu robežās, kas tāpat neesot samērīga ar tirgus vērtību. Sesavas pagasta zemei novērtējums esot jāpaceļ, lai novērstu nevienlīdzību ar citiem Jelgavas novada pagastiem, kuros zemes hekt-
āra cenas tirgū nav zemākas par 1500 latiem, bet kadastrālais novērtējums ir krietni zemāks. Sesavas pagastā turklāt auglīgas zemes esot vairāk nekā citos šā novada pagastos.

Tā kā šogad lauksaimniecībā izmantojamās zemes kadastrālā vērtība jau ir uzkāpusi vidēji par 10 procentiem, divos gados šis vērtību vidējais kāpums būs jau par 25 procentiem. Ja vēl ņem vērā VZD plānus “pievilkt” tās līdz 85 procentiem no tirgus vērtības (no aizvadīto divu gadu tirgus darījumu cenām kadastrālais novērtējums atpaliek par 40 procentiem), tad ir sagaidāms, ka turpmāk šis kāpums būs vēl par aptuveni 40 procentiem.

Nākamgad gaidāmā kadastrālo vērtību celšanās nozīmē to, ka būs jāmaksā lielāks nekustamā īpašuma nodoklis, sevišķi tas skars pieminēto četru pilsētu un septiņu pagastu zemes īpašniekus. Zemes nodoklis visur gan nebūs vienāds tāpēc, ka pēc VZD lauku zemes sadalījuma 14 vērtību zonās kadastrālās bāzes vērtības ievērojami atšķiras. Vislielākais novērtējums pašlaik ir Zemgalē – Jelgavas, Dobeles, Bauskas pusē – no 1320 līdz 1520 latiem par hektāru. Toties Latgales un Austrumvidzemes novados – no 45 līdz 600 latiem hektārā.

Par nākamgad gaidāmajām pārmaiņām VZD nosūtījis pārskatus arī visām pilsētu un novadu pašvaldībām, kuru teritorijās ir lauksaimnieciski izmantojamā zeme.

Skrundas novada Raņķu pagasta pārvaldes vadītājs Dainis Eisaks saka, ka par kadastrālo vērtību celšanos pagastā jau esot zināms. “Nekas labs tas nav, cilvēkiem būs jāmaksā lielāki nodokļi,” viņš piebilst, “kadastrālās vērtības celšanos mūsu pagastā izraisa darījumi par ievērojamām summām, lielākais pircējs ir SIA “Biagro Latvija”, kas pieder vāciešiem.” Raņķu pagasta zemnieku saimniecības “Vairogi” īpašniece Linda Grīnberga domā, ka viņas pusē tik ievērojama kadastrālo vērtību kāpuma cēlonis ir notikušie darījumi ar lauksaimniecības zemi Ventas piekrastē, kuru turpmāk varētu izmantot apbūvei. Arī viņa spriež, ka gaidāmā vērtību celšanās zemniekiem radīs lielākus nodokļa maksājumus.

Strenču novada Jērcēnu pagasta pārvaldes vadītājs Kārlis Kārkliņš vēsta, ka pašvaldība nolēmusi no nākamā gada noteikt 25 procentu ierobežojumu zemes nodokļa pieaugumam. “Citādi daudziem zemes īpašniekiem nodokļa summa nākamgad pieaugtu par 50 procentiem,” skaidro pārvaldnieks. “Ja deputāti tā nebūtu nolēmuši, nodokļu slogs cilvēkiem būtu krietni lielāks,” lēš Jērcēnu pagasta zemnieku saimniecības “Dārznieki” īpašnieks Dainis Zuika. Viņaprāt, nav saprotams, kāpēc kadastrālā vērtība tik ievērojami ceļas zemei nomaļajā Jērcēnu pagastā, kurā nav ne īpaši labvēlīgu apstākļu lauksaimniecībai, tāpat darījumu skaita ziņā tas ne ar ko neatšķiras no citiem.

Citi manis aptaujātie pagastu pārvalžu pārstāvji domā, ka vērtību celšana palielinās nekustamā īpašuma nodokļa parādnieku skaitu un parādu apmērus.

Par kadastrā reģistrētajiem datiem un nākamā gada kadastrālajām vērtībām zemes īpašnieki var uzzināt internetā VZD mājas lapā. Ja par zemes īpašumu reģistrētie dati nesakrīt, īpašniekam par to būtu jāpaziņo VZD reģionālajā nodaļā, par datu aktualizāciju nekustamā īpašuma valsts kadastra reģistrā gan būs jāmaksā.

Ko darīt tiem lauku ļaudīm, kuriem nav mājās datora un interneta pieslēguma? VZD komunikācijas projektu vadītāja Arta Platace atbild, ka pārskati par pārmaiņām nosūtīti visām vietējām pašvaldībām, kuras šajās dienās solījušas tos publicēt vietējos laikrakstos.

Zemes cenas celšanās cēloņi


1. 
 valsts zemes kreditēšanas programma,

2. ārzemju firmas pērk lauksaimniecības zemes,

3. pieaug darījumi termiņuzturēšanās atļauju iegūšanai,

4.
 palielinās platībmaksājumu apjoms.

Uzziņa


Par 30 procentiem lielāks novērtējums zemei sagaidāms: Skrundas novada Raņķu pagastā, Talsu novada Balgales un Virbu pagastos, Viļakas novada Šķilbēnu pagastā, Gulbenes novada Galgauskas pagastā, Strenču novada Jērcēnu pagastā, Jelgavas novada Sesavas pagastā, kā arī Baložos, Bauskā, Dobelē un Ogrē.

Ar nākamgad gaidāmajām pārmaiņām citur zemes īpašnieki var iepazīties mājas lapā www.kadastralavertiba.lv.

Par kadastrā reģistrētajiem datiem savam īpašumam zemes īpašnieki var uzzināt arī portālā www.kadastrs.lv

Īpašnieki bez maksas var savus datus iegūt portāla www.latvija.lv sadaļā “Mani dati kadastrā”.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Valsts ekonomika “plaukst”,bet nemitīgi tiek domāts par nodokļu celsanu.Noris Latvijas okupācijas pēdējā stadija,tikai tas tiek darīts ekonomiski,nemanāmi .

 2. Latvija ir jaaneitralize tie spekulanti,jebreji,un padomju cilveki.
  Latvijas brivvalsts laika zemes nodokli pisaistija rudzu pura cenai.
  musdienas lauksaimniecibas zemes nodokli latviesu zemniekam nosaka okupanti pec pardoto uzturessanas atlauju skaita un zemes spekulativo darijumu skaita.
  lai komunists prezis neapstiprina grozijumus pec uztr,atlaujam ,tad jau zemnieki driz maksas par katru kvadratmetru,nevis par hektaaru

 3. Kadastrālo vērtību agrāk piesaistīja rudzu pūriem. Tagad kaut kādam mistiskam tirgum.

 4. Atkartoti ,ja nostiprinajuma lugumam pie notara unzemesgramatu tiesnesa lemumam par naudu IR 0 vertiba ,tad vajag ATJAUNOT PSRS LAIKA AKTU MUZIGA LIETOSANA unvalsti nosaukt Latvijas PSR.

 5. Beidzot vismaz kāda pozitīva ziņa. Atliek vien cerēt, ka pašvaldības vairāk ieguldīs iekasētos nodokļus pašvaldības ceļu uzturēšanā.

 6. kārtējie stulbā lāča domr…un viņam dibenā līdēju murgi.

Draugiem Facebook Twitter Google+