×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
10. janvāris, 2014
Drukāt

Eiro svinības Latvijā pagodina ES augstākie līderi
 (1)

Rompejam_EU_Etienne_Ansotte_10

Šodien Rīgā ierodas Eiropas Savienības augstākās amatpersonas, lai piedalītos pasākumos, kas veltīti Latvijas dalībai eirozonā. Eiropas Savienības Padomes prezidents Hermans van Rompejs, Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barozu, Eiropas Komisijas viceprezidents, monetāro lietu komisārs Oli Rēns, kā arī Eiropas Parlamenta deputāts, autors ziņojumam par Latvijas pievienošanos eirozonai Burkhards Balcs būs galvaspilsētas viesi un apmeklēs svinīgo pasākumu Mazajā ģildē, kas būs veltīts Latvijas pārejai no lata uz eiro.

“Es esmu priecīgs sveicināt Latviju kā astoņpa­dsmito eirozonas dalībnieci. Tas ir liels notikums ne tikai Latvijai, bet arī eirozonai kā tādai, kas saglabājas stabila, pievilcīga un atvērta jauniem dalībniekiem. Latvijas gadījumā tas ir iespaidīgu un nelokāmu gan Latvijas tautas, gan valdības centienu rezultāts. Latvija eirozonā ienāk daudz stiprāka nekā agrāk, sūtot iedrošinošu vēsti arī citām valstīm, kuras šobrīd piedzīvo sarežģītas ekonomikas korekcijas,” tā Latviju ar pievienošanos eirozonai sveica EK prezidents Žozē Manuels Barozu.

Par notikumu pozitīvus vārdus netaupīja arī EK viceprezidents Oli Rēns, kurš, būdams monetāro lietu komisārs, ļoti cieši strādāja ar Latvijas valdību starptautisko aizdevēju programmas laikā un publiski vienmēr atbalstījis Latvijas dalību Eiropas Savienībā un pievienošanos eirozonai, savulaik arī norādot, ka Igaunija, Latvija un Lietuva ir apliecinājums tam, ka Eiropas Savienības paplašināšanās ir bijusi spēks mierīgai, kontinenta demokrātijas un ekonomikas transformācijai.

“Es ļoti silti sveicu Latviju ar eiro. Jūsu pūles ir atmaksājušās un jūsu valsts spēcīgā ekonomiskā atveseļošanās sūta skaidru vēstījumu citām valstīm grūtajos laikos. Pievienošanās eirozonai pabeidz Latvijas ceļu atpakaļ uz kontinenta politisko un ekonomisko sirdi,” tā O. Rēns.

Eiropas Parlamenta deputāts no Vācijas, autors ziņojumam par Latvijas pievienošanos eirozonai Burkhards Balcs savulaik pats vairākkārt bijis Latvijā, lai tiktos ar politiķiem, nevalstisko organizāciju pārstāvjiem un vienkāršo sabiedrību, lai skaidrotu, vai Latvija eirozonai ir gatava. B. Balcs, rakstot ziņojumu, bija pārliecināts, ka eiro ieviešana palīdzētu aizvien vairāk nostabilizēt ekonomiku Latvijā, taču viņš kritizēja taupības gados iedragāto sociālo budžetu un faktu, ka Latvijā joprojām tik daudz cilvēku dzīvo uz nabadzības sliekšņa.

Ziņojumā deputāts aicināja Latvijas valdību saglabāt stabilu ekonomikas un finanšu kursu, turpināt stingru banku uzraudzību, īpaši tādēļ, ka Latvijas bankās jau vēsturiski ir liels nerezidentu naudas noguldījumu skaits, un rūpīgi raudzīties, kā norisināsies eiro ieviešana, lai nenotiktu nepamatota, slēpta cenu celšanās. Latvijas valdību aicināja arī risināt trūkumus darba tirgū, īstenojot izglītības reformas. B. Balca ziņojums Eiropas Parlamentā guva pārliecinošu atbalstu – no 709 deputātiem par balsoja 613, pret 67 un 29 atturējās, taču, gan pašam ziņojuma autoram, gan arī daudziem citiem politiķiem par izbrīnu, par šo eirozonas paplašināšanās faktu nenotika debates. B. Balcs savā uzrunā kritizēja šo praksi, sakot, ka parlaments atrod dārgās minūtes, lai gari un plaši diskutētu par dažādiem citiem jautājumiem, taču šai svarīgajai lietai laiku nav atradis.

Paredzams, ka šodien Rīgā Eiropas Savienības Padomes prezidents Hermans van Rompejs, Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barozu, kuri tikko pabijuši Grieķijā, lai piedalītos svinīgā ceremonijā par godu Grieķijas sešu mēnešu prezidentūras sākšanai Eiropas Savienībā, ar Ministru prezidentu Valdi Dombrov­ski pārrunās arī eirozonas nākotni, izaugsmi, jaunās banku savienības veidošanu un citus jautājumus.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. Dzīres var sākties! Urr-ā! Eiro ir ieviests! Latvijas iedzīvotāji ir veiksmīgi apčakarēti! Viņu tiesības lemt par savu likteni ir veiksmīgi apietas! Valdība aicina viesus un rīko dzīres!
  Vai pateicībā par eiro ieviešanu bučosim roku un pasniegsim ziedus Valdim Dombrovskim, Andrim Vilkam, Ilmāram Rimšēvičam, Solvitai Āboltiņa un visai valdības koalīcijai?
  Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris raidījumā „Krustpunkti” (09.01.14. ≈ 13.40) skaidri pateica, ka līgumā par iestāšanos ES nav neviena punkta, kurā būtu norādīts, ka Latvijai eiro obligāti jāievieš 2014.gadā.
  Kā galvenais ieguvums no eiro ieviešanas tiek minēts arguments: pēc eiro ieviešanas paaugstināsies Latvijas kredītreitingi un Latvijai būs mazāk jāmaksā par parādu atmaksas pārstrukturēšanu. Cik daudz šajos apgalvojumos ir patiesības?
  Latvijas valsts parāds ( neskaitot pašvaldību un valsts un pašvaldību uzņēmumu saistības ≈ 4 miljardu latu apmērā) 2013. gada nogalē bija 5,7 miljardi latu.
  Oficiāla ES amatpersona Klauss Reglings ,kas vada Eiropas stabilitātes mehānismu, (ESM), intervijā „Latvijas Avīzei” teica:
  „Latvijai, kad tā pievienosies, būs jāiemaksā 1,094 miljardi eiro, no kuriem 221 miljons eiro ir jāiemaksā uzreiz, bet pārējo daļu Latvija iemaksās piecās kārtās. Šo katras valsts daļu nosaka saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas kritērijiem, un tas ir maksājums, par ko panākta vienošanās sarunās ar Latviju.”
  Kas melo, blefo, saka puspatiesības? Eiro ieviesēji vai ESM vadītājs?!
  Varbūt kāds finanšu un ekonomikas jomā skolots cilvēks varētu aprēķināt: cik zemiem ir jābūt Latvijas valsts kretītreitīngiem un no tiem atvasināmiem aizdevuma atmaksas % un cik gadu desmitiem (simtiem?!) jāpaiet, lai ar šo % samazināšanu nosegtu tās vairāk kā 1 miljardu lielās iemaksas ESM. (Citiem vārdiem, varbūt nevajadzēja stāties eirozonā, un ar iestāšanās saistītās iemaksas izmantot Latvijas parādu kārtošanai???).

Draugiem Facebook Twitter Google+