×
Mobilā versija
+8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
12. oktobris, 2016
Drukāt

Novērsīs pārrāvumus invaliditātes pensiju saņemšanā (3)

Foto-LETAFoto-LETA

Saeima jau ceturtdien varētu lemt par grozījumiem Invaliditātes likumā, paredzot novērst situācijas, kad novēloti veiktas invaliditātes ekspertīzes dēļ personai rodas pārrāvumi invaliditātes pensijas saņemšanā.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija plānojusi grozījumus Invaliditātes likumā iesniegt izskatīšanai jau Saeimas 13.oktobra sēdē, vienlaikus aicinot parlamentu pieņemt to steidzamības kārtā divos lasījumos.

Likuma grozījumi paredz tiesības Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijai (VDEĀVK) pagarināt iepriekš piešķirto invaliditātes statusu uz laiku līdz sešiem mēnešiem, bet ne ilgāk kā līdz jauna administratīvā akta izdošanai konkrētās personas lietā. Šādu iespēju ārstu komisija varēs izmantot gadījumos, kad ierobežotās kapacitātes dēļ apdraudēta invaliditātes pagarināšana likumā noteiktajā viena mēneša termiņā. Šāda pagaidu kārtība būs spēkā līdz 2018.gada beigām.

“Realitāte ir tāda, ka invaliditātes ekspertīžu skaits pēdējos gados ir būtiski palielinājies, bet ārstu skaits, kas veic šīs ekspertīzes – samazinājies. Nepietiekamās kapacitātes dēļ ne visi lēmumi par invaliditātes pagarināšanu tiek pieņemti mēneša laikā, kā to paredz likums. Savukārt bez ārstu komisijas lēmuma Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra nav tiesīga izmaksāt invaliditātes pensiju, un rodas nepieļaujama situācija, ka cilvēks savu pensiju saņem novēloti par vairākiem mēnešiem. Kamēr ārstu komisija nespēj uzlabot darba tempu, deputāti piedāvā pagaidu risinājumu, lai nepieļautu pārrāvumu pensiju saņemšanā,” problēmu raksturo Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Saskaņā ar likumu invaliditāti personai nosaka ar dienu, kad tā iesniegusi attiecīgu iesniegumu VDEĀVK. Periodā, kamēr komisija lēmumu vēl nav pieņēmusi, bet iepriekš noteiktais invaliditātes termiņš ir beidzies, personai lēmuma gaidīšanas periodā nav tiesību uz invaliditātes pensiju un citiem atbalsta pasākumiem cilvēkiem ar invaliditāti.

Pēc Labklājības ministrijas datiem 2016.gada pirmajā pusgadā VDEĀVK 5098 jeb 14% no visiem iesniegumiem skatījusi ilgāk par mēnesi.

Likuma grozījumi aizsargās personu tiesības uz sociālo nodrošinājumu, sevišķi situācijas, kad invaliditātes pensija vai pabalsts ir personas vienīgais ienākumu avots, norādīts likumprojekta anotācijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Vai lietu nevarētu vienkāršot – uzlabot un paatrināt VDEĀVK darbu ? Kur tad atbildīgā ministrija un ministrs ? Pēta invalīdu problēmas pie piramīdām? Kad pētīs ministrijā?

  2. Ir radusies ziņkāre par to lidz kādai robežai aizies šī nepārprotamā ņirgašanās par veciem,slimiem cilvēkiem.Algu pacelšana mediķiem novedīs tikai pie vēl centīgākas labējo politiķu uzstādījumu pildīšanas un lielākas mirstības,sliktākas veselības aprūpes,jo šīs politikas mērķis ir necilvēcīgs izlases process,kāds tika lietots 3.reiha laikā un kaut kā dīvaini sasaucas ar dalību ES.

  3. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

    Cik ciniski “maigs” formulējums: “Paredzēts novērst situācijas, kad NOVĒLOTI veiktas invaliditātes ekspertīzes dēļ personai rodas PĀRRĀVUMI invaliditātes pensijas saņemšanā!”
    Mūsu deputāti un ierēdniecība cilvēkam bezkaunīgi ATŅEM VIENĪGO iztikas avotu, bet kāds formulējums!?!
    Man skolā mācīja, ka cilvēks bez ēšanas varot iztikt līdz 10 dienām, bet ierēdņi tikai NOVĒLOTI(!) vēl ceturtdien VARĒTU (droši vien, ka varētu arī NEVARĒT) LEMT PAR GROZĪJUMIEM LIKUMĀ!

Draugiem Facebook Twitter Google+