Pasaulē
Eiropa

NVO: Barrozu Eiropas Savienībā lobē “Goldman Sachs”0

Foto – AFP/LETA

Nevalstiskās organizācijas otrdien apsūdzējušas bijušo Eiropas Komisijas (EK) prezidentu Žozē Manuelu Barrozu par solījuma neturēšanu un lobēšanu Eiropas Savienībā (ES) sava jaunā darbadevēja “Goldman Sachs” vārdā.

Nevalstisko organizāciju apvienība “Alter-EU” atklātā vēstulē EK ģenerālsekretāram Aleksandram Itāljēneru paziņoja, ka Barrozu pagājušajā gadā viesnīcā ticies ar EK viceprezidentu Jirki Katainenu.

“Šī informācija apstiprina, ka Barrozu kungs nav turējis savu solījumu nelobēt “Goldman Sachs” labā,” paziņoja “Alter-EU”.
“Goldman Sachs” pieņēma darbā Barrozu neilgi pēc “Breksita” referenduma. Viņu noalgoja par Londonā bāzētā “Goldman Sachs International” – bankas lielākā meitasuzņēmuma – prezidentu bez izpildvaras funkcijām. Barrozu ieņem padomnieka amatu “Brexit” seku jautājumā.

Barrozu lēmums pieņemt amatu “Goldman Sachs” izraisīja plašu kritiku, jo šī investīciju banka tiek uzskatīta par līdzvainīgu globālās finanšu krīzes izraisīšanā laikā, kad Barrozu ieņēma EK prezidenta amatu.

ES ētikas komisija pēc izmeklēšanas 2016.gada oktobrī secināja, ka Barrozu nav pārkāpis ES ētikas vadlīnijas, ieņemot amatu “Goldman Sachs”, tomēr, piekrītot strādāt bankā, nav rīkojies pietiekami izsvērti.

ES ētikas komisija paziņoja, ka “Barrozu solījums nelobēt “Goldman Sachs” labā ir saskaņā ar godprātības un apdomības pienākumu, ko nosaka vienošanās.”

Katainens vēstulē nevalstisko organizāciju pārstāvjiem apstiprināja, ka ticies ar Barrozu, un uzsvēra, ka viņi runājuši galvenokārt par aizsardzību un tirdzniecību.

Saistītie raksti

“Divdesmit četras stundas pēc šīs tikšanās viceprezidents Katainens publiskoja šo tikšanos saskaņā ar procedūru,” paziņoja EK prezidenta Žana Kloda Junkera preses sekretārs Margaritis Shins, uzsverot, ka Katainens uzcītīgi ievērojis visas prasības, kas attiecas uz šādiem gadījumiem.

Plašākus komentārus Shins nesniedza.

Barrozu vēstulē Junkeram uzsvēra, ka nav nolīgts darbā “Goldman Sachs”, lai lobētu, un negrasās to darīt.

Barrozu tikšanās ar Katainenu notikusi 2017.gada 25.oktobrī kādā viesnīcā Briselē.

“Alter-EU” uzskata šo tikšanos par lobēšanu, kas būtu jāizskata ES ētikas komisijā.

Komisijai “šoreiz būtu jāveic daudz rūpīgāka izmeklēšana par Barrozu lomu “Goldman Sachs” un jānovērtē, vai bijušais prezidents nav maldinājis prezidentu Junkeru,” paziņoja “Alter-EU”.

LA.lv