×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
14. augusts, 2013
Drukāt

Obama par vēlēšanām neaizmirst arī brīvdienās

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Politiķi vaļojas, bet neaizmirst par vēlēšanām. Augusts tradicionāli bijis vasaras atvaļinājumu mēnesis politiķiem, ja vien viņiem nav nācies iesaistīties priekšvēlēšanu cīņā.

 

ASV prezidents Baraks Obama aizvada otro un pēdējo amata termiņu un šonedēļ vaļojas idilliskajā Martasvinjardas salā Masačūsetsas pavalsts Atlantijas piekrastē. Šo atpūtas vietu iecienījuši daudzi ietekmīgi cilvēki, tostarp virkne ASV prezidentu – savulaik Kelvins Kūlidžs un Jūlisiss Grānts, bet vēlāk – Ričards Niksons un Bils Klintons. Netālu atrodas Kenediju dzimtas vasaras rezidence Haianisportā, bet nedaudz uz ziemeļiem Menas štatā ir Bušu klana vasarasmītne Kenebankportā.

 

Saldā dzīve Martasvinjardā

Uz laiku atslēdzies no debatēm Kongresā par budžetu, informācijas vākšanas programmu un veselības aprūpes reformu plānu, kā arī atcēlis divpusējo tikšanos ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un nopēlis Krieviju par aukstā kara atskaņām Kremļa politikā, Obama kopā ar ģimeni devās atvaļinājumā. Viesnīcā bija jāatrod telpas vairākiem desmitiem slepenā dienesta apsardzes darbinieku, kādam bija jānes tīkls ar pusduci basketbola bumbu un golfa nūju komplekts, lai prezidents varētu nodoties saviem iecienītajiem vaļaspriekiem. Šajā jūklī tika izlaists no acīm valsts pirmais suns Bo, kuru nācās nogādāt vasaras mītnē ar īpašu helikopteru “MV-22 Ospreys”, hibrīda lidaparātu, kas paceļas kā helikopters, bet lido kā lidmašīna, ziņo aģentūra “Reuters”.

Šoreiz atvaļinājumā prezidents ar sievu Mišelu devās divatā, jo viņu meitas Melija un Saša uzturas vasaras nometnē un varētu pievienoties vecākiem nedēļas nogalē. Jau tūlīt pēc ierašanās Martasvinjardā Obama devās uz golfa laukumu, kur divas dienas pēc kārtas spēlēja ar veciem draugiem.

Viņu vidū bija ietekmīgais jurists Vernons Džordans, kurš bija prezidenta Klintona padomnieks, uzņēmējs Rons Kērks, baņķieris Roberts Vulfs, kurš finansiāli atbalstījis Obamas kampaņu, un nekustamā īpašuma magnāts un advokātu biroja vadītājs Elisons Deiviss no Čikāgas, kura birojā savulaik strādāja Obama. Pirmais pāris pusdienoja ēstuvē ar idillisku nosaukumu “Sweet Life Cafe” (“Saldās dzīves kafejnīca”) un vakarā piedalījās kokteiļu viesībās, ko rīkoja prezidenta padomnieks 2012. gada vēlēšanu kampaņā Broderiks Džonsons ar sievu Mišelu Norisu, kura ir radio žurnāliste. Kad viņiem pievienosies meitas, ģimene paredz nodoties pedalēšanai ar kalnu divriteņiem un biežāk iegriezties vietējā grāmatnīcā. “Es zinu, ka prezidents ļoti vēlas pavadīt kādu brīdi kopā ar ģimeni, kopā ar pirmo lēdiju, un esmu pārliecināts, ka viņš apciemos vairākus draugus, taču man nav tikšanos saraksta, ko jums paziņot,” pirms Obamas došanās atvaļinājumā žurnālistiem paziņoja Baltā nama preses sekretārs Džejs Kārnijs. Viņš piebilda, ka arī atvaļinājuma laikā prezidents katru dienu caurlūko informāciju, ko piegādā nacionālās drošības padomniece Sjūzena Raisa, kura šonedēļ arī uzturas Martasvinjardā. Par iekšpolitikas jaunumiem prezidentu informē Baltā nama aparāta vadītāja vietnieks Robs Neibors. Lai apstiprinātu, ka prezidents “tur roku uz pulsa”, Kārnijs paziņoja, ka nākamnedēļ Obama dosies divu dienu braucienā pa Ņujorkas un Pensilvānijas štatiem, lai skaidrotu savu ekonomisko programmu, kuras pamattēma ir radīt “izdevīgāku darījumu vidi vidusšķirai”, raksta avīze “The New York Times”.

Martasvinjardā Obama pavada atvaļinājumu jau ceturto reizi. Prezidents apmeties četru guļamistabu savrupnamā, kas pieder viņa draugam, Čikāgas finansistam Deividam Šultem, kas ziedojis Obamas kampaņām.

Baltais nams nav atklājis, cik prezidents maksā par savrupnama īri, taču to apmaksājot viņš pats. Kā paziņojis Šulte, 7,6 miljonus dolāru vērtais nams ticis izraudzīts no saraksta, ko Baltajam namam iesniegusi vietējā nekustamo īpašumu firma, jo atbildis drošības prasībām un citiem noteikumiem. Agrākajos gados Obama īrējis 20 miljonu dolāru vērtu vasarnīcu, taču to pērn nopircis britu arhitekts Normans Fosters.

 

Stingrību variē 
ar sirsnību

Vācijā parlamenta vēlēšanas notiks 22. septembrī, un uzvarētājs nav skaidri zināms, tāpēc kanclere Angela Merkele laikus devās atvaļinājumā jau marta un aprīļa mijā, lai izšķirošajās nedēļās piedalītos kampaņā. Vācieši arī atvaļinājumu uzskata par nopietnu lietu, tāpēc 85 procenti aptaujāto izteikušies, ka viņa ir pelnījusi atpūsties, atzīmē aģentūra “Reuters”. Uzturoties Itālijā, Merkele, kas daudzviet Eiropā tiek uzskatīta par ES taupības politikas un vāciskās stingrības simbolu, pamanījās gūt popularitātes punktus, apmeklējot kādas viesnīcas bijušo kalpotāju Kristoforu Jakono, kas krīzes dēļ zaudējis darbu, un pusdienojot viņa mājās.

Merkele ar ģimeni mēdza apmesties Jakono viesnīcā jau sen, pirms bija kļuvusi par ietekmīgāko Eiropas politiķi. Sirsnīgi uzņemta Jakono mājās, Merkele tomēr izpelnījās apgabala gubernatora kritiku, kurš atgādināja, ka uz vienu bezdarbnieku Vācijā esot desmit bezdarbnieki Itālijā.

Vaļoties nav laika Austrālijas premjerministram Kevinam Radam, jo tikai trīs nedēļas palikušas līdz parlamenta vēlēšanām 7. septembrī. Francijas prezidents Fransuā Olands, kurš ievēlēts no Sociālistu partijas, izpelnījies kritiku par atvaļinājuma pavadīšanu Versaļā 18. gadsimtā celtā medību pilī, kas piemērota karaļu atpūtai. Savulaik Olands nopēla savus priekšgājējus valsts galvas amatā Žaku Širaku un Nikolā Sarkozī par šķiešanos ar nodokļu maksātāju naudu un atpūtu dienvidjūru salās, bet tagad kritikas bultas nāk atpakaļ. Arī eksprezidents Sarkozī bijis spiests skaidroties, kāpēc viņam vajadzīgi 25 miesassargi, kas tomēr nav spējuši novērst zagļu ielaušanos viņa dzīvesbiedres Karlas Bruni-Sarkozī villā Vidusjūras piekrastē, kur pāris pavada vasaru.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+