Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Foto – Karīna Miezāja

Bauskas novads palielina vietu skaitu pansionātā 0

Bauskas novada pansionātam, kura galvenā ēka atrodas Codes pagasta Derpelē, vēl pērn bija trīs filiāles. Šogad palikušas vairs tikai divas – Īslīcē un Bauskā. Filiāles uzturēšana Brunavā, kurā mitinājās vien deviņi sirmgalvji, prasīja prāvus līdzekļus un bija ekonomiski neizdevīga. Tā vietā palielināts vietu skaits citās filiālēs, jo pieprasījums pēc pansionāta pakalpojumiem novadā turpina pieaugt.

Reklāma
Reklāma

Iejūtas pilsētas dzīvē


Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Reformas vispārējā tipa pansionātā “Derpele” sākās 2012. gadā, kad Bauskas slimnīcas kādreizējā bērnu nodaļā tika atvērta jauna pansionāta filiāle ar 30 vietām. Galvenais iemesls – pansionātā bija pārāk maz vietas un iemītnieki dzīvoja pārāk saspiesti, neatbilstoši Eiropas Savienības prasībām. Taču pērn novada dome pieņēma lēmumu slēgt pansionāta filiāli Brunavas pagastā, bet tās iemītniekus un darbiniekus pārvietot uz Bausku, tādēļ filiālei nācās vēlreiz mainīt atrašanās vietu, šoreiz ņemot savā pārziņā jau divstāvu ēku slimnīcas teritorijā. Tagad tajā iespējams izmitināt vismaz 50 novada seniorus.

Kā pārmaiņas vērtē paši pansionāta iemītnieki? “Piecus gadus nodzīvoju pansionātā Derpelē, kur bijām četri pieci vienā istabiņā, pēc tam pārcēlos uz Brunavu, kur man vienai pašai bija savs dzīvoklītis. Arī apkārtne bija ļoti skaista. Bija ļoti žēl no turienes aizbraukt. Taču arī šeit nav slikti. Dzīvojam divatā vienā istabiņā. Ar savu istabas biedreni iedraudzējos jau Brunavā. Viņa neredz, tādēļ es viņu visur vadāju. Arī ēdina šeit ļoti laba. Esmu ieguvusi arī jaunu draudzeni, kas mani iepazīstināja ar pilsētu. Kad bijām Korfu dārzā, pastaigājām tur kādu stundiņu. Nu ļoti smuki! Tāpat lielajos veikalos ar invalīdu ratiņiem visur var izgrozīties,” stāsta Anna Špillere (70), kura tāpat kā vēl astoņi Brunavas filiāles iemītnieki pagaidām tikai mēģina iejusties pilsētnieku lomā. Saikni ar iepriekšējo dzīvi nav tik viegli saraut. Piemēram, Annas kundzei, kura ir liela lasītāja, grāmatas joprojām piegādā no Brunavas bibliotēkas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Filiāles slēgšana Brunavā un Bauskas filiāles paplašināšana ir pareizs risinājums, uzskata pansionāta vadītāja Inta Savicka: “Filiāle atradās 25 kilometru attālumā, tādēļ to bija grūti apsaimniekot. Lai gan ēdienu gatavoja uz vietas, katru dienu uz turieni vedām pārtikas produktus, arī ārstam uz turieni bija jābraukā. Man nepatika arī ēkas novietojums – tieši pretī kapiem. Tiklīdz kādu izvada pēdējā gaitā, tā visi iemītnieki pulcējas pie logiem.”

Iekārtojušies 
uz palikšanu


Arī Bauskas filiāles vadītāja Dzintra Lapiņa priecājas, ka pārvākšanās – lai gan tikai pārdesmit metru attālumā – no vienas slimnīcas ēkas uz citu beidzot ir galā. “Esam ierīkojuši virtuvi atbilstoši visām Eiropas Savienības prasībām, izbūvējām dušas telpas, katrā stāvā atsevišķas tualetes. Cilvēki dzīvo pa divi trīs vienā istabiņā. Cenšamies salikt kopā tos, kas jau viens ar otru saraduši, piemēram, brunaviešus ar brunaviešiem, bet veidojas arī jauna draudzība. Pansionātā dzīvo arī pāris, kas jau trīsdesmit gadus nodzīvojuši kopā. Protams, to ārā nejaucam,” viņa stāsta.

Pansionāta iemītnieku starpā gadās gan strīdi, gan jautri brīži, rodas arī siltākas jūtas. Kā stāsta vadītāja, vislielākās kaislības raisa norises politikā, grūti esot arī “sadalīt” kopējo televizoru. “Mēdz būt, ka sitas pat ar spieķiem,” viņa saka. Aizkustinošs stāsts ir par diviem pansionāta iemītniekiem – dzīvespriecīgo Loniju un savrupo, noslēgto Ādamu. Pansionāta darbinieki novērojuši, ka sirmgalvis ir ļoti nesabiedrisks, allaž uzturas istabā un pat neapmeklē ēdamzāli. Palūguši Loniju to nokārtot. Vārds pa vārdam, līdz sirmā vīra sirds atkususi un tagad ēdamzāli apmeklē abi kopā, sēž pie atsevišķa galdiņa, runājas, bet pēc tam mīļi atvadās līdz nākamajai ēdienreizei.

Bauskas filiālē ir ap divdesmit gulošu iemītnieku, kuriem nepieciešama īpaša aprūpe. Arī pa naktīm katrā stāvā dežurē aprūpētājs, bet dienā dežurē vēl papildu aprūpētājs, kas iemītniekiem palīdz tikt gadā ar ikdienas darbiem un personīgo higiēnu. Lai to nodrošinātu, novada pašvaldība atvēlējusi līdzekļus papildu darbinieku algošanai. Darbu Bauskas filiālē atraduši arī visi slēgtās filiāles darbinieki.

Reklāma
Reklāma

Uzziņa


* Bauskas novada pansionātā “Derpele” kopā ar filiālēm Īslīcē un Bauskā šobrīd uzturas 98 iemītnieki, bet strādā 50 darbinieki.

* Pansionāta labiekārtošanas darbiem šogad atvēlēti 45 953 eiro, no kuriem 25 612 eiro ir Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) piešķirtais līdzfinansējums.

Bauskas novada pansionāta “Derpele” 
piektdienas ēdienkarte:


Brokastis: sviestmaize, siera, olu un krabju nūjiņu salāti, kafija.

Pusdienas: mājas rasoļņika zupa ar krējumu, ķirbju pudiņš ar saldo mērci.

Vakariņas: kartupeļu kuģēlis (sacepums ar žāvētu gaļu) ar krējumu, sviestmaize, tēja.

VIEDOKLIS


Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Alvis Feldmanis: “Daudzi aizbrauc strādāt uz ārzemēm, bet sirmos vecākus nav kur likt. Novadā ir arī daudz maznodrošinātu, vientuļu cilvēku. Pansionātā sāk trūkt vietas. Jaunā pansionāta filiāle Bauskā drīz vien būs piepildīta. Filiāle Īslīces pagastā atrodas nelielā vienstāva ēkā, kurā ir 20 vietas, un to nav iespējams paplašināt. Savukārt Brunavas filiāli nācās slēgt, jo tajā bija ļoti maz vietas, bet apkalpojošais personāls – ļoti liels. Arī pārtika uz turieni bija jāved katru dienu. Tas bija ļoti nesaimnieciski. Šobrīd sociālais dienests tur grasās iekārtot nelielus sociālos dzīvokļus.

Šogad turpināsies pansionāta labiekārtošanas darbi – filiālē Īslīcē mainīs jumta segumu un siltinās bēniņus, bet Derpelē siltinās pamatus un sienas, lai tie neuzkrātu mitrumu. Plānojam šos darbus pabeigt līdz pirmajam maijam.

Šogad pašvaldība arī ievērojami – līdz pat 460 eiro – palielinājusi algas pansionāta darbiniekiem. Aprūpētāja darbs ir smags, ne katrs spēj apkopt vecu cilvēku, viņu nomazgāt, nomainīt autiņbiksītes, pabarot ar karotīti. Uzskatu, ka šāds darbs ir arī atbilstoši jānovērtē.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.