×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
30. jūlijs, 2013
Drukāt

Obama izrāda uzmanību Baltijas valstīm (1)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

ASV prezidents Baraks Obama 30. augustā uz tikšanos Baltajā namā ielūdzis triju Baltijas valstu prezidentus. 


 

Sarunās iecerēts aplūkot plašu jautājumu loku – politiskos, drošības, ekonomikas, enerģētikas, kiberdrošības, demokrātijas un cilvēktiesību veicināšanas aspektus. Igaunijas Ārlietu institūta direktors Andress Kasekamps telefonsarunā ar mani atzina, ka ASV prezidentam ir daudz prioritāšu, tādēļ triju prezidentu ielūgšana uz Balto namu parāda ASV prezidenta interesi par Baltijas valstu kā sabiedroto viedokli. “Trīs ir labāk nekā viens. Mēs esam partneri NATO, bet, piemēram, Somija nav. Un Somijas prezidents nav ticis aicināts atsevišķi uz diskusijām ar ASV prezidentu,” teica A. Kasekamps. Igaunijas ārlietu eksperta vērtējumā ASV puse vēlēšoties dzirdēt Igaunijas viedokli par kiberdrošību pasaulē. “Ir maz jomu, kurās ASV ieklausās mazu valstu viedoklī, un kiberdrošība ir lieta, par ko runā Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess un kas interesē amerikāņus,” teica A. Kasekamps. Viņš norādīja, ka Baltijas valstīm ir būtiski saņemt apliecinājumu no ASV, ka tās nav aizmirstas un ka amerikāņi dos ieguldījumu mūsu valstu drošībā.

Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja vietnieks Atis Lejiņš uzskata, ka par šo vizīti Baltijas valstis var priecāties, jo līdz šim Eiropai B. Obama nav pievērsis plašu uzmanību un tās nav bieži apmeklējis.

“Šis žests apliecina, ka B. Obamas administrācijas izpratnē nav dalījuma starp Rietumeiropu un Austrumeiropu, tā tiek uztverta kā kopēja telpa. Kontekstā ar Krievijā iecerētajām militārajām mācībām “Zapad 2013″ Obamas ielūgums parāda, ka ASV nav mums pagriezušas muguru,” sacīja A. Lejiņš. Viņš piebilda, ka Latvijas prezidentam Andrim Bērziņam būtu B. Obamam jājautā, kā viņš lūkojas uz Krievijas politiskā spiediena dažāda veida izpausmēm Baltijas valstīs un ASV militāro klātbūtni reģionā nākotnē.

A. Kasekamps skaidroja, ka ASV prezidents noteikti vēlēsies dzirdēt Baltijas viedokli par notikumiem Sīrijā, Izraēlā un Irānā. Arī A. Lejiņš norāda, ka Baltijas valstīm jāizmanto sava iespēja paust novērtējumu notikumiem Tuvajos Austrumos un mūsu reģiona rūpes šajos jautājumos.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. God bless America !

Draugiem Facebook Twitter Google+