Foto – AFP/LETA

Obama sāk otro prezidentūru 0

Ar plašām svinībām ASV atzīmēta Baraka Obamas oficiālā stāšanās prezidenta amatā uz otro pilnvaru termiņu. Svinīgā amatā stāšanās ceremonija sākās ar zvēresta došanu, kurā Obama, turot kreiso roku uz Bībeles sējumiem, kas savulaik piederēja Martinam Luteram Kingam un Abrahamam Linkolnam, apņēmās uzticīgi veikt prezidenta pienākumus, kā arī “aizsargāt un aizstāvēt konstitūciju”.

Reklāma
Reklāma

 

RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Lasīt citas ziņas

Savukārt inaugurācijas runā ASV prezidents aicināja amerikāņus uz nacionālo vienotību. Uzrunām sekoja svētku mielasti un vairākas balles līdz agram rītam.

 

Par vienlīdzību 
un amerikāņu sapni

Vairāku tūkstošu cilvēku apmeklētā inaugurācijas ceremonija norisinājās Kapitolija kalnā. Obamas zvērestu pieņēma ASV Augstākās tiesas tiesnesis Džons Robertss, bet pasākumā piedalījās arī bijušie ASV prezidenti Džimijs Kārters un Bils Klintons, kā arī vairāki desmiti senatoru, Kongresa līderi un virkne sabiedrībā zināmu cilvēku, informē ASV plašsaziņas līdzekļi.

CITI ŠOBRĪD LASA

51 gadu vecā Obamas amatā stāšanās runa bija izteikti liberāla. Tajā viņš, pievēršoties galvenokārt iekšlietām, aicināja sabiedrību uz vienotību, kā arī visiem cilvēkiem neatkarīgi no viņu rases vai reliģiskās piederības nodrošināt vienādas iespējas. “Šī amerikāņu paaudze pakļauta krīzes izliktiem pārbaudījumiem. Desmit gadu ilgais karš tuvojas beigām. Sākusies ekonomikas atveseļošanās. Amerikas iespējas ir neizsmeļamas. Mums ir visas īpašības, ko šodienas pasaule pieprasa, – jaunība un apņēmība, dažādība un atvērtība. Mani tautieši amerikāņi, mēs esam radīti šim brīdim, un mums tas ir jāizmanto. Un jāizmanto kopīgi,” sacīja ASV prezidents. Uzrunā viņš norādīja, ka “mūsu valsts nevar gūt panākumus, ja mazākā sabiedrības daļa dzīvo ļoti labi, bet aizvien vairāk cilvēku knapi var izdzīvot”. Obama, netieši atsaucoties uz tā dēvēto Amerikas sapni, uzsvēra sabiedrības vidusšķiras lielo nozīmi, kā arī karsti aizstāvēja vienlīdzību.

“Mēs neuzskatām, ka brīvība ir paredzēta tikai laimīgajiem vai prieks – izredzētajiem. Mēs atzīstam, ka neatkarīgi no tā, cik atbildīgi mēs dzīvojam, ikviens var zaudēt darbu vai pēkšņi saslimt. Mēs esam uzticīgi pārliecībai, ka lielā nabadzībā dzimusi meitene zina, ka viņai ir tādas pašas iespējas gūt panākumus kā ikvienam citam cilvēkam, jo viņa ir amerikāniete,” pauda Obama.

ASV politiskie apskatnieki norāda, ka Obamas amatā stāšanās runa par vēsturisku varētu kļūt arī tāpēc, ka šī bija pirmā reize, kad Savienoto Valstu priekšstāvis atklāti runāja par viendzimuma laulībām un homoseksuāļu tiesībām. “Mūsu ceļojums nebūs beidzies, līdz izturēšanās likuma priekšā pret mūsu homoseksuālajiem brāļiem un māsām nebūs tāda pati kā pret ikvienu citu,” paziņoja Obama, ASV mediju vidē aizsākot minējumus, ka pavasarī ASV Augstākajā tiesā viņš varētu aizstāvēt konstitucionālās tiesības viendzimuma laulībām.

 

ASV – 
sadarbības enkurs

Inaugurācijas runa netieši iezīmēja Baltā nama saimnieka prioritātes turpmākajiem četriem prezidentūras gadiem. Kritizējot “apvalkātās” dažādu nozaru attīstības programmas, Obama sacīja, ka “mums jārod jaunas idejas un tehnoloģijas, kā uzlabot valdības darbu, atjaunot nodokļu sistēmu, reformēt skolas, kā pārliecināt mūsu pilsoņus apgūt jaunas iemaņas, strādāt cītīgāk, mācīties vairāk un tiekties pēc sasniegumiem”. “Mums jāpieņem smagi lēmumi, lai samazinātu izmaksas veselības aprūpē un samazinātu budžeta iztrūkumu,” uzsvēra ASV prezidents.

Reklāma
Reklāma

Ārpolitikai Obama pievērsās pavisam nedaudz. Pirmkārt, viņš uzsvēra, ka “drošībai un ilgstošam mieram nav vajadzīgs mūžīgs karš”.

“Mēs izrādīsim drosmi mēģināt risināt domstarpības ar citām valstīm miermīlīgā ceļā. Ne tāpēc, ka esam naivi, bet tāpēc, ka sadarbošanās krietni efektīvāk likvidē aizdomas un bailes,” pauda Obama, domājams, aizstāvot pozīciju, ka konflikts ar Irānu tās kodolambīciju dēļ risināms diplomātiskiem paņēmieniem.

Otrkārt, kā norāda laikraksts “The Washington Post”, Obama netieši paudis apņēmību stiprināt attiecības ar sabiedrotajiem Eiropā un Āzijā. “ASV joprojām būs enkurs ciešai sadarbībai ar valstīm ikvienā pasaules malā. Mēs pilnveidosim to iestāžu darbu, kuras spēj risināt krīzes ārvalstīs. Visietekmīgākajai valstij ir arī vislielākās iespējas nodrošināt mierīgu pasauli,” uzsvēra Obama.

 

Sūdzas par 
pieticīgo svinību galdu

Noklausījušies prezidenta zvērestu un uzrunu, tūkstošiem amerikāņu pirmdienas vakarā Obamas jauno prezidentūras termiņu atzīmēja virknē baļļu. Divas no tām apmeklēja arī prezidents ar kundzi Mišelu. Visvairāk apmeklētajā ballē piedalījās 40 tūkstoši cilvēku, un tajā varēja ierasties ikviens amerikānis, par ieejas biļeti samaksājot 60 dolāru, raksta ASV laikraksts “The Los Angeles Times”.

Tiesa, tās viesi amerikāņu medijiem sūkstījās par pieticīgo ēdienkarti – siera uzkodām, sālītiem riekstiņiem un kliņģera šķēlīti. “Gaidīju kaut ko vairāk. Iespējams, krīzes dēļ bija jāsavelk josta,” sarunā ar “LA Times” spriedusi ASV Lauksaimniecības departamenta darbiniece Šērlija Hila.

Tiesa, raizes par pieticīgi klāto galdu balles apmeklētājiem aizmirsās, kad uz skatuves kāpa Obama un valsts pirmā lēdija, kura bija tērpusies modes dizainera Džeisona Vu darinātā sarkanā kleitā. “Tas bija ļoti emocionāli – redzēt, cik ļoti vīrietis mīl savu sievu,” pauda kāda balles viešņa. “Esmu priecīga, ka valsts pirmā ģimene izrāda viens otram tādu mīlestību.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.