×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
13. augusts, 2012
Drukāt

Nozagto traktoru atrod sieva (5)

Foto-Artis DrēziņšFoto-Artis Drēziņš

Policija traktora nozagšanas lietu nav slēgusi, un turpinās izmeklēšana.

 

Kad 18. maijā astoņos no rīta Rundāles novada Svitenes pagasta zemnieks Gints Lapsa (apsaimnieko 400 ha) iegāja savās darbnīcās, viņam atlika tikai konstatēt skumju faktu: aptuveni 
40 000 latu vērtais, trīs gadus vecais traktors “John Deere 6930” bija nozagts.

Pavisam skumjš, pat dramatisks bija fakts, ka traktors nebija apdrošināts. “Traktoru pirku par savu naudu, līdz ar to neviens nekādu apdrošināšanu neprasīja. Domāju, kas tad man to zags: stāv zem jumta aizslēgtā telpā, videokameras, apgaismojums, turpat metrus piecdesmit attālu no darbnīcu žoga mājā dzīvo mamma, kurai naktīs nav ciešs miegs,” komentē Gints Lapsa.

Dzīves īstenība izrādījās citāda. Kopā ar atbraukušajiem policistiem tika konstatēts, ka kameras dzelzsbetona angāra tumsā neskaidri nofilmējušas zagšanas brīdi – sešas minūtes pāri trijiem naktī. Ap četriem no rīta uz darbnīcām bija atnākusi saimnieka mamma, lai izslēgtu āra apgaismojumu, jo bija jau gaišs, taču traktora pazušanu nepamanīja.

“Zagļi bija zinātāji un, visticamāk, jau kādu reizi bija pārbaudījuši mūsu modrību. Lielajam traktoram priekšā stāvēja mazāks ar miglotāju – to aizmuguriski tumsā izbraukt pat es neņemtos, bet zagļiem izdevās ļoti veikli. Mazo viņi pameta pagalmā un aizbrauca ar lielo: kameras tikai piefiksēja bremžu gaismu uzplaiksnījumu. Traktoram nekādas signalizācijas vai citu pretaizbraukšanas ietaišu nebija, tehniskā pase stāvēja aiz saulessarga,” stāsta saimnieks.

Atradās liecinieki, kas bija redzējuši “John Deere” braucam rīta agrumā kopā ar vēl divām vieglajām automašīnām. Braucēji apstājušies pie kāda sānceļa, kas vedis uz dažu kilometru attālo Lietuvu, bet pēc tam devušies Bauskas virzienā. Traktors burtiski izgaisa, lai pēc mēneša brīnumainā kārtā atrastos.

“Policija meklēja, arī paši braukājām un meklējām, pat pie ekstrasensa bijām aizgājuši. Tad pēc mēneša kādu dienu sieva zvana, ka mūsu traktors stāv Biržu ielā Bauskā. Kundze brauca pie netālu dzīvojošā tēva un ieraudzīja. Sākumā neticēju, bet tomēr aizskrēju paskatīties. Jā, ir! Nopucēts, iztīrīts, gandrīz vai izlaizīts, kā tikko no salona, bet aizslēgts. Atstāju sievu uz vakti un braucu uz Sviteni pēc atslēgām un degvielas. Sirds klapēja no uztraukuma vairāk nekā tad, kad konstatēju traktora nozagšanu,” satraucošos brīžus atceras G. Lapsa.

Saimnieks domā, ka zagļiem kaut kas nobrucis realizācijas ķēdē vai arī tā bijusi tik dārga, ka neatmaksājies riskēt. Sagatavots pārdošanai, slēpts kādā novietnē Bauskā zem jumta.

“Man paveicās. Ja traktors būtu nokļuvis Lietuvā, tad būtu ar galiem. Bet ja tālāk, piemēram, Ukrainas vai Krievijas stepēs, tad tur vispār mierīgi artu ar visiem Latvijas dokumentiem. Bet pa daļām realizēt zagļiem ir ķēpīgi, riskanti, turklāt pilns internets ar sadegušiem vai citādi sabeigtiem traktoriem, no kuriem var dabūt daļas,” spriež G. Lapsa. “Bet varbūt trāpīju uz iesācējiem, kas bija sacerējušies uz vieglu peļņu, piemēram, tiem pašiem, kas te Bauskas pusē agrāk borējās klāt dīzeļdegvielas vadam, kas tagad kļuvis riskantāk. Žēl, ka vairs nav robežas un robežsargu. Agrāk es uz viņiem pat dusmojos: ko jūs mani visu laiku apturat un liekat rādīt dokumentus, es jau te gadiem strādāju, it kā nezinātu! Bet tagad visi braukā brīvi. Ik pa laikam redzu svešas mašīnas vazājamies: ne te tūrisma objekti, ne kā cita. Izlūko un pie izdevības zog. Ja ne katrreiz traktoru, tad ko mazāku, nosūc tehnikai degvielu, koku nozāģē, savāc metālu.”

Tagad G. Lapsa savu dārgo traktoru ir apdrošinājis (“ja tev nozog lepnu auto, vari braukt ar lūzni, ja nozog traktoru, tad paliec bez ražošanas līdzekļa”) un veicis vēl virkni drošības pasākumu, taču absolūti drošs nevar būt, piemēram, pret cilvēkiem ar šaujamajiem.

Policija traktora nozagšanas lietu nav slēgusi, un turpinās izmeklēšana. Esot cerības, ka vainīgos atradīs.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+