×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
30. septembris, 2015
Drukāt

Ko vērtē obligātajās veselības pārbaudēs? (4)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kad nākas apmeklēt medicīnas komisiju, lai saņemtu slēdzienu par veselības stāvokli, autovadītāji dažkārt bažījas, vai uz dokumenta būs cerētais ārsta paraksts. Varbūt jau laikus sagatavoties šai komisijai?

Speciāli izveidota medicīnas komisija izvērtē veselības stāvokli un piemērotību vadīt sauszemes un ūdens transportlīdzekļus, nēsāt ieroci, kā arī veikt konkrētus darba pienākumus. Ja ģimenes ārsts ir noslēdzis līgumu ar Ceļu satiksmes drošības direkciju, arī viņam ir tiesības izsniegt nepieciešamo izziņu. Vienīgais nosacījums – personai pie konkrētā ārsta jābūt reģistrētai vismaz pusgadu.

Ģimenes ārsta vai medicīnas komisijas slēdziens un izziņa nepieciešama, saņemot vai pagarinot autovadītāja apliecību, kā arī atjaunojot tiesības, ja vadītājs ticis aizturēts alkohola reibumā. Autovadītāja apliecība ir derīga tikai komplektā ar medicīnisko izziņu (patlaban – elektroniskā formātā), jo braukt bez tās vai ar nederīgu medicīnisko izziņu ir aizliegts. Transportlīdzekļa vadītāja tiesības tiek atņemtas līdz brīdim, kad tiek veikta medicīniskā pārbaude un samaksāts naudas sods 40 eiro apmērā.

Izziņa ir apliecinājums spējai vadīt automobili un piedalīties satiksmē gan no sabiedrības, gan paša autovadītāja drošības viedokļa.

Šīm komisijām nav īpaši jāgatavojas, un tas nav arī iespējams, jo speciālisti – ģimenes ārsts vai internists, neirologs, ķirurgs vai traumatologs ortopēds, kā arī oftalmologs, otolaringologs, psihiatrs un narkologs – konstatē tābrīža veselības stāvokli.

Veselības centru apvienības transporta līdzekļu vadītāju medicīnas komisijas priekšsēdētāja, arodārste un ģimenes ārste Aina Znotiņa vienīgi iesaka nedoties uz komisiju darba nespējas, tātad akūtas saslimšanas gadījumā. – Ja komisija konstatē veselības traucējumus, cilvēku tik un tā nosūta pie viņa ģimenes ārsta, bet uz komisiju jāierodas vēlreiz.

Dažkārt aizķeršanās iespējama vēl pirms nonākšanas pie ārsta, kurš paraksta komisijas slēdzienu. Piemēram, ja komisijas acu ārsts konstatē kataraktas pazīmes, jādodas pie ārsta, lai sāktu ārstēšanu vai vienotos par operāciju, taču atkārtoti uz komisiju var ierasties ar izziņu kā apliecinājumu, ka ir sākta ārstēšana vai būs operācija.

Aptuveni trešdaļai autovadītāju konstatē paaugstinātu asinsspiedienu. Aina Znotiņa spriež, ka tas vedina domāt, ka cilvēki neapmeklē ģimenes ārstu un nesāk ārstēties. – Iespējams, viņi pat nezina par savu veselības problēmu, taču paaugstinātam asinsspiedienam var būt ļoti nopietnas sekas. Ir svarīgi, lai pie transportlīdzekļa stūres būtu cilvēks, kura veselības stāvoklis neapdraud satiksmi un viņa paša vai citu veselību vai dzīvību, – pie autovadītāju sirdsapziņas apelē Aina Znotiņa.

Obligātās veselības pārbaudes nepieciešamas arī strādājošajiem, kuru darbs saistīts ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai (darbs veselības iestādēs, pārtikas aprites uzņēmumos u.tml.) vai kuru veselība pakļauta kaitīgu darba vides faktoru ietekmei. Atkarībā no darba un iespējamiem kaitīgiem faktoriem pārbaudi veic primārās aprūpes ārsts vai ārstu komisija. Slēdzienu par darbinieka veselības stāvokli sniedz arodārsts – arodslimībās sertificēts speciālists.

Tāpat medicīnas komisijas atzinums par veselības stāvokli vajadzīgs cilvēkiem, kuri vēlas saņemt šaujamieroču iegādes vai nēsāšanas atļauju medībām, sportam vai pašaizsardzībai. Nepieciešams arī psihiatra slēdziens par garīgās veselības stāvokli.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Es arī piekrītu, ka neko nevērtē. Valsts iestādes šo vajadzētu aizliegt, ietaupītos budžeta nauda, ko no nodokļu maksātājiem iepumpē poliklīnikās. Es kādreiz šo biju ierosinājusi, bet man atbildēja, ka ja mani slikti pārbauda OVP, lai sūdzos Veselības inspekcijās. Kā tad – man darīt nav ko.

  2. Vērtē naudu un pazūdi no acīm lai var vairāk pa dienu iekasēt kabatā

  3. Iekasē naudiņu un maksimums pārbauda redzi un spiedienu… Bet izstāvot tās stulbās rindas un pazaudējot nervus un darba dienu, vācot nevienam nevajadzīgus parakstus pa n kabinetiem, pat veselam spiediens palēksies…

  4. pat virsū neskatās, tik rēķinu izraksta. tas ir obligātais naudas iekasešanas veids un nekas vairāk

Draugiem Facebook Twitter Google+