Uncategorized

Obama: Uzbrukumu Sīrijai varētu atlikt 0

AFP/LETA

ASV varētu atlikt militāro triecienu Sīrijai, ja Damaskas ķīmisko ieroču arsenāls tiks nodots starptautiskai kontrolei, pirmdien paziņojis Savienoto Valstu prezidents Baraks Obama.

 

Atbildot uz telekanāla ABC žurnālistes jautājumu, vai plāns par uzbrukumu Sīrijai tiks atlikts, ja Sīrijas prezidents Bašars al Asads nodos kontroli pār ķīmiskajiem ieročiem starptautiskajai uzraudzībai, Obama atbildēja: “Noteikti. Ja tas patiesībā notiks.”

Krievijas plāns, kas paredz vienošanās panākšanu par Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanu, tādējādi apturot ASV uzbrukumu Sīrijai, varētu būt “nopietns izrāviens”, sacīja Obama.

Prezidents gan arī brīdināja, ka, piekrītot apsvērt Krievijas iniciatīvu, viņš nav atteicies no militārā uzbrukuma plāna, tomēr faktiski ir atlicis iespējamo soļu speršanu uz vēlāku laiku.

ASV prezidents bija plānojis pavadīt dienu, skaidrojot skeptiskajiem ASV vēlētājiem un likumdevējiem savu ieceri par uzbrukumu Sīrijai, tomēr tā vietā viņš bija spiests reaģēt uz negaidīto Maskavas diplomātisko iniciatīvu par to, ka Sīrijas ķīmiskie ieroči varētu tikt nodoti starptautiskajai uzraudzībai.

Krievijas plāns ir “potenciāli pozitīvs”, sacīja Obama, vienlaikus solot ar to nopietni iepazīties.

“Tā ir potenciāli pozitīva notikumu attīstība,” intervijā sešu telekanālu žurnālistiem sacīja Obama, izsakoties par Krievijas piedāvāto plānu.

“Man ir jāsaka – tas ir maz ticams, ka mēs būtu nonākuši šādā situācijā, kad tiek pausti šādi publiski paziņojumi, ja nebūtu ticamu militāru draudu,” norādīja prezidents.

Obama arī sacīja, ka viņš lūdzis valsts sekretāru Džonu Keriju strādāt ar Maskavu, lai pārliecinātos, vai Maskavas plāns, kas paredz Sīrijas ķīmisko ieroču nodošanu starptautiskajai pārraudzībai, ir iespējams.

“Tas ir turpinājums sarunām, kas man ar [Krievijas] prezidentu [Vladimiru] Putinu bijušas jau kādu laiku,” norādīja Baltā nama saimnieks.

“Ja mēs varam izvērst šos diplomātiskos centienus līdz galam un nonākt līdz formulai, kas sniedz starptautiskajai sabiedrībai pārbaudāmu, īstenojamu mehānismu, lai Sīrijā tiktu galā ar šiem ķīmiskajiem ieročiem, tad es esmu par to,” apliecināja Obama.

LA.lv