×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
15. februāris, 2017
Drukāt

Nozog stropus ar visām bitēm. Zog paši biškopji (7)

Foto no Jāņa Šnikvalda arhīvaFoto no Jāņa Šnikvalda arhīva

Vālodzes ciemā, kas atrodas Stopiņu novadā pāris kilometrus no pašvaldības centra Ulbrokas un puskilometru no vidusskolas, “Baltu dravas” biškopim Jānim Šnikvaldam 29. vai 30. janvāra naktī nozaga piecus bišu stropus ar visām bitēm. Tās pašas bites un stropus, kas pa vasaru atradās uz Rīgas “Radisson Blu Elizabete Hotel” jumta un no kura nestā medus viesnīcas viesiem tika darināts ekskluzīvs alus. Bites Jānis bija ieziemojis nožogotā īrētā bijušās sūkņu stacijas priedulājā, pāris simts metru attālumā no šosejas, kas ved no Ulbrokas uz Līčiem.

Šis nav pirmais gadījums, kad tiek apzagti biškopji. Un ir gadījumi, kad kolēģis apzog kolēģi, proti, zog paši biškopji.

Domās par drošību

Garnadžus, kas rosījās “Baltu dravās”, nav uztraucis, ka līdzās ir teritorija ar sargu un suni. Diemžēl izskatās, ka zaglis vai zagļi (sniegā bija divu vai trīs cilvēku pēdas) bijuši biškopji, jo paņemti tikai stropi ar dzīvām saimēm, bet trīs stropi ar beigtiem lidoņiem atstāti (dzīvas bites var atpazīt – tās savijušās kamolā).

“Pēc pēdām var redzēt, ka stropi vilkti ar ragavām uz puskilometru attālo mežmalu, kur stāvējusi automašīna. Dzeloņ­stiepļu žogā izgriezts caurums. Bites iztramdītas, var neizdzīvot,” stāsta J. Šnikvalds. Medus stropos nav bijis, tikai bitēm paredzētais cukursīrups. Jānis ir biškopis četrus gadus un apzagts pirmo reizi. Lai turpmāk tas neatkārtotos, domās par drošību, piemēram, kamerām, kas fotografē un sūta signālus un bildes uz mobilo telefonu, un miniatūriem GPS (navigācijas) raidītājiem, kurus var noslēpt stropā un kuri raida savas atrašanās vietas koordinātas.

Kaut arī, visticamāk, garnadzis nozagto izmantos savām vajadzībām, katram gadījumam (ja nu pārdod) biškopis pastāsta sīkāku informāciju: stropi bija latviešu uzņēmuma “Pinokio – R” ražojuma, bet uz stropos esošo rāmīšu augšējās līstes ir “Baltu dravas” marķējums. Stropa cena 70 – 80 eiro, bišu saimes – 20.

Liela emocionāla nejēdzība

Man vienmēr licies, ka biškopis ir tāds kā senatnes cildenuma apdvests, daļēji folklorizējies tēls, kurš, darbodamies ar sīkiem lidonīšiem un gādājot medu, nemaz nevar būt slikts cilvēks. Diemžēl…

“Jā, zagļi un nelieši ir arī starp biškopjiem. Kad medu nozog puikas, lai panašķotos, vai dzērājs, lai izdzītu kandžu, tā ir viena lieta. Bet kad kolēģis apzog kolēģi… Tā ir liela, emocionāla vardarbība. Un tas nav nekas jauns – arī padomju gados tā bija,” saka Latvijas Biškopības biedrības padomes priekšsēdētājs Juris Šteiselis. Biedrība apvieno 3200 biškopju, kas ir aptuveni divas trešdaļas no biškopju skaita Latvijā.

J. Šteiselis ir biškopis kopš pagājušā gadsimta 70. gadiem. Apzagts vienu reizi. Puišeļiem sakārojies medus. Noķerti. Vecāki viņiem sadevuši kārtīgu sutu. Statistikas par garnadžiem biedrībai nav. Pēc sajūtām nekādas tendences neesot – zog kā visos laikos, kā vienmēr savs procents neliešu. Diemžēl novērojumi liecinot, ka lielākā daļa zagļu paši ir biškopji.

“Kur tad zagļi liks Šnikvalda stropus ar bitēm? Medus tur nav, pārdot riskanti, jo par zādzību izziņots sociālajos tīklos un policijai. Skaidrs, ka paturēs sev,” domā J. Šteiselis.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Protams, ka paši biškopji vai tādi, kuri zina kādu kurš bez sirdsapziņas pārmetumiem pirks zagtas bišu saimes. Ne jau ārstiem vai skolotājiem tās saimes vajadzīgas, tas ir tā pat kā ar traktoriem. Zin ka zagt , bet pērk.

 2. Pie izveidojušās situācijas lielā mērā vainojama pati biškopības biedrība. Kopš tā sāka ik gadu sagatavot desmitiem nepārbaudītas reputācijas biškopju, sākās arī pastiprināta stropu zagšana. Domāju, ka ir jāvērtē kuram mācīt un kuram nē.

 3. Ne katrs deģenerāts, kurš zin, ka ziemā bites nozagt viegli, jo tās ir praktiski neaktīvas (ja ir pietiekami auksts laiks),- ir biškopis!
  Zaga visdrīzāk, lai tomēr kādam pārdotu. Ja tomēr savējais, tad jāņem vērā mūsu senču gadsimtu tradīcijas – bišu apzagšana bija viens no lielākajiem noziegumiem, par to draudēja zarnu aptīšana ap to pašu koku, kurā bija bišu strops…

 4. Uzsēdināt uz pilna stropa un paturēt.Apetīte pāries momentā,,,,

 5. Baisi.. Tādas ir tās vaska-medus cīņas. Bitītes žēl….
  Cieņā, Skolnieciņš
  © Skolnieciņš 1999-bezgalība ¦~

 6. bet protams ka zog biškopji Atbildēt

  kuram citam vel bites vajadzigas, ko viš ar viņām iesāks.

Draugiem Facebook Twitter Google+