Uncategorized

No traģēdijām varēja izvairīties… Novēros būves, lai nesabruktu0

Foto: LETA

Latviešu zinātnieki apgalvo, ka no “Maxima” traģēdijas Latvijā un Dženovas tilta sabrukšanas Itālijā varēja izvairīties, ja būtu laikus monitorētas konstrukciju deformācijas.

Taču pasaulē šobrīd nav pieejams risinājums, kas to varētu paveikt efektīvi un reāllaikā. Tas tuvākajā laikā varētu mainīties, jo latviešu zinātnieki ir izstrādājuši šādas ierīces prototipu, kura tālākai realizācijai komanda meklē sadarbības partnerus prototipa pirmajiem testiem.

Viens no projekta autoriem Ričards Cacurs LIAA jaunuzņēmumu portālam “Labs of Latvia” norādījis, ka ideja izveidot multifunkcionālu audumu, kura formu varētu rekonstruēt reāllaikā, trīsdimensionālā telpā radusies Elektronikas un datorzinātņu institūtā.

Plānotās sistēmas sākotnējais mērķis bija spēja rekonstruēt cilvēka muguras formu un noteikt, vai tā ir pareiza vai nē, tādējādi nodrošinot atgriezenisko saiti medicīnas speciālistiem, kas ārstē skoliozi, taču vēlāk apskatīti arī citi pielietojumi, secinot, ka niša cilvēka ķermeņa kustību formas izsekošanai ar sensoriem ir diezgan pārpildīta. Tā radās ideja tehnoloģiju pielietot dažādu būvju un struktūru deformāciju monitorēšanai, ko varētu izmantot tiltos, mājās un pat šahtās. Īpaši – būvēs, kas atrodas kritiskā stāvoklī, un tieši šāda veida partnerus zinātnieki arī meklē.

Saistītie raksti
LA.lv