Pasaulē

Obama izsludina Floridā federālo ārkārtas stāvokli 16

Foto-LETA/AFP

ASV prezidents Baraks Obama ceturtdien Floridā, kuru apdraud viesuļvētra “Metjū”, izsludinājis federālo ārkārtas stāvokli.

Prezidents devis rīkojumu papildus pavalsts vietējiem līdzekļiem piešķirt arī federālo atbalstu, uzdodot iespējamos glābšanas darbus koordinēt Iekšzemes drošības departamentam un Federālajai Ārkārtas situāciju vadības pārvaldei (FEMA).

Kā ziņots, tuvojoties spēcīgajai viesuļvētrai “Metjū”, ASV dienvidrietumu piekrastē dots rīkojums evakuēt vairākus miljonus cilvēku.

Lielceļus gar piekrasti pārpildījuši ļaudis, kas dodas uz iekšzemi, glābjoties no viesuļvētras, kas jau nesusi lielus postījumus Karību jūras salām, tikai Haiti vien prasot vismaz 108 cilvēku dzīvības. Vēl četri cilvēki gājuši bojā Dominikānas Republikā.

Stipri postījumi nodarīti arī Bahamu salās.

Tikmēr ASV piekrastē benzīntankos sākusi beigties degviela, bet veikalos drūzmējas cilvēki, kas steidz iegādāties pirmās nepieciešamības preces.

Tiek prognozēts, ka Floridas austrumu piekrasti “Metjū” sasniegs naktī uz piektdienu vai piektdienas rītā.

Tuvojas Floridai, “Metjū” atkal pieņēmies spēkā, kļūstot par 4.kategorijas orkānu, un ASV Nacionālais viesuļvētru centrs (NHC) brīdina, ka tas turpinās pieņemties spēkā, lai gan viesuļvētra jau sasniegusi otru augstāko kategoriju pēc Safira-Simpsona piecu pakāpju skalas.

Šobrīd “Metjū” vēju ātrums sasniedz 220 kilometrus stundā (61 metru sekundē), bet, nonākot līdz Floridai, tas var pieaugt līdz 240 kilometriem stundā.

NHC norāda, ka tik stipru orkānu reģions nav pieredzējis vairākas desmitgades, un brīdina, ka tā sacelto viļņu augstums var sasniegt 5,5 metrus.

Floridā rīkojums evakuēties dots aptuveni 1,5 miljoniem cilvēku. Vēl vairāk nekā miljonam cilvēku jāevakuējas Dienvidkarolīnā un citos piekrastes štatos.

Floridas gubernators Riks Skots brīdinājis, ka orkāna radītās krasta bangas un spēcīgie vēji var radīt katastrofu.

“Evakuējieties, evakuējieties, evakuējieties,” preses konferences laikā trīskārt uzsvēra Skots. “Laika ir maz.”

Maiami lidostā ceturtdien atcelti 90% ienākošo un izejošo reisu.

60 skolās Floridā iekārtotas pagaidu patversmes, un gubernators brīdinājis, ka gandrīz droši gaidāmi elektroenerģijas piegādes pārtraukumi.

Obligāts evakuācijas rīkojums dots arī aptuveni 520 000 cilvēku, kas mīt sešās Džordžijas pavalsts piekrastes grāfistēs.

Neskatoties uz masīvo bēgšanu no piekrastes, varasiestādes ziņo, ka satraucoši liels skaits cilvēku atsakās pakļauties evakuācijas rīkojumam.

Dienvidkarolīnas divās piekrastes grāfistēs no 250 000 cilvēku līdz ceturtdienas rītam bija evakuējušies tikai 175 000.

Saistītie raksti
LA.lv