×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
25. jūnijs, 2015
Drukāt

Atis Klimovičs: EDSO nedara pietiekami, lai novērstu karu Ukrainā (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Atis Klimovičs

Ukraiņu mediju neapmierinātībai ar EDSO novērotāju misijas darbu oficiāli par Antiterora zonu nosauktajā teritorijā ir pamats – nepilna gada laikā kopš šīs misijas izveidošanas bijis ārkārtīgi maz publiskotas informācijas par notikumiem karadarbības pārņemtajā teritorijā. Tas nozīmē, ka ērtās, ar labiem sakaru līdzekļiem apgādātās apvidus automašīnās sēdošie un pienācīgi atalgotie novērotāji, tostarp Latvijas pārstāvji, nav izdarījuši pašu galveno – nav kaut nedaudz (protams, savu iespēju robežās) tuvinājuši kara beigas Donbasā. Tādas arī, saprotams, nav EDSO pārstāvniecības pilnvaras, taču ir pagalam nepietiekami, ka novērotāji uzturas konflikta zonā, it kā nodarbojas ar kaut kādas informācijas ievākšanu, to nosūta uz savas organizācijas centru Vīnē un ar to viss arī beidzas. Kādēļ masu mediji – vispirms lielākās ziņu aģentūras – nav tikuši regulāri apgādāti ar misijas pieredzēto Ukrainas austrumos, EDSO misijas darbinieku savākto informāciju un arī zināmu analīzi? Tā visa vietā gandrīz mulsinošs klusums, lai gan realitātē nav nemaz tik sarežģīti veikt “lauka pētījumus” – lādiņu un mīnu eksplozijas atstāj noteiktas pēdas –, nav nepieciešama pati augstākā militārā kvalifikācija, lai izteiktu viedokli par to, no kurienes tikuši izšauti nāvējošie lādiņi. Šādu uz vietas strādājošu EDSO “ekspertu” secinājumu nav bijis tikpat kā nemaz. Bet, ja tā, tad visi ukraiņu armijas un brīvprātīgo bataljonu apgalvojumi par to, ka tieši otra puse atbildīga par pamiera pārkāpšanu, paliek it kā autoritatīvi neapstiprināti. Saprotams, tas atbilst Kremļa mērķiem, jo ļauj kratīties vaļā no apsūdzības par iesaistīšanos karadarbībā Donbasā. Ja nav labi sadzirdamu paziņojumu par krievu kara tehnikas nelegālu ievešanu Ukrainas teritorijā un tās izmantošanu, zūd iespējas oponēt Krievijai, to aizvien kategoriskāk aicinot izbeigt karu Ukrainas austrumos.

Šādas informācijas neesamība ļauj izplatīt melīgu informāciju – Krievijas TV kanāli apgalvo, ka vienošanos par uguns pārtraukšanu pārkāpj Ukrainas spēki un Krievijas masu mediju apstrādātie ļaudis Donbasā tam arī noticējuši. Turklāt tik ļoti, ka uz viņiem nekādu iespaidu neatstāj loģiska argumentācija ar norādi par skaidri redzamu šaušanas virzienu (no tā saucamo separātistu kontrolētās teritorijas) un arī jautājums – vai iespējams, ka ukraiņu spēki visu laiku apšauda paši sevi? Daļa Donbasa iedzīvotāju ir pārliecināti Krievijas agresijas atbalstītāji, un tādēļ vismaz pagaidām no viņiem nav iespējams sagaidīt objektīvus spriedumus. Atgriežoties pie EDSO – ja misijas darba iegūtie rezultāti būtu kaut nedaudz atklātāki, tas varbūt mainītu viena otra donbasieša spriedumus.

Sociālajos tīklos iekļuvušas fotogrāfijas ne tikai par misijas darbinieku lustēšanos restorānos, bet arī par negaidītiem kontaktiem ar Luhanskas un Doņeckas separātistiem. Dažos gadījumos tas izraisījis aizdomas par prokrievisku vairāku novērotāju pozīciju un pat spiegošanu Krievijas labā.

Jebkurā gadījumā ir pamats kritiski runāt par misijas līdzšinējo darbu, ko nāktos mainīt. Līdz šim izveidojies iespaids, ka EDSO komandu vairāk par visu uztrauc savs komforts un drošība. Piemēram, naktīs, kad norisinās nopietnākās apšaudes, novērotāju apdraudētajās zonās vienkārši nav. Ukraiņu karavīri jau sen joko – EDSO novērotāji aizbraukuši, varam gaidīt apšaudi. Joks, taču daļa taisnības tajā varētu arī būt.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. EDSO tiešām nav nekādas jēgas uzturēties Ukrainā, jo NEKAS NEMAINĀS UN NEMAINĪSIES!?? EDSO nav IEINTERESĒTA KARA PĀRTRAUKŠANĀ!? KĀPĒC BŪT TUR, KUR NOTIEK KARADARBĪBA??? Arī ANO neliekas ne zinis! Abas – EDSO un ANO- darbojas Krievijas interesēs. PALDIES PAR RAKSTU!

 2. Naivas cerības! EDSO jau sen strādā pēc Kreivijas sastādītā plāna.

 3. manuprāt EDSO nav miers jāievieš- viņi ir tur lai skatītos – un manuprāt viņi redz ka viss notiek daudzmaz pareizi. Nav milzīgas vērtības vienotai Ukrainai …

  KAS IR PAREIZI – t.i makslīgais komunistu administratīvais veidojums no tautelēm kuras ne visai satiek ( visadi mazkrievi nesatika jau pie cara) dabiski sadalās — UPSR mantiniece faktiski nosprāga līdz ar PSRS — t.i Kijevas bandai tāpat Moldovas Kišiņevai nav īstu tiesību ar varu turet kopā Piedņestru pie Moldovas , Krimu un Donbasu pie Ukrainas, Kijevai nav morālu tiesību besarābus un galīciesus turet pie Kijevas ( komunisti savlaik tos tur ar varu pievienoja – tagad komunistu itkā nav un pievienošanu vai nepievienošanu paši besarabi un galīcieši lai izlemj – kaut ar ierročiem )

  uN MANUPRāT IR LAbi ja ir kur ieročus dabūt lai atdalītos no Kijevas huntas — kad dalījās Dienvidslavija Belgradas hunta tieši tapat karoja ar seperatistiem un nelikumīgiem bruņotiem formējumiem – Es neredzu nekadu starpību kur tie ieročus dabūja – no eiropas vai no krievijas – bija kas brīvības centienus atbalsta – un tas ir LABI

  Kijevā BAIDĀS DOT UKRAIŅIEM IEROČUS- TIE ZIBENīGI SADALīS UKRAINU “KA VAJAG” – UN NOSLAUCīS NEDABISKO KIJEVAS VIRSVARU – un atbalstīs to ne tikai krievijā- būs Besarābija un Galīcija bū Aikrāce , būs gucuļu-gagauzu republika

  • Vai nav no palātas, kur jau …
   Katrai valstij ir sava tauta – valsts pamatu veidotāja un Ukrainai tie ir ukraiņi… Tur tas sākums un sapratne. Somijai -somi, Baltkrievijai -baltkrievi u.t.t. . Pārējie var būt vai nu pakļautas tautas ar savu zemi ( kā Turcijā KURDI, KRIEVIJĀ tatāri , čečeni… ) VAI IEBRAUCĒJI, KURI NU KAČĀ SAVAS SENČU ZEMES TIESĪBAS. Tie mutesbajāri ir parasti no valstīm ar lielvalstu ambīcijām – Serbija – Lielserbija, Krievija – Lielkrievija no Atlantijas okeāna līdz Klusajam…

 4. Kas maksā ,tas pasūta muziku.EDSO novērotāji nav muļķi ,saņemot naudu,vērsīsies pret tās devēju un ja tas notiktu paši tiktu par lādiņu un mīnu upuriem.

 5. ” … aizdomas par prokrievisku vairāku novērotāju pozīciju un pat spiegošanu Krievijas labā … ”
  ——————————————————–
  Īpaši gudrie misionāri …
  Tak jau krievu spiegi !

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Priekšvēlēšanu cīņu kompromatu uzlidojums

Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, kas notiks 6. oktobrī, arvien asākas kļūst partiju priekšvēlēšanu cīņas. Vieni politiķi videoklipos un sociālajos tīklos rāda dažādus “kompromatus” par citiem politiķiem un sola tos nest pārbaudei uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, otri atbild ar to pašu vai sola vērsties policijā par goda un cieņas aizskaršanu, vai aicina Drošības policiju pārbaudīt konkurentu iespējamu saistību ar kaimiņvalsts specdienestiem.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+