×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
15. februāris, 2012
Drukāt

Obama atklāj budžeta projektu

budzets_afp_13

ASV prezidents Baraks Obama nodevis atklātībai nākamā gada budžeta projektu – tā kopējais apjoms ir 3,8 triljoni dolāru (divi triljoni latu) –, kurā paredzēts paaugstināt nodokļus bagātajiem, tādējādi cenšoties pirms novembrī gaidāmajām prezidenta vēlēšanām iedragāt republikāņu argumentus par nepieciešamību krasi apcirpt valdības izdevumus.


“Mums jādara viss, kas ir mūsu spēkos, lai saimniecisko atgūšanos noturētu uz ceļa,” teica Obama, no jauna vēršoties pie bagātniekiem ar aicinājumu, lai viņi maksā “taisnīgu daļu” par tautsaimniecības atdzimšanu. “Mums ir izvēle. Mēs varam samierināties ar valsti, kur dažiem cilvēkiem klājas tiešām labi un kur visiem pārējiem ir jācīnās, lai savilktu galus kopā,” sacīja Obama. “Vai arī mēs varam atjaunot tautsaimniecību, kur visiem tiek dota godīga iespēja, katrs uzņemas taisnīgu daļu no Vašingtonas līdz Volstrītai, līdz Lielajai ielai – vidusmēra amerikāņu ikdienas dzīvei.”

Paaugstinot nodokļus, budžeta projektā paredzēts nākamo desmit gadu laikā ieņēmumus palielināt par 1,5 triljoniem dolāru. Galvenokārt to plānots panākt, nepagarinot iepriekšējā prezidenta Džordža Buša laikā ieviestās nodokļu atlaides.

 

Projekts paredz arī īstenot miljardiera Vorena Bafeta priekšlikumu, kas paredz īpašus nodokļu paaugstinājumus miljonāriem. Pēc Baltā nama ieceres, viņi tiks aplikti vismaz ar 30% lielu nodokli.

 

Vienlaikus ar nodokļu celšanu plānots krasi palielināt izdevumus, lai atdzīvinātu ASV ekonomiku. Īpaša vērība nākamā gada budžetā atvēlēta infrastruktūras projektiem. Baltais nams darba vietu radīšanai un ieguldījumiem infrastruktūrā Kongresam gatavojas pieprasīt 800 miljardus dolāru.

Kongresam gan ir tiesības Baltā nama projektu noraidīt, un republikāņi, kas kontrolē pārstāvju palātu, jau brīdinājuši, ka Obamas ieceres būs mirušas jau brīdī, kad tās sasniegs likumdevējus. Republikāņu partijas priekšvēlēšanu sacensības favorīts Mits Romnijs, ar kuru Obamam, iespējams, būs jācīnās novembrī prezidenta vēlēšanās, kritizējis dokumentu, sakot, ka tas ir “apvainojums” amerikāņiem.

Cita starpā budžetā paredzēts modernizēt 35 000 skolu, turklāt Pentagonam būs jāpārveido bruņoto spēku struktūra, lai tā tēriņi būtu par 487 miljardiem dolāru mazāki, nekā plānots. NASA īstenotā Marsa izpētes programma būs jāsamazina par 226 miljoniem dolāru. 50 miljardi dolāru paredzēti ceļiem, dzelzceļiem, lidlaukiem, kas radītu tūkstošiem īstermiņa darba vietu kvalificētam darbaspēkam, teikts budžeta projektā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+