×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
13. augusts, 2015
Drukāt

Obama atvaļinājumā dodas uz Martasvinjardu Atlantijas piekrastē (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Republikāņu partijas kandidātiem par valsts galvas amatu cīkstoties televīzijas debatēs un vācot naudu priekšvēlēšanu kampaņai, ASV prezidents Baraks Obama ar ģimeni devies vasaras atvaļinājumā, ko jau sesto gadu pavada ekskluzīvajā Martasvinjardas kūrortā Atlantijas okeāna piekrastē, kur mēdz vaļoties daudzi Amerikā pazīstami un ietekmīgi cilvēki.

Neizdodas atslēgties no politikas

Atbildot uz ASV medijos izteikto pārmetumu, ka Obama pavada pārāk daudz laika golfa laukumā, prezidenta administrācijas pārstāvis atzīmējis, ka valsts galvas atvaļinājums vienmēr esot saistīts ar darba lietām un ikdienas apspriedēm ar padomniekiem, kas ceļo līdzi prezidentam vai ierodas no Vašingtonas. Atšķirībā no Bila Klintona, kurš, uzturoties Martasvinjardā, mēdza bieži tikties ar sabiedrībā populāriem cilvēkiem, vai Džordža Buša jaunākā, kurš atvaļinājuma laikā izveidoja “Rietumu Balto namu” savā rančo Krofordā Teksasas štatā, Obama atvaļinājumā parasti cenšas atslēgties no politikas, lai pabūtu kopā ar ģimeni. Taču šogad prezidenta atvaļinājums var būt saspringts, jo iekrīt vidū 60 dienu apdomas laikam, kas dots Kongresam Irānas kodollīguma izvērtēšanai, kam jāseko balsojumam septembrī, atzīmē tīmekļa izdevums “Politico”. “Es šaubos, vai prezidents atvaļinājuma laikā sazināsies ar Kongresa locekļiem,” pirms nedēļas preses konferencē teica Baltā nama preses sekretārs Džošs Ērnests. Taču tas bija pirms ietekmīgā demokrātu senatora Čaka Šumera paziņojuma, ka viņš ir pret Irānas kodollīguma apstiprināšanu. Nākamajā dienā Ērnests atzina, ka bijis nedaudz vieglprātīgs ar agrāko atbildi, piebilstot, ka prezidents, iespējams, varētu veikt dažus tālruņa zvanus. Obama izteicis cerību, ka opozīcija Irānas kodollīgumam mazināsies tā īstenošanas gaitā, veicot inspekcijas Teherānas kodolobjektos un izgaisinot baismīgos pareģojumus.

Obama atsaucas uz Reiganu

Obama atsaucās uz republikāņu prezidentu Ronaldu Reiganu, kurš sadūrās ar līdzīgu savas partijas konservatīvā spārna pretestību, kad viņš mēģināja vienoties ar Padomijas līderi Mihailu Gorbačovu par stratēģiskā bruņojuma ierobežošanu. “Pat viņa atbalstītāji pauda visai bargu kritiku, apsūdzot viņu piekāpībā ļaunuma impērijai,” teica Obama, ietverot gaidāmo cīniņu Kongresā par Irānas kodollīguma apstiprināšanu plašākā vēstures kontekstā, atzīmē aģentūra AFP. 1983. gadā nodēvējis Padomiju par ļaunuma impēriju, kas bija notriekusi Dienvidkorejas pasažieru lidmašīnu, vēlāk Reigans noslēdza vairākus stratēģiskā bruņojuma ierobežošanas līgumus un 1988. gadā pastaigājās Sarkanajā laukumā Maskavā, atgādinot Gorbačovam krievu parunu: “Doverjai, no proverjai” (“Uzticies, bet pārbaudi”). Obamam būs ļoti jāpacenšas, lai pārliecinātu kongresmeņus, ka Irānai var uzticēties. Līguma kritiķi, kuru ir ne mazums kā republikāņu, tā demokrātu rindās, apgalvo, ka līgumā paredzētā sankciju atcelšana apmaiņā pret Irānas kodolprogrammas ierobežošanu dos Teherānai pieeju aptuveni simt miljardiem dolāru, kas iesaldēti rietumvalstu bankās, atstājot galvenos kodolobjektus neskartus.

Vēsturiskas sakritības

Arī iepriekšējo atvaļinājumu laikā prezidents ir ticis atrauts no divriteņa, golfa un grāmatu lasīšanas. 2011. gadā Obamas ģimenei nācās pamest prezidenta īrēto vasarnīcu dienu agrāk, jo Amerikas austrumu krastā plosījās viesuļvētra “Irēna”. 2013. gadā prezidents teica uzrunu televīzijā sakarā ar militāro apvērsumu Ēģiptē un paziņoja, ka ASV aptur militāro sadarbību ar Ēģipti. Pērn prezidentam nācās uz divām dienām atgriezties Vašingtonā un vēl pēc tam sniegt trīs paziņojumus žurnālistiem Martasvinjardā sakarā ar notikumiem Fērgusonā Misūri štatā, kur policists nošāva neapbruņotu afroamerikāni; džihādistu sagūstītā žurnālista Džeimsa Folija nogalināšanu un vēl uzstāties naudas vākšanas pasākumā demokrātu senatoru priekšvēlēšanu kampaņai. Šogad prezidenta atvaļinājums sakritis ar gadskārtu kopš Fērgusonas incidenta, kas izraisījis jaunus nemierus. Pirms pāris gadiem prezidenta atvaļinājums, ko viņš pavada 12 miljonu dolāru vasarnīcā, kuras īre izmaksā 50 000 dolāru nedēļā, sakrita ar ziņojumiem par krīzi ASV mājokļu tirgū. Prezidenta padomnieki ekonomikas jomā ieteica sarīkot telekonferenci, lai apliecinātu, ka valsts galva arī atvaļinājumā seko saimnieciskajiem notikumiem un to ietekmei amerikāņu ikdienā. Taču pēc pāris mēnešiem Kongresa starpvēlēšanās amerikāņu vairākums nobalsoja par republikāņiem, kuri ieguva vairākumu pārstāvju palātā. Pirms četriem gadiem prezidenta vēlēšanu kampaņas laikā Obama nedevās atvaļinājumā uz Martasvinjardu un tika ievēlēts atkārtoti.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ak vai, vai tik nav tie paši Martas vīna dārzi.

Draugiem Facebook Twitter Google+