×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
21. aprīlis, 2015
Drukāt

Uldis Šmits: Noziegums ilgst jau gadu (14)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Nu jau ir pagājis gads, kopš Austrum­ukrainā notiek karš vai pretterorisma operācija, kā to nosaukusi Ukrainas valdība, kas karam nebija gatava. Krievijas prezidents Vladimirs Putins to ļoti labi zināja, tāpēc pērn aprīlī, kad Krimas aneksija nupat bija veiksmīgi pabeigta, Kremlis ķērās pie “Jaunkrievijas” projekta jeb kaimiņvalsts tālākas graušanas. Pēckara Eiropā nekas tamlīdzīgs agrāk nav pieredzēts.

Pēc formas Kremļa izmantoto agresīvo metožu kopumu speciālisti ir iedēvējuši par hibrīdkaru vai jaunās paaudzes karu, kurā militāra spēka lietošana paredzēta tikai nobeiguma fāzēs, bet sākotnējās fāzes ietver dažādus informatīvus, ekonomiskus, diplomātiskus un citādus pasākumus. Citiem vārdiem, smadzenes skalojošu propagandu, blefošanu, kā arī amatpersonu un pārējo vajadzīgo cilvēku uzpirkšanu un iebiedēšanu. Krimā pietika gandrīz ar to vien, plus vēl zaļo cilvēciņu rosīšanos. Pēc satura šīs metodes tomēr daudz neatšķiras no pagājušā gadsimta totalitāro režīmu 30. gadu ekspansijas paraugiem, ieskaitot “tautiešu aizstāvību” vai “tautas republikas” kā starpposmu noteiktu mērķu sasniegšanai. Hitlera panākumus 1938. gadā nodrošināja tas, ko mūsdienās mēdz saukt par “nemilitāru asimetrisku karadarbību”. Pret Austriju – Vīnei izvirzīts ultimāts, tajā skaitā prasot no Berlīnes viedokļa “nepareiza” iekšlietu ministra atstādināšanu, ārpolitikas un tirdzniecības pārorientēšanu uz Vāciju, kuras iejaukšanās noveda pie Austrijas valdības maiņas, vācu karaspēka “uzaicināšanas” un “referenduma”. Pret Čehoslovākiju – presē izvērsta nomelnošanas kampaņa, Sudetu vācu partijas pieprasīta “autonomija”, bruņotu provokatoru iesūtīšana Sudetos, uzbrukumi policijas iecirkņiem un Vācijas karogu izkarināšana virs vietējo varasiestāžu ēkām. Taču Čehoslovākijas gadījums ir īpašas ievērības cienīgs ar to, ka starptautisko tiesību normas pārkāpa arī Eiropas demokrātisko lielvalstu Francijas un Apvienotās Karalistes valdību vadītāji, kuri nevis sniedza palīdzību Prāgai, bet, piedalīdamies Minhenes konferencē kopā ar Hitleru un Musolīni, lēma par Sudetu apgabala nodošanu Vācijai. Pārliecībā, ka tas nesīs mieru. Pēc gada nacistiskā Vācija pilnībā okupēja Čehoslovākiju un Hitlers atmeta pa kādam labumiņam dažām citām valstīm, izgādājot izdevīgu ekonomisku kontraktu vai sīku teritoriālu ieguvumu. Vēlāk sekoja nākamie upuri.

Iepriekš pieminētais Berlīnes ultimāts Austrijai vēlāk Nirnbergas prāvā tika kvalificēts kā noziegums pret mieru. Gluži tāpat jāvērtē staļiniskās PSRS ultimāti, kuri ievadīja Baltijas valstu okupāciju un aneksiju 1940. gadā pat bez jebkādiem “referendumiem”. Un arī tagadējā agresija pret Ukrainu ir nepārprotami dēvējama par starptautisku noziegumu, kas apdraud valsts eksistenci un teritoriālo integritāti. Pretējā gadījumā atliek pieņemt Putina uzstādījumus (Latvijā daži politiķi to dara), ka Ukraina nav īsta valsts, ka paši ukraiņi nemaz negribēja tuvināties Eiropas Savienībai – viņus uz to piespieda amerikāņi, ka Krievijas tanki “tautas republiku” bruņojumā ir nokrituši no gaisa un ka pēcpadomju telpā starptautisko tiesību akti ir pakārtojami Kremļa “krievu pasaules” koncepcijai. Agresoru pilnīgi apmierina arī rietumnieku dziļdomīgie prātojumi – viss ir ļoti sarežģīti, jo tas taču ir “hibrīdkarš” un tā taču ir “ģeopolitika”. Lai gan ne viens, ne otrs nedrīkstētu aizēnot vienkāršo pamatprincipu: katras valsts (pat Krievijas) prettiesiska rīcība izraisa šīs valsts starptautisku atbildību. Un likt aizmirst 20. gadsimta Eiropā piedzīvoto.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Tev uzbrūk tad, ja saprot, ka esi vājš. Ukrainas valdošās aprindas gadiem bija nodarbojušās tikai ar valsts izlaupīšanu. Rezultātā valsts izrādījās pretoties nespējīga un sāka brukt kā kāršu namiņš. Spēcīgiem neviens neuzbrūk.

 2. Удивляюсь Atbildēt

  Могут ли латыши жить мирно с Россией? Взять и попробовать не гадить соседу? Не писать лживых статеек, не перевирать историю, не разрешать маршировать СС?

  А может быть даже найдут силы убрать со своей территории ракеты США, направленные на наши мирные города?

 3. Ar brūnajiem mēs tikām galā, bet ar sarkanajiem putina fašistiem vēl jātiek galā. Izskatās ka sāks parādīties troļļi.

 4. Парад латышских СС легионеров в честь дня основания Латвийской республики.
  Рига, Домская площадь. 18 ноября 1943 года. 2 Дивизии 110550 человек. Набери гад, освежи память!

 5. “Pēckara Eiropā nekas tamlīdzīgs agrāk nav pieredzēts.” Какая короткая оказывается у автора статьи память! Автор забыл про Кипр? Забыл про Сербию и Косово? Ну так вспоминайте.

 6. Автор помнишь кто такие были латышские стрелки? А кто устроил кровавую бойню при Николае над демонстрантами? Забыл белый и пушистый!? Так вот напомню, были вы продажными тварями так и остались! Сначала царская Россия потом немцы потом СССР потом снова немцы потом снова СССР а сейчас США. Вы уж определитесь, а то так и умрёте старой проституткой.

 7. Labs raksts! Žēl, ka Eiropā to daudzi nesaprot!

 8. Интересно, почему все эти пособники нацистов так обижаются на русских? Насколько я помню, СССР в сороковые 20 века руководил грузин Сталин-Джугашвили, потом украинец Хрущев, почему они не обижаются на грузин и украинцев? И почему они вообще не обижаются на немцев, которые их сначала отдали СССР, а затем бросили, когда СССР стал одолевать во Второй мировой? И почему они обижаются, когда евреи Прибалтики рассказывают, как местные жители еще до прихода немцев убивали и грабили евреев? Странная у них память – помнят выборочно и только так, как им удобно))

 9. grafists, bet ne Antonijas ielas Atbildēt

  Labs raksts. Zinām kā tas Vācijai beidzās un tāpat beigsies patreizējam Krievijas režīmam.

  • Ничего хорошего, обычный бред латышской пропаганды. Улдис вполне профессионально отрабатывает заказ на промывание ваших мозгов.

 10. Автор так и застрял на первой фазе. Замечательный боец на пропагандистком фронте!

Draugiem Facebook Twitter Google+