Foto-Mirdza Stirna

Novembrī Valkā atklās pieminekli Ulmanim 1

Piemineklis Kārlim Ulmanim, kuru sākotnēji paredzēja uzstādīt Turkme­nistānā, bet pēc tam dāvāt Liepājai, šī gada 15. novembrī tiks uzstādīts Valkā, apstiprināja Rīgas Latviešu biedrības un nacionālās kultūras attīstības fonda (RLBNKAF) valdes priekšsēdētāja Mirdza Stirna.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Valkā piemineklis būs pašā pilsētas centrā, Lugažu laukumā pie pilsētas domes ēkas, līdzās kultūras namam, ģimnāzijai un mākslas skolai. M. Stirna norādīja, ka atklāšanas datums saskaņots ar Valsts prezidenta kanceleju, jo ceremonijā plānota Valsts prezidenta Andra Bērziņa piedalīšanās. 15. novembris izvēlēts galvenokārt dēļ tuvuma Latvijas Republikas proklamēšanas dienai, ko atzīmējam 18. novembrī.

Pēc Valkas novada izpilddirektora Aivara Cekula teiktā, agrāk bijusi doma mākslinieces Artas Dumpes un akmeņkaļa Ivara Feldberga radīto K. Ulmaņa krūšutēlu atklāt jau šovasar, 23. jūnijā. Tad Valkā un Valgā ar kopīgu Latvijas un Igaunijas bruņoto spēku parādi un abu valstu vadītāju līdzdalību tika atzīmēta Cēsu un Paju kauju 95. gadskārta. Tomēr galu galā no pieminekļa atklāšanas ieceres tobrīd nācies atteikties. Pēc tam nolemts svinīgo brīdi pārlikt tālāk rudenī, pēc 4. oktobrī paredzētajām 12. Saeimas vēlēšanām, lai nevienam nerastos kārdinājums K. Ulmaņa tēla uzstādīšanu izmantot sava politiskā tēla spodrināšanai. Līdz novembrim nepieciešams labiekārtot to Lugažu laukuma vietu, kur K. Ulmaņa krūšutēls sliesies. Vecās padomju laika betona plāksnes izņems un nomainīs ar senu akmens bruģi; sakārtos apgaismojumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā jau minēts, uzstādāmais piemineklis ir K. Ulmaņa krūšutēls, veidots pēc Kārļa Zāles 1937. gada meta, cirsts Somijas granītā, 2,30 metru augsts. Ir nolemts atteikties no jebkādiem pieminekļa papildinājumiem, kādi bija paredzēti tā Turkmenistānas variantā “Sašķeltā pasaule” vai Liepājas “Pretī bangām”. Jāatgādina, ka no pieminekļa uzstādīšanas K. Ulmaņa nāves vietā Turkmenistānā nācās atteikties vietējo varas orgānu vilcināšanās dēļ, bet liepājnieki valstsvīra krūšutēlam bija gatavi ierādīt, pēc idejas iniciatoru domām, pārāk nomaļu un nepiemērotu vietu. Valku 2013. gada rudenī ieteica Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis, uzsverot, ka pilsētai jau kopš 19. gadsimta vidus piekritusi liela loma Latvijas kultūrā un izglītībā, bet 20. gadsimta sākumā arī politiskajā dzīvē. 1917. gada beigās Valkā dibināta latviešu partiju politiska organizācija – Latviešu Pagaidu nacionālā padome (LPNP), kas pieņēma deklarāciju par apvienotas un autonomas Latvijas izveidošanu Vidzemes, Kurzemes un Latgales latviešu apriņķos. Ar to šī pilsēta uzskatāma par Latvijas valstiskuma šūpuli un K. Ulmaņa piemineklis Latvijas sabiedrībai to atgādinās.

RLBNKAF valdes priekšsēdētāja M. Stirna apstiprināja, ka pagājušā gada noruna ar uzņēmuma “LNK Group” padomes priekšsēdētāju Aleksandru Milovu par figūras transportēšanu no Rīgas uz Valku un visu ar transportēšanu un uzstādīšanu saistīto darbu uzņemšanos un finansēšanu jo­projām ir spēkā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.