×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
11. februāris, 2014
Drukāt

“NP Properties”: skandināvi pārceļ ražotnes uz Latviju; tirgū brīvu telpu deficīts

Foto: LETAFoto: LETA

Ja pērn lielu interesi par savas ražotnes izvietošanu Latvijā izrādīja uzņēmumi no Krievijas, tad tagad šādu interesi izrāda vairāki Skandināvijas uzņēmumi, norāda industriālo parku attīstītāja un apsaimniekotāja SIA “NP Properties” valdes priekšsēdētāja Elita Moiseja.

Pēc viņas sacītā, Latvijas nekustamo īpašumu tirgū pietrūkst brīvas industriālās telpas, ko iespējams iznomāt ražotāju vajadzībām. Saskaņā ar “NP Properties” informāciju, šobrīd iznomāšanai tirgū brīvi pieejami ap 4% industriālo platību un jaunas telpas nekustamo īpašumu tirgū parādīsies, visticamāk, tikai 2015.gadā.

“Industriālo telpu iznomāšanas tirgus ir aktīvs – ražotāji pieprasa jaunas telpas, lai paplašinātos vai atvērtu jaunas ražotnes. Interesanti, ja pērn lielu interesi savas ražotnes izvietot Latvijā izrādīja uzņēmumi no Krievijas, tad šobrīd redzam, ka interesi par ražošanas pārcelšanu uz Latviju izrāda vairāki Skandināvijas uzņēmumi. Kā norāda šo uzņēmumu pārstāvji, tad interese skaidrojama ar joprojām zemākām darbaspēka, kā arī komunālo pakalpojumu izmaksām, mūsu valsts pievienošanos eiro valūtai un, protams, Latvijas robežu ar Krieviju,” klāsta Moiseja.

Viņa gan portālam “LA.lv” atturējās minēt to uzņēmumu vārdus, kas plāno pārcelt savas ražotnes uz Latviju. “Šobrīd Skandināvijas uzņēmumu plāni par ražošanas pārcelšanu uz Latviju vēl ir procesā. Tāpēc klienta konfidencialitātes un komercnoslēpuma dēļ konkrētu uzņēmumu un tā izcelsmes valsti nevaram minēt. Taču minētie uzņēmumi, kas vēlas ražotni pārcelt uz Latviju, ir saistīti ar elektronikas preču ražošanu,” teica uzņēmuma vadītāja.

Viņa norāda arī, ka “NP Properties” klienti šobrīd pieprasa telpu ražošanas paplašināšanai jau esošajos industriālajos objektos. Tie var būt nelieli objekti no 200 līdz 400 kvadrātmetriem, taču nereti ražotāji paplašina biznesu un dubulto savas platības, papildus iznomājot vēl 1500 – 4000 kvadrātmetrus.

2015.gadā tirgū parādīsies arī tās jaunās industriālās platības, kuru sagatavošanu attīstītāji uzsāks šogad, lēš  Moiseja.

“NP Properties” vadītāja arī secina, ka pēdējo divu gadu laikā uzņēmumiem vienlīdz svarīga ir ne tikai telpu nomas maksa, bet arī komunālie maksājumi un apsaimniekošanas izmaksas, jo tās ir ievērojamas izmaksu pozīcijas, kas būtiski ietekmē ražotāju produkta gala cenu.

“Ražotāji ir palikuši apdomīgāki un esošos tēriņus vēlas optimizēt. Lai arī ražošanas uzņēmumi nemēdz pēkšņi mainīt ražotnes atrašanās vietu, ja tiem ir izteikts lētāks piedāvājums, sastopami arī gadījumi, kad esošā ražotne tiek pārcelta uz citām telpām, ja uzturēšanas izmaksas ir būtiski zemākas,” stāsta Moiseja.

2013. gadā “NP Properties” jaunas ražošanas platības industriālajos parkos ir iznomājis 12 000 kvadrātmetru platībā. Patlaban uzņēmums Rīgā, Olainē, Jelgavā, Salaspilī, Rēzeknē un Daugavpilī apsaimnieko kopumā astoņus industriālos parkus. Kopējā telpu platība šajos parkos ir vairāk nekā 490 000 kvadrātmetru.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+