×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
14. februāris, 2013
Drukāt

Nozog dārgu arklu, traktoru neizdevās


Foto - Artis Drēziņš. Ilustrācija - Ivars CišsFoto - Artis Drēziņš. Ilustrācija - Ivars Cišs

Kuldīgas novada Laidu pagasta Sermītes ciemata zemniekam Visvaldim Kūmam 6. februāra rīts paliks atmiņā ar nepatīkamu pārsteigumu – gandrīz 20 000 latu vērtais pieckorpusu “Kverneland” maiņvērsējarkls bija pazudis. Divas tonnas smagā tehnika nozagta. Ar izdomu, bet patiesībā vienkārši.


 

Ar vinču un piekabi

Arkls uz ziemu bija novietots kādreizējās kopsaimniecības “Uzvara” kombainu betona nojumē, kas atrodas bijušo mehānisko darbnīcu teritorijā. Padomju laikos šo vietu apjoza žogs un uzmanīja sargs. Jaunajos laikos darbnīcas ēkas privatizējuši vairāki ļaudis un katrs saimniekojis kā spējis. Žogs pazudis. Katrs var teritorijā iebraukt un izbraukt, kā un kad grib. Acīmredzot saimnieki paļāvās, ka īpašums atrodas Sermītes centrā, pārsimt metrus no daudzdzīvokļu mājas. Līdz šim nekas liels no šīs vietas nebija arī nozagts. Tiesa, kombaina nojumes atvērtā puse atrodas virzienā prom no daudzdzīvokļu mājas, kurā, starp citu, vēl nesen, pirms pārvākšanās uz renovēto savrupmāju, mita arī zemnieku saimniecības “Sprīdīši” īpašnieks Visvaldis Kūma. Droši vien zagļi bija piemeklējuši arī nakti, kad sniga. Tas samazināja redzamību un dzirdamību. Arī piena savākšanas mašīnas tieši tonakt Sermītes apkārtnē nebija braukušas.

Pilnīgi skaidrs, ka laupījumu noziedznieki bija iepriekš nolūkojuši un nopietni sagatavojušies.

Viņi bijuši tik nekaunīgi, ka izmantoja saimnieka sāņus noliktās trepes, lai uzrāptos līdz piecus metrus augstajam nojumes jumtam, pie kā piestiprinājuši vinču. Ar to divas tonnas smagais arkls pacelts gaisā un zem tā pabraukta piekabe, kuru vilcis kāds vieglais automobilis vai busiņš.

Vienā pusē arklam atradās “Amazone” sējmašīna, otrā – kombaina “Claas” heders. Šī tehnika nebija aiztikta.

Policija lietu izmeklē. V. Kūma gan nelolo lielas cerības atgūt arklu. 
Arkls ir augstas klases un pēc tādiem tirgū ir pieprasījums. “Sludinājumu portālos tādus piedāvā lietotus. It kā ievedot no Rietumiem. Dokumentus jau tiem neviens neprasa. Nopērc tik, liec klāt traktoram un ar. Neviens jau neliek arklu kā automobili vai traktoru reģistrēt, iziet tehnisko apskati. Manējam arklam ir dokumenti. Tāpēc, ka pirku oficiāli un 45% no pirkuma finansēja Eiropas Savienības investīciju projekta ietvaros. Tagad man Eiropai šī nauda jāatmaksā vai jāpērk vietā jauns arkls. Lauku atbalsta dienestā teica, ka man pašam jāgādā, lai arkls nepazūd. Taisnība jau viņiem ir. Pirkšu jaunu vietā, jo zeme ar kaut ko taču jāar,” stāsta V. Kūma, kurš apsaimnieko 400 hektārus un audzē lielākoties graudaugus. Skaidrs, ka zagļiem nerentējas arklu nodot metāllūžņos. Vai nu to par puscenu nopirks kā “atvestu no Vācijas” kāds mūsu pašu bāleliņš, vai arī arkls aizceļos uz 40 kilometru attālo Lietuvu, kas mūsu leišmales zemniekiem bēdīgi slavena kā kloāka, kur pazūd viņu lauksaimniecības tehnika.

Sermītes zemnieks nenoliedz, ka vaina jāuzņemas arī pašam. Arkls nebija apdrošināts. Cik bija interesējies pie apdrošinātājiem, tad arkla nozagšanas gadījumā, lai saņemtu kompensāciju, būtu bijušas nepieciešamas mūķēšanas, laušanas pazīmes, kas nozīmē, ka arklam būtu bijis jāatrodas ieslēgtam telpā. Arī apdrošināšanas maksa liela – simtos latu.

Ir nopirkts vecs kopsaimniecības angārs, taču pagaidām nav naudas tā restaurācijai. Būtu varējis arklu glabāt pie savrupmājas, taču bijis žēl to zem klajas debess pakļaut lietum un sniegam.

“Tā nu tiku pie neplānotiem zaudējumiem. Bet tāpēc jau nebankrotēšu. Pagājušais gads bija labs, atradīšu, par ko nopirkt jaunu arklu, bet skaidrs, ka par mantu drošību būs rūpīgāk jādomā,” secina V. Kūma, kura zemnieku saimniecības gada apgrozījums ir 200 – 300 tūkstoši latu. Vienlaikus viņš smejoties sevi dēvē arī par bankas pārvaldnieku, jo kredītiestādēm ik dienu nomaksā ap simt latiem. Bet saimniekot māk stabili plusos.

 

Iestriga ceļā uz Lietuvu

Kā izrādās, nekāda lielzagļu brīvā zonā Sermīte līdz šim nav bijusi. Pirms gada janvārī kādā tumšā un lietainā naktī uzlauza zemnieku saimniecības “Burtnieki” šķūni, kas arī atrodas Sermītes centrā, iedarbināja un aizbrauca neapdrošinātu 87 000 eiro vērtu traktoru “New Holland”.

“Vēlāk izrādījās, ka sievasmāte pusčetros naktī bija dzirdējusi traktoru ierūcamies, arī kaimiņš, kas devās slaukt govis. Bet neviens tam nepievērsa uzmanību – nedzīvojam taču Sermītes centrā vieni, arī ceļš iet cauri. Tas laukos ir arī pulksteņlaiks, kad ļaudis sāk rosīties. No rīta biju šķūnī un neko sliktu nenojautu. Šķūnis man liels, strādnieks vienā stūrī jau strādāja,” atceras “Burtnieku” saimnieks Aivars Zalcmanis. “Tā arī diena pagāja. Nākamajā dienā vajadzēja braukt pēc malkas. Iedarbināju mazo traktoru, kamēr tas iesila, pastaigāju un tikai tad ieraudzīju… tukšumu, kur vajadzēja būt manam holandietim. Divas reizes skatījos, līdz noticēju.”

Zagļu ķeršanā tika iesaistīti lieli resursi, Kurzemes radio, radinieki policijā un radinieki Lietuvas pierobežā, ņemti DNS paraugi un pārlūkoti to dienu apkaimes mobilo telefonu sarunu numuri. Zagļi nav notverti joprojām.

Traktors gan atradās, bet ne tur, kur zīlniece teica. Tā bija noteikusi konkrētu vietu Lietuvā, kur šķūnī “New Holland” stāvot. Kamēr lietuviešu saimnieks gulējis, Aivars pa nakti ar lukturi staigājis un meklējis. Nekā.

“Traktors atradās pēc divām dienām pļavā kādus 15 kilometrus no Sermītes Vaiņodes virzienā. Tajās dienās lija nenormāls lietus, un zagļi tajā pļavā traktoru nogremdēja. Vēl bija metuši iestrigušajam traktoram zem riteņiem segas, matračus, bet viss velti. Pametuši un devušies projām. Tā viss beidzās laimīgi,” priecājas saimnieks. “Tagad traktorus esmu apdrošinājis. Dārgi, 300 – 400 latu par katru gadā, bet neko darīt. Arī visādas pretaizdzīšanas ierīces esmu salicis.”

“New Holland” gan A. Zalcmanis pārdeva. Neesot paticis no praktiskā viedokļa, bet pēc nokļūšanas zagļu rokās – arī emocionāli.

 

Fakti

No lauksaimniecībā izmantojamās tehnikas Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrā reģistrācija un tehniskā apskate tiek veikta tikai traktortehnikai un piekabēm.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+