×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.0°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
11. septembris, 2017
Drukāt

“Nu, kā var neiedot naudu”. Vai deputātu kvotas aizstās ministriju kvotas? (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Tā sauktās deputātu kvotas pērn esot bijusi sāpīga mācība, un, izstrādājot nākamā gada budžetu, deputāti vairs nevarēs dalīt līdzekļus kādiem sev tuviem projektiem, solījis Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS). Tomēr lūdzēju netrūkst arī šogad un priekšvēlēšanu gadā tiem atteikt būs tikpat kā neiespējami – to neformālās sarunās atzīst arī valdošās koalīcijas pārstāvji.

Pērn ar deputātu priekšlikumiem budžetā vairāk nekā 20 miljoni eiro tika sadalīti dažādiem projektiem – sporta federācijām, partijas biedru vadītu pašvaldību vajadzībām, nevalstiskām organizācijām un baznīcām. Kvotu dalītāji attaisnojas, ka šī nauda netiek izsaimniekota, par to tiek īstenoti daudzi lietderīgi projekti, kam citādi finansējumu iegūt būtu grūti. Oponenti savukārt norāda uz netaisnīgajiem dalīšanas kritērijiem – pie finansējuma galvenokārt tiek valdošajām partijām pietuvinātas pašvaldības un organizācijas – kāds mazs novads tiek pie teju olimpiskā sporta centra, kamēr blakus pašvaldībā iedzīvotāji paliek bešā, jo viņu novada vadītājs nav no “pareizās” partijas. Tikmēr valdošajās aprindās arī spriež, ka nākamais ir vēlēšanu gads, tiks sagaidīta valsts simtgade, gaidāma pāvesta vizīte un citas norises: nu, kā var neiedot naudu!

Saņemot kritiku, šogad politiķi no līdzšinējās naudas dalīšanas kārtības tomēr nolēmuši atteikties, lai gan mehānisms objektīvākai līdzekļu sadalei nav tapis vai atrodas tikai sākotnējā stadijā. Tādēļ, visticamāk, tradicionālie kvotu projekti tiks finansēti caur ministriju budžetiem, tos attiecīgi palielinot. Aizkulisēs jau sākušās neoficiālas sarunas, kurās deputāti cenšas pārliecināt vai piespiest ministrijas atvēlēt finansējumu kādiem projektiem.

Tradicionāli visaktīvākie deputātu kvotu dalītāji ir pašvaldībās plaši pārstāvētās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pārstāvji Saeimā. Pēc “Latvijas Avīzes” rīcībā esošas informācijas, arī šogad vairāki vadoši ZZS pārstāvji aicinājuši šī politiskā spēka vadītās pašvaldības iesniegt savus projektus un vajadzības. ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis atzina, ka tāds aicinājums patiešām bijis. “Taču nekādus individuālos priekšlikumus par budžeta naudu mēs negatavojam un es neko tādu neatbalstīšu, to esmu arī skaidri pateicis frakcijas deputātiem. Taču es arī nevaru aizliegt viņiem gatavot savus priekšlikumus par grozījumiem,” teic Brigmanis. Pašvaldību iesniegtos projektus frakcija pāradresēšot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM). Ministrs Kaspars Gerhards (NA) gan pagājušonedēļ atradās komandējumā Kazahstānā, bet VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis nebija informēts par pašvaldību iniciatīvu iestrādāšanu ministrijas nākamā gada budžetā.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. DEPUTATU KVOTAS. KURS /m a/ to izkombineja .nodoklu maksataju naudas lidzeklu jauna veida izsaimniekosanu .vai izlaupisanu .sauciet to ka gribat.Tad prirks kam valdiba. VELOT DEPUTATUS MES VINIEM TADAS TIESIBAS NEDELEGEJAM. …UN KADAS VEL BUS KOMBINACIJAS ,FISTELI NAKOTNE. ….VELESANU LAIKA .TAS TREKNO GIMJU PARTIJAS JAIZBALSO,TIE MAZIZGLITOTIE ,NEKAUNIGIE DEPUTATINI AR SUDAINU KOKU JAPADZEN TIE OSTAPI BENDERI SAK VAIROTIES VESELAM GIMENEM.

  2. Nu gan dumjības sarakstītas. Ministrijām vienmēr ir dota nauda jaunajām politikām. Kads tam sakars ar deputātu kvotām?!

  3. Jauna 2.respubļika – jauna tipa ekonomika.
    Pēc deguniem.
    Kā dažā Āfrikas ciltī…

Draugiem Facebook Twitter Google+