×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
20. septembris, 2013
Drukāt

Novados gaida mobilo mamogrāfu

Foto - Līga VasiļūnaFoto - Līga Vasiļūna

“Pirmkārt, iegūto attēlu skatās arī onkologs, un tas rada lielāku uzticamību nekā tad, ja mamogrāfijas izmeklējumu veiktu mūsu slimnīcā. Otrkārt, tas notiek pēc iepriekšēja pieraksta, tādēļ varēju atnākt pusdienas pārtraukumā un nebija jākavē darbs. Arī mana priekšniece nāks uz šo izmeklējumu, jo saņēmusi Nacionālā veselības dienesta uzaicinājuma vēstuli,”

 

stāsta talseniece Ieva, kura ieradusies uz “Veselības centra 4” pārvietojamo mamogrāfijas kabinetu, kas atbraucis uz Talsiem. Viņa valsts apmaksāto krūšu veselības pārbaudi veiks jau otro reizi.

Vēl pirms diviem trim gadiem ne tikai Talsos, bet arī citās Latvijas pilsētās uzaicinājumam piedalīties krūts vēža skrīninga programmā atsaucās tik maz sieviešu, ka plānoto braucienu reizēm nācās atlikt. Tagad pieraksts ir pilns, bet dažos novados pat izveidojušās gaidīšanas rindas.

“Vispirms atnāk viena sieviete, kas saņēmusi NVD uzaicinājuma vēstuli, pēc tam sāk strādāt bezvadu telefons un atnāk arī viņas draudzenes un kaimiņienes. Piemēram, Jēkabpilī uz profilaktisko krūšu pārbaudi jau pieteikušās divsimt sievietes. Lai rindu mazinātu, uz vienu pilsētu reizēm nākas doties pat abiem mobilajiem mamogrāfiem reizē,”

stāsta Gvido Vigodskis, gan mobilā mamogrāfa stūresvīrs, gan arī reģistrators. Viņš novērojis, ka reizēm uz profilaktisko krūšu pārbaudi organizēti pierakstās arī sievietes no attāliem pagastiem, kuras uz izmeklējumu atved ar pašvaldības transportu.

To, ka sievietes kļuvušas aktīvākas, apstiprina arī Nacionālā veselības dienesta dati. Šā gada pirmajos astoņos mēnešos krūts vēža profilaktisko pārbaudi – mamogrāfijas izmeklējumu – dažādās medicīnas iestādēs, tajā skaitā arī mobilajā mamogrāfā, veikušas jau 27 368 jeb 36,8% sieviešu, kas saņēmušas uzaicinājuma vēstuli (salīdzinājumam – 2010. gadā tikai 19,4%). No tām 224 sievietes tiks rūpīgi izmeklētas, jo radušās aizdomas par ļaundabīgu veidojumu, bet vēl 36 atklāts krūts vēzis.

Mobilā mamogrāfijas kabineta popularitāti sieviešu vidū vairo tas, ka izmeklējuma laikā iegūtais attēls ir ļoti kvalitatīvs un to analizē pieredzējis speciālists, kura vērīgajai acij nepaslīd garām pat sīkākās izmaiņas krūts audu struktūrā. Turklāt visi reģionos veiktie izmeklējumi nonāk vienotā datubāzē, kurai var piekļūt ikviens Latvijas onkologs.

Izmeklējumu rezultātus kopā ar ārsta slēdzienu sievietes var saņemt pēc trim nedēļām vietējā medicīnas iestādē. Piemēram, Ieva pēc tās dosies uz Talsu slimnīcas uzņemšanas nodaļu, bet pēc tam konsultēsies ar savu ginekologu, kas sīkāk izskaidros mamogrāfijas rezultātus un ieteiks, kā rīkoties tālāk. Iepriekšējā reizē pēc mamogrāfijas veikšanas ārsts viņu papildus nosūtījis uz krūšu ultrasonogrāfisko pārbaudi.

NVD ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Līga Gaigala skaidro, ka krūts vēža skrīninga būtība ir atklāt slimību agrīnā stadijā, kad vēl nav nekādu simptomu, lai to pēc iespējas veiksmīgāk varētu ārstēt. Uzaicinājuma vēstulē tiek norādītas piecas tuvākās ārstniecības iestādes, kur var veikt profilaktiskās pārbaudes.

Taču sieviete pēc savas izvēles var to veikt jebkurā iestādē, kurai noslēgts līgums ar NVD par šo pakalpojumu sniegšanu, arī mobilajā digitālajā mamogrāfā, kas dod iespēju saņemt augstvērtīgu mamogrāfijas izmeklējumu dzīvesvietas tuvumā. L. Gaigala arī uzsver – neraugoties uz to, ka mamogrāfijas aparātu Latvijā ir samērā daudz, līgumi tiek slēgti tikai ar tām medicīnas iestādēm, kur šis aparāts ir pietiekami kvalitatīvs un jaudīgs, lai agrīni atklātu ļaundabīgās izmaiņas vai arī sniegtu drošību, ka sieviete ir vesela un tuvākos divos gados viņai nekas nedraud. “Taču, ja radušās kādas veselības problēmas, nav jāgaida uzaicinājuma vēstule, bet jāveic izmeklējums ar ģimenes ārsta vai ginekologa nosūtījumu,” uzsver NVD speciāliste.

 

Fakti

* Šā gada astoņos mēnešos divi mobilie mamogrāfijas autobusi veikuši 261 izbraukumu uz 38 Latvijas pilsētām.

* Kopumā izmeklētas 7442 sievietes, no kurām 5555 ar Nacionālā veselības dienesta uzaicinājuma vēstulēm, 1872 – ar ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta norīkojumu, bet 15 – par maksu.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+