×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
31. augusts, 2013
Drukāt

Obama: ASV ir militāri jāvēršas pret Sīriju

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

ASV prezidents Baraks Obama sestdien, 31.augustā, paziņoja, ka Savienotajām Valstīm ir militāri jāvēršas pret Sīriju, taču šādu lēmumu viņš prasīs Kongresam. Kā pavēstīja Obama, operācija būs ierobežota laikā un pietiekami spēcīga, lai atturētu no ķīmiskiem uzbrukumiem nākotnē.

Pēc viņa teiktā, militāra operācija var notikt rīt, nākamnedēļ vai tuvākajā nākotnē.

“Mēs nevaram, un mēs nenovērsīsimies no tā, kas notika Damaskā,” sacīja Obama.

Prezidents aicināja Kongresa līderus apdomāt savus pienākumus un morālo atbildību, debatējot par ASV militāro triecienu Sīrijai sakarā ar tās valdošā režīma lēmumu pielietot ķīmiskos ieročus.

“Ir dažas lietas, kas ir svarīgākas par partiju atsevišķajām nostādnēm vai politiku,” pavēstīja Obama. “Tagad es prasu Kongresam vēstīt visai pasaulei, ka mēs esam vienoti kā viena nācija.”

Obama uzrunā amerikāņiem par situāciju Sīrijā sacīja, ka ir nolēmis rīkoties un vērsties pret Sīriju militāri, tomēr atzina, ka, viņaprāt, ASV demokrātijai ir svarīgi tādai rīcībai saņemt arī parlamenta deputātu atbalstu.

Lēmums ir nozīmīgs Obamam, kas ir atsvešinājies no deputātiem, jo īpaši republikāņiem, un riskē piedzīvot Lielbritānijas premjerministra Deivida Kamerona likteni, kura iniciatīva par līdzdalību militāros triecienos pret Asada režīmu neguva parlamentāriešu atbalstu.

“Es meklēšu iespējas, lai saņemtu amerikāņu tautas pārstāvju Kongresā mandātu izmantot spēku,” uzrunā teica ASV prezidents.

Obama sacīja, ka Kongresa līderi ir piekrituši debates par šo jautājumu iekļaut darba kartībā, tiklīdz deputāti atgriezīsies no vasaras atvaļinājuma, kas plānots 9.septembrī.

Nav izskanējis, vai pastāv iespēja, ka Pārstāvju palātas un Senāta deputātus no atvaļinājuma varētu atsaukt priekšlaikus.

Obama uzrunu par krīzi sniedza laikā, kad tika gaidīts paziņojums par ASV triecieniem pret prezidenta Bašara al Asada režīmu saistībā ar aizdomām, ka režīms 21.augustā izmantoja ķīmiskos ieročus. Tika pieļauts, ka militārie triecieni varētu sākties jau šajā nedēļas nogalē vai nākamās nedēļas sākumā, tomēr Obamas paziņojums nozīmē, ka tik drīz tas nenotiks.

Obama gan uzsvēra, ka militārie triecieni būs cena, kas jāmaksā Asada režīmam par ķīmisko ieroču izmantošanu.

“Mūsu armija ir dislocējusi savus objektus reģionā,” teica Obama, piebilstot, ka “esam gatavi veikt triecienus, kad vien to izvēlēsimies”.

ASV prezidents 30.augustā paziņoja, ka Savienotās Valstis izvērtē “ierobežotu, šauru” militāru vēršanos pret Sīriju, uzstājot, ka pasaules pienākums ir rīkoties pēc tam, kad simtiem sieviešu un bērnu mira toksiskas gāzes uzbrukumā.

Iepriekš sestdien Arābu līga paziņoja, ka svētdien Kairā notiks Arābu līgas ārlietu ministru sanāksme, kas iepriekš bija paredzēta otrdien. Jebkāds vēl lielāks Asada režīma rīcības nosodījums varētu ASV sniegt papildu diplomātisko piesegu jebkādai militārai darbībai.

Arābu līga otrdien apsūdzēja Asada režīmu par ķīmisko ieroču uzbrukumiem Damaskas pievārtē 21.augustā.

ASV ir paziņojušas, ka 1429 cilvēki, tostarp 426 bērni mira ķīmiskajā uzbrukumā, ko Aasda režīms sarīkoja 21.augustā.

protAFP_10936730

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+