×
Mobilā versija
+12°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
11. aprīlis, 2015
Drukāt

Obama un Kastro sarokojas vēsturiskā samitā Panamā

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

ASV prezidents Baraks Obama un Kubas prezidents Rauls Kastro piektdien sarokojās Amerikas samita laikā Panamā, kas ir jauns pagrieziena punkts abu valstu attiecībās, kas gadu desmitiem bijušas naidīgas.

Abu valstu līderi, kas iepriekš īsā rokasspiedienā vienojušies vienu reizi Johannesburgā, kad 2013.gadā notika bijušā Dienvidāfrikas Republikas prezidenta Nelsona Mandelas piemiņas pasākums, Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ģenerālsekretāra Bana Kimūna un reģionālo līderu klātbūtnē pārmija dažus vārdus pirms ieņēma savas vietas Panamas konferenču centrā.

Obamas un Kastro atrašanās vienā telpā ir spēcīgs apliecinājums abu centieniem atjaunot valstu diplomātiskās attiecības, kas pārrautas kopš 1961.gada.

Tā bija pirmā reize, kad Kubas līderis apmeklē Amerikas samitu tā 21 gadu ilgajā vēsturē.

Kāda ASV amatpersona Obamas un Kastro sasveicināšanos raksturoja kā “neformālu saskarsmi” un piebilda, ka “abu līderu starpā nebija atsevišķas sarunas”.

Ilgi gaidītā plašākā abu valstu līderu saruna plānota sestdien, lai gan Obamas palīgs Bens Rodss norādīja, ka tikšanas detaļas vēl nav apstiprinātas. Tā būs pirmā ASV un Kubas līderu saruna kopš 1961.gada.

Rodss atklāja, ka Obama un Kastro iespējamo vēstniecību atvēršanu un samitu apsprieda trešdien telefona sarunā, kas bija abu līderu otrā kopš decembra, kad tika paziņots par ASV un Kubas centieniem normalizēt attiecības.

“Tas, ka šodien šeit ir Kubas prezidents Rauls Kastro piepilda daudzu reģiona pārstāvju paustās ilgas,” sacīja ANO ģenerālsekretārs.

Pēc Obamas un Kastro sarokošanās visi reģiona līderi devās uz privātām vakariņām.

Obamam samita laikā iespējama tikšanās arī ar Kolumbijas prezidentu Huanu Manuelu Santosu un Brazīlijas prezidenti Dilmu Rusefu.

ASV prezidents ir solījis uzlabot ASV attiecības ar Latīņamerikas valstīm. Runājot par attiecībām ar Kubu, viņš gan ir uzsvēris, ka, pat “pāršķirot tajās jaunu lappusi”, “mums ar Kubu būs viedokļu atšķirības valdību līmenī daudzos jautājumos”.

Kastro tikās ar ASV Tirdzniecības kameras prezidentu Tomu Donohū, bet ASV valsts sekretārs Džons Kerijs un Kubas  ārlietu ministrs Bruno Rodrigess ceturtdienas vakarā tikās Panamā, un tā bija pirmā augstākā līmeņa diplomātiskā tikšanās starp abām valstīm kopš 1958.gada – vienu gadu pirms Fidela Kastro revolucionāro partizānu nākšanas pie varas Kubā. Abas puses ārlietu ministru tikšanos raksturoja kā konstruktīvu.

Obamas palīgs Rodss norādīja, ka pagaidām nav pieņemts lēmums par vienu no galvenajiem šķēršļiem abu valstu diplomātiskajās attiecībās – Kubas iekļaušanu ASV izveidotajā sarakstā ar valstīm, kas sponsorē terorismu, kurā ir arī Irāna, Sudāna un Sīrija.

Kubai un ASV nav pilnvērtīgu divpusējo attiecību.

ASV ir noteikušas pret Kubu, kas ir vienīgā komunistiskā valsts Amerikas pasaules daļā, sankcijas jau kopš 1962.gada.

Lai pilnībā normalizētu attiecības ar Kubu, ASV likumu tehniski prasa pilnīgu režīma mainu Kubā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+