×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
12. jūlijs, 2016
Drukāt

Zemnieki stāsta par zagļiem, kuru pēdas ved uz Lietuvu. Ko gaida amatpersonas? (10)

Foto - Artis DrēziņšFoto - Artis Drēziņš

Par lauku ļaužu apzagšanu esam daudz rakstījuši. 7. jūnijā “LA” rakstā “Latviešu zemnieki sāk cīņu ar lietuviešu zagļiem” vēstījām par to, kā Viesītes novada Saukas pagasta zemnieku saimniecībai “Lejas Palsāni” nozaga tehniku un kā to izdevās atrast, pateicoties SIA “Autonams” uzliktajai navigācijas sistēmai. Tehniku pēc GPS atrada Lietuvā. Pēc tam “Lejas Palsānu” saimnieki pieteicās mobilizēt sabiedrību un valsts iestādes cīņā ar lauksaimniecības tehnikas un citu mantu zagļiem no Lietuvas, no kuriem daudzus gadus cieš pierobežas iedzīvotāji. “Lejas Palsānu” saimniece Diāna Broka ir pārliecināta, ka situācija ar zagļiem no Lietuvas ir gadiem ielaista: “Mēs vēlamies apkopot informāciju par pēdējo gadu garnadžu sirojumiem, lai varētu vērsties pie valdības ar prasību pēc papildu finansējuma policijai vai kaut kam citam, kas varētu uzlabot drošību pierobežā. Protams, arī mums pašiem jāuzmanās un jāiegulda resursi drošības uzlabošanā, bet visam ir savas robežas. Galu galā par drošību jārūpējas valstij, nevis parastiem iedzīvotājiem uz naktsmiera rēķina un apdraudot sevi.” Diāna aicināja un joprojām aicina visus no Lietuvas zagļiem cietušos sazināties ar viņu elektroniskajā pastā: laukosdrosi@inbox.lv.

Ar saviem bēdu stāstiem D. Brokai atsaucās vairāki cilvēki. Uzreiz jāpiebilst, ka ne jau vienmēr vainojami ir lietuvieši, dažos gadījumos skaidri redzams, ka nav iztikts bez latviešu līdzdalības un ka pēdas nemaz neved uz Lietuvu. Arī Latvijā var traktoru izjaukt detaļās un pārdot, notirgot lauksaimniecības tehniku, lopbarības ietinamā materiāla ruļļus un citas mantas, minerālmēslus un lauksaimniecības ķīmiju. Pietiekami daudzi to nopirks, labi saprotot, ka manta zagta. Tomēr lielākā daļa Latvijas pierobežas novados nozagto traktoru un citu vērtīgu zemniekiem nozagtu mantu pēdas ved uz Lietuvu. To apstiprina arī Valsts policija.

Atgādināšu, ka “LA” 7. jūnija rakstā Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieks Andris Zellis atzina, ka zagtās lauksaimniecības tehnikas pēdas pārsvarā ved uz Lietuvu, bet Lietuvas policisti skaidrojot: tas tāpēc, ka latviešu zemnieku tehnikai var brīvāk piekļūt, lietuvieši vairāk rūpējas par drošību. “Jautājums par policijas resursiem nav būtiskākais. Lauksaimniekiem vairāk pašiem jāuzmana sava tehnika.” Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, piekrītot, ka mantiskās zādzības pierobežā vēl joprojām ir aktualitāte, toreiz solīja: “Esmu lūdzis Valsts policijai sagatavot informāciju par minēto noziedzīgo nodarījumu tendencēm un nepieciešamības gadījumā esmu gatavs pārrunāt aktuālos jautājumus ar Lietuvas iekšlietu ministru.” Nu jau kopš publikācijas un šī solījuma apritējis vairāk nekā mēnesis. Vai kāda kustība no amatpersonu puses notikusi, šādas ziņas neizdevās iegūt. Bet tikmēr zādzības turpinās. Lūk, daži apzagto stāsti – gan tie, kurus uzzināju pats no saimniekiem, gan tie, kurus zemnieki uzticējuši D. Brokai.

 

Pazūd 30 000 eiro vērtas ķimikālijas

Brocēnu novada Gaiķu pagasta zemnieku saimniecības “Rapšu lauks” īpašniekam Markusam Šultem-Hoettem 6. jūnijā pēc vieniem naktī nozaga dažādas augu aizsardzības ķimikālijas 30 000 eiro vērtībā, tās divi garnadži sakrāmēja turpat nolūkotā piekabē (2000 eiro), piekabināja savam vieglajam automobilim un aizvilka. Tas redzams sliktas kvalitātes video. Viss notika divu hektāru lielā, neapsargātā saimniecības teritorijā Satiķu ciemā. Laiks tonakt bijis labs, traktoristi miglojoši kviešus, bet pats saimnieks bijis ārzemēs. Nočieptais joprojām nav atrasts. Nebija apdrošināts.

“Sīkumus es jums neteikšu. Lai policija strādā. Skaidrs, ka cilvēki zināja, ko zog un kur tas atrodas – aizslēgtā kuģu konteinerā, turklāt paņēma tieši dārgāko,” atlikušās plastmasas kannas man rāda Markuss – vācietis, Latvijā saimnieko 12 gadus, šeit izveidojis ģimeni un runā latviski.

Līdz šim Markusam nekas nopietns nebija pazudis. Zemnieks gan zina, ka pagājušajā gadā netālajos Jaunlutriņos nozagts traktors un arkls. Tagad nelāgs pārsteigums, un saimnieks nu algo naktssargu un vienojies ar kaimiņu par acs uzmešanu saimniecības teritorijai.

Vai Markusa dzimtajā Vācijā zemniekus arī apzog? Jā, un bieži “viesizrādēs” braucot kaimiņi nīderlandieši.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Un paši zemnieki – iezīmē savus traktorus ar tādām krāsām, metinājumiem ( adreses u.t.t. ), ieliec laika releja masas slēdzi ar signālu – tik daudz variantu. Tie jau īsti nesargās kā valsts vara, bet tomēr pat metāla muca ar krāsu adresi un labi redzamu spēj atturēt metālistu …

 2. Principā laukos ir taču arī Zemessardze, kas nu gan varētu noorganizēties. Tas būtu arī labs vingrinājums kā noķert “zaļos cilvēciņus”, ja reiz atgadās tāda nepieciešamība.

  • Plintes taču atņemtas un pati zemessardze laukos ir jau fikcija – tā vietā, lai būtu pilnvarojums kārtības uzturēšanai pagastos laikam vienīgais ir pazudušu ogotāju meklēšana ( drošāk un nepretosies – ogotāji)…

 3. Lietuvieši arī Rīgā sataisījuši savu firmu nereģistrētas filiāles, kuras sniedz latvijas iedzivotājiem pakalpojumus, par kuriem jāmaksā uz lietuvas kontiem, bez pvn protams, mūsu latvijas policija, ekonomikas policija, vid, finansu policija PILNĪGI NEKO nedara, visus iesniegumus un sūdzības atstāj bez virzības, vai atsaka uzsākt lietas…

 4. Kauns policijai. Uz šosejas dežūrēt ar radaru krājkasītes režīmā viņi var, bet noķert bandīšus nevar. Fui. Iekšlietu ministrs varētu izvirzīt ultimātu. Vai nu mēneša laikā vismaz kaut kas ir atklāts un nodots tiesai, vai arī priekšnieki tiek pazemināti amatā par ierindas izmeklētājiem.

 5. Bet bija tak: Lietuva – brāļi !
  Nupat laikam vairs nav nekādi brāļi.

 6. Starp Pasaules kariem zemnieki nodibināja organizāciju ar nosaukumu “aizsargi” un piereģistrēja ieročus, lai cīnītos ar zagļiem un laupītājiem.
  Mūsu dienās varneši, noraustījušies ka pašiem var nākties atbildēt par nejēdzībām valstī, aizliedza aizsargus kā bruņotu spēku.
  Zagļiem to tik vajag ! Aizdomas, ka poliči no zemākā amata līdz augstākajam paši sekmē noziedzību ?

  • Vai atceries, ka drīz pēc zemessardzes izveidošanas tika aizliegta zemessardzes darbība robežas tuvumā ( neatceros kilometrus, bet varēja būt no 5 līdz 15 km). Pats biju zemessargs, ievēroju, ka regulāri notiek aizdomīga transporta kustība noteiktās stundās, ziņoju zemessardzes komandierim. Atbilde bija, ka zemessardze šajā zonā nav tiesīga darboties. Vārdu sakot -bla, bla,blāāāāāāāāāāāāā! Visu nosaka nauda, liela nauda, ja tev naudas nav, tad ej di…………..!

Draugiem Facebook Twitter Google+