×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
15. aprīlis, 2016
Drukāt

Nozog 582 garāžas un neko neatceras (16)

Foto - Zigmunds BekmanisFoto - Zigmunds Bekmanis

Jūrmalā, Kauguros, vairāki simti iedzīvotāju gadiem ilgi spiesti tiesāties par tiesību atzīšanu uz automašīnu garāžām, kuras savulaik paši uzcēluši un kuras izmantojuši gadu desmitiem. Viņi uzskata, ka garāžas viņiem nozagusi garāžu īpašnieku kooperatīvās sabiedrības "Jūrmalas stūre" fiktīvi izveidota valde.

Divi zābaki vienā kājā

Jūrmalnieku likstas sākušās 2012. gada 6. maijā, kad rīta pusē 84 garāžu īpašnieki pārvēlējuši garāžu īpašnieku kooperatīva valdi. Pārmaiņas valdes sastāvā pēc tam gribējuši reģistrēt Uzņēmumu reģistrā. Bet par lielu pārsteigumu saņēmuši atteikumu, jo Uzņēmumu reģistrā bijusi reģistrēta jau cita valde citā sastāvā. Kā vēlāk atklājies, to ievēlējuši 15 citi garāžu īpašnieki tai pašā 2012. gada 6. maijā, bet dažas stundas vēlāk un citā vietā, ar reģistrēšanu aizsteigdamies priekšā rīta pusē ievēlētajai un tādējādi iegūstot tiesības lemt par 582 neprivatizētajām garāžu ēkām, kā arī tām, kurās iekārtots autoserviss un veikals.

Gadu vēlāk šī Uzņēmumu reģistrā oficiāli reģistrētā valde nolemj uzņemt garāžu īpašnieku kooperatīvajā sabiedrībā SIA “Komunālpārvalde”, nododot tai minētās 582 garāžas un ļaujot ierakstīt tās zemesgrāmatā uz šīs SIA vārda. Būtībā ar šo valdes lēmumu tika atdāvināta citiem īpašniekiem piederoša manta. Vienlaikus valde lielā vienprātībā lēmusi pilnvarot valdes priekšsēdētāju Māri Mežapuķi kārtot visas ar īpašuma tiesību maiņu un reģistrēšanu saistītās procedūras.

 

Īpašniekiem viņu īpašumus piedāvā īrēt

Kā redzams pēc ierakstiem zemesgrāmatā, pilnvarotais Māris Mežapuķe garāžu lietas kārtojis ar vērienu, laiku garumā ne­stiepjot. Trīs garāžu ēkas, kurās ierīkots autoserviss, žigli pārdod Iecavas iedzīvotājai Ilgai Jansonei. Bet piecas ēkas, kurās ierīkots veikals, – jūrmalniekam Vjačeslavam Akimovam. Savukārt par 582 garāžu īpašnieci kļūst SIA “Komunālpārvalde”. Pēc tam visi pieminētie tās pārdod SIA “Kauguru stūre”.

Bijušais Jūrmalas domes deputāts Māris Mežapuķe man saka, ka kopš 2012. gada 6. maija sapulces, kurā ticis ievēlēts par valdes priekšsēdētāju, divus gadus neviens garāžu īpašnieks neesot apstrīdējis Uzņēmumu reģistrā oficiāli reģistrētās valdes sastāva pilnvaras.

Bet citi manis uzrunātie garāžu īpašnieki apgalvo, viņi neko nav zinājuši par otru tai pašā 2012. gada 6. maijā tikai dažas stundas vēlāk notikušo sapulci, kurā par valdes priekšsēdētāju ievēlēts Mežapuķe. Tāpat divus gadus viņiem nav bijis ne jausmas par šiem noslēgtajiem darījumiem, jo par tiem nevienam nav nekas paziņots. Par to uzzinājuši tikai 2014. gada 12. jūlijā, ierazdamies uz SIA “Kauguru stūre” izsludināto garāžu īpašnieku kooperatīvās sabiedrības kopsapulci. Ap 200 sanākušajiem garāžu īpašniekiem pavēstīts, ka garāžas viņiem vairs nepieder, to īpašnieks ir SIA “Kauguru stūre”. No garāžām gan nevienu ārā nelikšot. Ja kāds gribēšot, tad turpmāk varēšot tās īrēt no īpašnieka – SIA “Kauguru stūre”…

“Mums pat prātā nevarēja ienākt, ka tik nekaunīgā veidā vairākiem simtiem cilvēku var nozagt īpašumus, kurus viņi savulaik savām rokām cēluši vai samaksājuši par to būvniecību,” atzīst garāžu īpašnieku kooperatīvā sabiedrība “Jūrmalas stūre” valdes priekšsēdētājs Igors Ciršs.

“Bez garāžu īpašnieku kopsapulces lēmuma valdei nebija tiesību uzņemt sabiedrības sastāvā ne SIA “Komunālpārvalde”, ne citus jaunus dalībniekus. Bet tas ar Māra Mežapuķes vadītās valdes lēmumu tika izdarīts,” piebilst jūrmalnieks, garāžas īpašnieks Magnuss Raģelis.

 

Tiesa prasību noraida

2014. gada novembrī garāžu īpašnieku kooperatīvā sabiedrība “Jūrmalas stūre” iesniedza Rīgas Apgabaltiesā prasību atzīt dokumentu viltošanu, ko veikusi garāžu īpašniekiem aiz muguras ievēlētā valde, tādējādi atzīstot arī par spēkā neesošiem tās vārdā visus vēlāk noslēgtos darījumus. Vienlaikus tiesai prasīts atzīt jūrmalniekiem īpašuma tiesības uz garāžām, kurās viņi turējuši savas personiskās automašīnas jau gadu desmitiem.

Taču pagājušā gada pavasarī garāžu īpašniekus sagaidīja vēl viens nepatīkams pārsteigums. Rīgas Apgabaltiesa noraidīja viņu prasību, par iemeslu minot to, ka garāžu īpašnieku kooperatīvā sabiedrība “Jūrmalas stūre” cēlusi prasību nevis pret pašreizējiem garāžu īpašniekiem, kuri par tādiem ir ierakstīti zemesgrāmatā, bet… pati pret sevi. Proti, “Jūrmalas stūre” apstrīdējusi tos lēmumus, kurus pieņēmusi Māra Mežapuķes vadītā valde laikposmā no 2012. gada 6. maija līdz 2014. gada 7. augustam.

Šonedēļ Rīgas Apgabaltiesa skatīja apelācijas sūdzību, kurā “Jūrmalas stūre” apstrīdējusi pagājušā gada pavasarī taisīto spriedumu. Par lieciniekiem uzaicinātie garāžu īpašnieki Sabina Denisa, Aleksandrs Kuļešovs, Ivans Fjodorovs apstiprināja tiesai, ka neko nav zinājuši ne par vēl kādu 2012. gada 6. maijā notikušo garāžu īpašnieku kopsapulci, ne par garāžu pārdošanu, ko aiz viņu muguras veikusi kāda cita valde ar Māri Mežapuķi priekšgalā.

 

Atsaucas uz sliktu atmiņu

Māris Mežapuķe man saka, ka vairs neatceroties, kad viņa valdīšanas laikā kādas valdes sapulces rīkotas un par ko tajās lemts, jo, lūk, esot pagājis laiks. Tāpat viņš vairs neatminas, kādus darījumus noslēdzis, būdams valdes priekšsēdētāja amatā.

Toties Māris Mežapuķe labi atceras, ka savulaik piedāvājis neprivatizēto garāžu valdītājiem tās privatizēt un ierakstīt zemesgrāmatā. “Bet liela daļa negribēja neko ne privatizēt, ne maksāt par garāžu kooperatīva sabiedrības uzturēšanu, tostarp par elektrību, sadzīves atkritumu izvešanu un citiem pakalpojumiem. Gribēja dzīvot kā padomju laikos, kad nekas nevienam nebija jāmaksā! Piedevām “Jūrmalas stūre” bija līdz ausīm parādos par citiem īpašniekiem piederošo zemi, uz kuras garāžas savulaik tika uzceltas,” skaidro Māris Mežapuķe.

Pēc viņa teiktā iznāk: ja cilvēki garāžas negribējuši privatizēt, tāpat nomaksāt iekrātos parādus, tad tas valdei dod tiesības tās viņiem atņemt.

 

Pārāk daudz dīvainību

Mēģinot izsekot Jūrmalas garāžu notikumu attīstībai, šķiet pārsteidzoši, kā tika noslēgti minētie darījumi.

2013. gada 7. martā pilnvarnieks Māris Mežapuķe pārdod Iecavas iedzīvotājai Ilgai Jansonei trīs garāžu ēkas, kurās ierīkots autoserviss. Tikai pāris nedēļas vēlāk – 28. martā – pārdod jūrmalniekam Vjačeslavam Akimovam piecas garāžu ēkas, kurās ierīkots veikals. Bet tā paša gada aprīlī Māris Mežapuķe naski uzsit gaisā vēl septiņas garāžas, kurās atrodas īpašnieku kooperatīvās sabiedrības kantoris, tās nopērk SIA “Komunālpārvalde”.

Vēl pēc gada tikpat pārsteidzoši – gandrīz vienā un tajā pašā dienā – iecavniece Ilga Jansone un jūrmalnieks Vjačeslavs Akimovs lielā vienprātībā pārdod savas garāžu ēkas nevienam citam kā SIA “Kauguru stūre”…

Savukārt 2014. gada 14. janvārī – arī vienā un tajā pašā dienā – Māris Mežapuķe noslēdz 35 (!) līgumus par minēto 582 garāžu pārdošanu SIA “Komunālpārvalde”. Bet jau pēc dažiem mēnešiem par šo garāžu vienīgo zemesgrāmatā reģistrēto īpašnieci kļūst SIA “Kauguru stūre”…

Ieraksti Uzņēmumu reģistrā liecina, ka Māris Mežapuķe valdes priekšsēdētāja pilnvaras nolicis 2014. gada 7. augustā, tātad drīz pēc minētajiem darījumiem un īpašumu reģistrēšanas zemesgrāmatā uz jauno īpašnieku vārda. Tāpat Uzņēmumu reģistrs liecina, ka darījumos iesaistītā SIA “Komunālpārvalde”, tā pati, kas tika uzņemta garāžu īpašnieku kooperatīvajā sabiedrībā “Jūrmalas stūre”, šī gada martā sākusi likvidēšanas procedūru…

“Mēs nopirkām garāžas no SIA “Komunālpārvalde”, Ilgas Jansones un Vjačeslava Akimova, kuriem tās savulaik piederēja, pēc tam reģistrējām pirkumu zemesgrāmatā likumā noteiktajā kārtībā, mums neko piesiet nevar,” saka SIA “Kauguru stūre” direktors Gints Kārkliņš.

Tomēr dīvaini šķiet, ka, noslēdzot šo darījumu, nevienu šī uzņēmuma pārstāvi nemulsināja tas, ka 582 garāžas nav tukšas, tajās cilvēki tur savas automašīnas un citas mantas.

Garāžu īpašnieku aizstāve tiesā, zvērinātu advokātu biroja “INTELLEXI” partnere Jevgēņija Tverjanoviča-Bore uzskata, ka ne SIA “Kauguru stūre”, ne SIA “Komunālpārvalde”, ne Ilgu Jansoni un Vjačeslavu Akimovu nevar uzlūkot par šo garāžu labticīgiem ieguvējiem – tādiem, kuri, noslēdzot pirkuma līgumus, nezināja, kam patiesībā tās pieder. Cita starpā viņa norāda, ka “Kauguru stūre” dibināta un reģistrēta 2014. gada 29. maijā – tieši pirms garāžu iegādes.

 

Vēl paliek cerība

Kāds iznākums būs šonedēļ Rīgas Apgabaltiesā skatītajai apelācijas sūdzībai, būs zināms 26. aprīlī. Vai ar to jau būs rasts atrisinājums šai ievārītajai putrai, par to gan vēl jāšaubās.

Bet garāžu īpašniekiem paliek cerība, ka nekas vēl nav zaudēts. Un ziņa, kas, iespējams, piespiedīs atsvaidzināt atmiņu visiem, kuri bijuši iesaistīti apšaubāmajos darījumos ar Jūrmalas iedzīvotājiem piederošajām garāžām.

Jūrmalas prokuratūra lēmusi sākt kriminālprocesu par to personu iespējamām prettiesiskām darbībām, kuras pārvaldīja garāžu īpašnieku kooperatīvo sabiedrību “Jūrmalas stūre” laikposmā no 2012. gada 6. maija līdz 2014. gada 7. augustam, kuru rezultātā SIA “Komunālpārvalde”, Ilgas Jansones, Vjačeslava Akimova, vēlāk SIA “Kauguru stūre” īpašumā nonāca citiem piederošās 582 garāžas. Kriminālprocess sākts, pirmkārt, par dokumentu iespējamo viltošanu, otrkārt, par nelikumīgu garāžu kooperatīva mantas atsavināšanu lielos apmēros. Kriminālprocesa pirmstiesas izmeklēšanu pašlaik veic Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvalde.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Nu tak aizvediet Mežapuķi uz mežu , iedodiet viņam rokās lāpstiņu , un kamēr raks bedri , viņš atcerēsies pilnīgi visu !

 2. Cik gadu būs vajadzīgi,lai bandītu grupējumu Jūrmalas skolas puiku vadībā veica Mežapuķe un iesaistītie blēži ? Tas iespējams vienīgi ,ja ir “uz mūžu ievēlētie NE g o d a vīri – tiesneši,kuri paši ievēlēja savu uzticamo Bičkoviču. . . “Gribam dzīvot t i e s i s k ā valstī,kur šādi bandīti saņemtu pēc nopelniem un garantētu viņiem “rūtainos aizkarus “par sasniegumiem reiderismā – sveša īpašuma iekārošanā.

 3. Krimināllietu izmeklēs 10 gadu, gan jau Mežapuķe pa to laiku būs nodzēries, vai kas cits noticis. Arestu mantai būs aizmirsuši uzlikt, un rīt garažas pārdos Krievijas vai Ukrainas pilsonim, kuru pēc tam 5 gadus nevarēs atrast. Nodokļus tiesvedības laikā neviens nemaksās.

 4. Vai cien.sheftmanis Mezapuke vèl uz brìvàm kàjàm?

 5. Ar Māri Mežapuķi ielaisties ir bīstami, – ja negribat problēmas apejat viņu ar līkumu…

 6. Nu beidzot kauko sak darit,sen bij laiks mezapukei kerties klat..

 7. Un visu to apstiprina pēc PSRS normām mūsu augstskol as beigušie juristi VZD ,uznēmumu reģistrā, notāri, zemes grāmatu tiesneši . Vai tādu valsti var uzņemt OECD?

 8. Mūsu Jūrmala ir it kā cita republika taisnību panākt ir ļoti grūti.Valdība ir korumpēta.Bet cerēsim uz to labāko.

 9. Atklātā zādzība! Bet citi sauc to par biznesu. Man likās ka mūsu valstī tādas lietas nav iespējamas.

 10. Jurmalas mers kopa arkauguru sture zaglem irdraugi

 11. Izskatās pēc diezgan klasiska reiderisma gadījuma.

 12. Ko var gaidīt no deputāta mežapuķes,kuram par braukšanu dzērumā ir atņemtas tiesības? Tāds .. jau vien ir. Nu tādu deputātu jau Mums Valstī ir bez jēgas.Cerams ka pieņems pareizu spriedumu un atgriezīs garāžas to likumīgajiem īpašniekiem.

 13. Un tā tas Latvijā notiek, klaja un nekaunīga zādzība, atņemot tautai īpašumus.

 14. mežapuķe tas ir kadrs – vienā pasākumā no viņa izskanēja zelta vārdi – ja gribi strādāt Jūrmalas domē tev jābūt vismaz 1x sodītām 😀

 15. Ceru, ka tisa pienems pareizu lemumu un visi krapnieki tiks soditi un garazu ipasnieku kooperativs vares atgriesties pie normala darba. Mes dzivojam Tiesiska Valsti!

 16. Gan beigās izrādīsies, ka viss “nostrādāts” likumīgi … 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+