×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
28. decembris, 2012
Drukāt

NVA: šogad bija vērojams uzskatāms bezdarba līmeņa samazinājums

Foto - LETAFoto - LETA

Inese Kalvāne

2012.gadā Latvijā bija vērojams uzskatāms bezdarba līmeņa samazinājums, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” atzina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) vadītāja Inese Kalvāne.

“Ja mēs skatāmies uz 2012.gadu, tad situācija ir bijusi atšķirīga nekā citos gados – vai tas ir bijis pirms vai pēc krīzes periods. Pirmām kārtām Latvijā bija vērojams uzskatāms bezdarba līmeņa samazinājums. Uzskatāms – tas nozīmē varbūt ne ļoti krasu, bet pietiekami dinamisku bezdarba samazinājumu gan procentuālā, gan cilvēku skaita ziņā,” teica NVA vadītāja.

Pēc viņas paustā, 2012.gads iezīmējas ar nopietnu darba devēju interesi par darbaspēku. “Mēs aprēķinām ne tikai bezdarba līmeni, kas ir reģistrētie bezdarbnieki pret ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaitu, bet arī darbā iekārtošanās līmeni un brīvo darbavietu skaitu, kas pie mums tiek reģistrētas. Arī šie dati liecina par pozitīvām iezīmēm. Piemēram, “Eurostat” bezdarba līmeni vērtē pēc citas metodes, ne tikai reģistrētā bezdarba, un, kaut arī paši “Eurostat” un mūsu skaitļi atšķiras, tie ļoti labi savstarpēji korelē. Līdz ar to mēs varam teikt, ka pieprasījums darba tirgū ir,” sacīja Kalvāne.

Kā otru svarīgu darba tirgus iezīmi šogad viņa minēja kvalificētā darbaspēka pieprasījumu. “Pērn un šā gada sākumā daudzi darba devēji vēl teica – galvenais, lai būtu lojāls un motivēts cilvēks. Šī iezīme gada otrajā pusē ir mainījusies, un darba devēji jau vairāk domā par efektīvu ražošanas un pakalpojumu sniegšanas procesu. Tādēļ pirmām kārtām tiek uzsvērts, ka mēs gribam profesionāli. Tad nāk arī fleksibilitāte un spēja pielāgoties,” norādīja Kalvāne.

NVA vadītāja prognozēja, ka līdz gada beigām bezdarbnieku skaits būtiski nemainīsies, taču ziemas periodā bezdarbnieku skaits parasti pieaug.  “Mēs kā katru gadu noteikti varēsim redzēt sezonālo ietekmi. Ziemas mēnešos bezdarba rādītāji vienmēr pieaug. Protams, arī ziemā ir sezonas darbi, bet to apmēri tomēr ir daudz mazāki nekā vasarā, kad daudzi cilvēki tiek nodarbināti lauksaimniecībā, tūrisma nozarē. Domāju, ka gada beigās bezdarba līmeņa skaitlis būtiski nemainīsies pret pēdējiem rādītājiem, bet kāpums, ja tāds būs, drīzāk ir gaidāms februārī,” pieļāva Kalvāne.

Reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā 2012.gada novembra beigās bija 10,6% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju kopskaita.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+