Uncategorized

Obama pārtrauc brīvdienas “fiskālo klinšu” dēļ 0

ASV prezidents Baraks Obama atgriežas Vašingtonā, priekšlaicīgi pārtraucot ģimenes Ziemassvētku brīvdienas Havaju salās, lai līdz gada beigām panāktu vienošanos ar republikāņiem un izvairītos no tā dēvētajām fiskālajām klintīm.

Obama jau pirms sešām dienām aicināja Kongresu atrisināt strupceļā nonākušās nesaskaņas par to, kā izvairīties no budžeta izdevumu samazināšanas un nodokļu palielināšanas, kas spēkā stāsies janvārī, ja Baltajam namam un Kongresam neizdosies līdz šā gada nogalei panākt vienošanos. Šī situācija jau izraisījusi bažas ASV un pasaules tirgos, satraukusi amerikāņus par iespējamību, ka tiem nodokļu apjoms nākamgad pieaugs vēl par vairākiem tūkstošiem dolāru, un radījusi bažas Pentagonā, kas noraizējies, ka aizsardzības budžeta samazinājums varētu nopietni ietekmēt karaspēku.

Turklāt, sarežģījot pūliņus, lai izvairītos no fiskālās katastrofas, ASV finanšu ministrs Timotijs Geitners brīdinājis, ka valsts ar likumu noteiktos parādsaistību griestus 16,39 triljonu dolāru (8,7 triljonu latu) apmērā sasniegs pirmdien, 31. decembrī. Geitners norādīja, ka Finanšu ministrijai nāksies īstenot ārkārtējus pasākumus, lai atliktu dienu, kad valdība varētu piedzīvot parādsaistību maksātnespēju jeb defoltu. Tikmēr eksperti prognozē, ka nespēja līdz jaungadam panākt kompromisu fiskālo klinšu jautājumā varētu novest pasaulē lielāko ekonomiku atkārtotā recesijā, bet nesaskaņas attiecībā uz parādsaistību griestiem šo neskaidrību tikai saasinātu.

LA.lv