Publicitātes foto

Novembrī pie skatītājiem nonāks Kairiša spēlfilma “Melānijas hronika” 0

Pabeigts vairāku gadu garumā ilgušais darbs pie režisora Viestura Kairiša vēsturiskās spēlfilmas “Melānijas hronika”, kas savu pirmizrādi piedzīvos šā gada novembrī, informēja filmu studijas “Mistrus Media” producente Inese Boka-Grūbe.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 382
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 30
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Filmas pamatā ir juristes, žurnālistes un rakstnieces Melānijas Vanagas autobiogrāfija.

Pirms 75 gadiem padomju vara uz Sibīriju deportēja Latvijas eliti, arī 7168 sievietes un vairāk nekā 2000 bērnus vecumā līdz desmit gadiem. Vanaga un viņas dēls Alnis kā sociāli bīstami noziedznieki tika izsūtīti uz Tjuhtetu Sibīrijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vanagas autobiogrāfija “Veļupes krastā” ir spilgtākais šī laika notikumu apraksts latviešu literatūrā. Tas bija autores pirmais darbs, ko viņa – bez tiesībām to padomju apstākļos publicēt – sarakstījusi kā izsūtījuma gadu dienasgrāmatu.

Lai arī filmas “Melānijas hronika” pirmizrāde gaidāma rudenī, jau šobrīd filmas veidotāji vēlas sākt plašāku dialogu par deportāciju atstāto iespaidu uz nākamajām paaudzēm, kā arī par izdzīvošanas brīnumu, kas, neraugoties uz šiem traģiskajiem vēstures notikumiem, ļāvis latviešu nācijai saglabāt un atjaunot savu valsti.

“Filma ir uzņemta. Daudz domāju par deportāciju nozīmi mūsdienu latviešu identitātei. Skaidrs, ka tām ir svarīga un izšķiroša nozīme. Taču filmas sakarā man liekas būtiski jēdzienu “upuris” aizstāt ar jēdzieniem “neiznīcināms” un “nesalaužams”. Tas man ir svarīgi – parādīt cilvēku, kas man pašam var palīdzēt izdzīvot jebkuros apstākļos. Tai skaitā mūsdienu Latvijā un mūsdienu pasaulē. Izdzīvot nevis pateicoties supervaroņa īpašībām, bet balstoties neizsmeļamā personiskajā cilvēcīgumā,” stāstīja filmas režisors.

Kā skaidro filmas veidotāji, “Melānijas hronika” ir stāsts par Latvijas sievietēm, kuras izdzīvoja, neraugoties uz padomju varas atņemtajiem jaunības sapņiem, dzīves labākajiem gadiem, mājām, vīriem, bērniem, savu zemi un veselību. Tas ir stāsts par sievietēm, kuras izdzīvoja, lai piedzīvoto pierakstītu un lai arī nākamās paaudzes neaizmirstu pieredzi, kurā ar varu tikām ierauti mēs visi.

Šodien “Melānijas hronikas” veidotāji sāk sociālās atmiņas akciju “Neuzvarama, nesalaužama, neaizmirstama”, kuras mērķis ir uzrunāt jaunākās paaudzes un meklēt ne vien jaunus veidus, kā runāt par Latvijas vēstures notikumiem, kas ietekmējuši daudzu paaudžu dzīves, bet arī atcerēties tās Latvijas sievietes, kuru sīkstums ir Latvijas un nākamo paaudžu pamatā.

Reklāma
Reklāma

Sociālās atmiņas akcijas sākumā ir tapis īpašs multimediāls projekts, kurā pēc 75 gadiem šā gada jūnijā fiksēts viss izsūtījumā vesto ceļš no Rīgas līdz Tjuhtetai – vietai, uz kuru 1941. gada 14.jūnijā tika deportēta Vanaga, viņas dēls Alnis un tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju.

No šodienas trīs diennaktis interesentiem būs iespēja tiešsaistē vērot šo ceļu no Rīgas līdz Tjuhtetai videoversijā.

Tāpat filmu studija “Mistrus Media” kopā ar radio “Pieci.lv” un portālu “lsm.lv” aicina jauniešus iemūžināt un stāstīt stāstus par savām vecmāmiņām un vecvecmāmiņām, kuru dzīvi ietekmējuši traģiskie 1941. gada un 1949. gada notikumi.

Filmā “Melānijas hronika” piedalās latviešu aktrises Lilita Ozoliņa, Guna Zariņa, Maija Doveika, Baiba Broka. Galvenajai lomai izvēlēta viena no mūsdienu labākajām savas paaudzes šveiciešu aktrisēm – Sabīne Timoteo. Melānijas dēlu atveido Edvīns Mekšs no Ludzas.

Kairiša filma ir ne vien nozīmīga Latvijas vēstures posma un latviešu autobiogrāfiskās literatūras ekranizējums, bet arī būtisks darbs Latvijas kino, jo kā liela mēroga darbs tas var potenciāli piesaistīt jauniešus un izraisīt starptautisku interesi par maz izzinātu Eiropas vēstures posmu – staļinisma represijām un Baltijas tautu deportācijām.

Filma ir Latvijas, Čehijas un Somijas kopprodukcija.

Latvijas Radio teātris sadarbībā ar filmu studiju “Mistrus Media” un filmas aktrisēm sākuši darbu pie audiogrāmatas izveides ar Vanagas darba “Veļupes krastā” nodaļām. Latvijas Radio ēterā tās skanēs rudenī, pirms filmas pirmizrādes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.