Mūzika

Novembrī pirmizrādi piedzīvos Lūsēna koncertizrāde “Pus es” 0

Foto-LETA

Ojāra Vācieša dzimšanas dienā, 13.novembrī, pirmizrādi piedzīvos komponista Jāņa Lūsēna koncertizrāde “Pus es”, ar ko tiks atklāts mūzikas nams “Daile”, aģentūru LETA informēja muzikālā teātra “Ars Nova” pārstāve Anita Lūsēna.

Koncertizrāde veidota ar Latvijas izcilā dzejnieka vārdiem. Koncertizrādei izvēlētajā dzejā tika saskatīts radošais, provokatīvais, izaicinošais nervs, kas tik ļoti raksturīgs un asociācijām bagāts ar 70. un 80.gadu norisēm padomju Latvijā, kā arī vienlaikus precīzi atspoguļo tā laika izjūtas un noskaņas.

Vācieša dzejas spontānums, fascinējošā spēja radīt dzeju par jebko un jebkurā situācijā, saskatīt neparasto rosinājušas komponistu radīt dziesmas īstenā 70., 80.gadu rokmūzikas stilistikā. Īpaši koncertizrādei tika iegādāti atbilstoši “vintage” instrumenti – elektriskās ērģeles “Hammond” un elektriskās klavieres “Rhodes”, stāstīja Lūsēna.

Koncertizrādes libretu veido Evita Sniedze, režisors un scenogrāfs ir Reinis Suhanovs, kostīmu māksliniece – Ieva Veita, bet lomas atveidotājs un solists ir Ģirts Ķesteris. Koncertizrādē piedalīsies mūziķu grupa Lūsēna vadībā.

Koncertizrāde “Pus es” būs nebijis, unikāls projekts Latvijas kultūrvēsturē un īpašs ar to, ka tiek radīts Vācieša jubilejas gadā.

Tas ir vērtējams kā iedvesmas projekts tālākiem darbiem mūzikas namā “Daile”, kas sāk savu darbību ar koncertizrādes pirmizrādi 13.novembrī, norādot virzienu, ar kādu repertuārpolitiku tas uzrunās skatītājus, piedāvājot tādus muzikālus projektus, kas ikdienā bieži nav klausītājiem pieejami.

Jau ziņots, ka mūzikas nams “Daile” atradīsies bijušā kinoteātra telpās Krišjāņa Barona ielā 31. “Dailes” vēsture aizsākās pirms 100 gadiem, un zīmīgi – tās jubilejas gadā par telpu apsaimniekotājiem kļuvis muzikālais teātris “Ars Nova” ar cildenu mērķi iedzīvināt, ieskandināt, pulcēt māksliniekus un mūziķus jaunai, muzikālai dzīvei pašā Rīgas centrā ar iedvesmojošu un dižu nosaukumu – mūzikas nams “Daile”, klāstīja Lūsēna.

Rodot atsaucību un sapratni no nama saimnieka Jura Nāruna par ēkas darbības turpmāku pielietojumu, ir noslēgts ilgtermiņa īres līgums, un jau patlaban norit rekonstrukciju darbi un tiek meklēti telpu akustiskie risinājumi multifunkcionālai 400 skatītāju zālei. Koncertzāles skaņas un gaismas izveidei tiks investēti ap 100 000 eiro (70 280 lati), kas ilgtermiņā ļaus nodrošināt daudzveidīgu muzikālu projektu norisi mūzikas namā “Daile”.

Mūzikas namā “Daile” plānots nodrošināt vidēji ap 20 kultūras pasākumiem mēnesī, piedāvājot apmeklētājiem dramatiskus un muzikālus iestudējumus, klasiskās, džeza un akustisku koncertu programmas. Turpmāk mūzikas namā iecerēts spēlēt izrādes un koncertprogrammas gan mazajiem skatītājiem un ģimenēm, gan dažādu mūzikas žanru cienītājiem visos vecumos.

Mūzikas nama “Daile” īpašniece ir “Ars Nova” valdes locekle Anda Zadovska, par repertuāra izveidi gādās producente Zadovska un Lūsēns kopīgi ar māksliniecisko padomi. Papildus tiks veidota “Daile” struktūra, kas nodrošinās mūzikas nama daudzpusīgo darbību. “Dailei” būs savs tehniskais direktors, kura pārziņā būs skatuves tehniskie risinājumi, telpu uzturēšana un citas saimnieciskās darbības, kā arī patstāvīgs skaņas un gaismas režisors.

Ar mūzikas nama “Daile” aktualitātēm var iepazīties mājaslapā “www.dailesnams.lv”, savukārt biļetes uz koncertizrādi “Pus es” var iegādāties “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās.

LA.lv