×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
30. decembris, 2014
Drukāt

„Oforta ģildes” izstāde „Skala C3”

Foto - Gunārs KušķisFoto - Gunārs Kušķis

Līdz 4. janvārim Jūrmalas pilsētas muzejā skatāma izstāde „Skala C3”, ko sarūpējusi Oforta ģilde. Oforts viena no senākajiem grafikas veidiem. Izstādē redzamo darbu autori apvienojušies mākslas kopā „Oforta ģilde”. Ģilde – viduslaiku tirgotāju, amata meistaru un zeļļu apvienība. Tā veicina savu biedru darbību, izaugsmi un propagandē to atpazīstamību ārpus ģildes.

Šajā izstādē mēs redzam ap divdesmit autoru darbus. Katrs ar savu rokrakstu, savu pieeju izvēlētam uzdevumam. Izstādītajiem darbiem ir izmēru dažādība. Ir mākslinieki, kuri savu darbu radījuši pieturoties klasiskiem savu ideju demonstrēšanas paņēmieniem, bet ir arī tādi, kuri iet jaunrades ceļu, kas ne vienmēr ir rozēm kaisīts. Ir arī eksperimentētāji. Izstādē pārstāvētas dažādu mākslinieku paaudzes, sākot ar Gunāru Krolli, Dzidru Ezergaili u.c., kuri pārstāv vecāko grafiķu paaudzi un beidzot ar tādiem māksliniekiem, kuri sper pirmos soļus lielajā mākslā.

Starp grafikas tehnikām oforts izceļas ar to, ka viss darba process ir roku darba rezultāts, līdz ar to darbam piešķirams oriģinālgrafikas mākslas statuss.

Izstāde ir interesanta arī ar to, ka tajā piedalās vairāki mākslinieki – ģildes goda biedri no ārzemēm. Līdz ar to skatītājs var salīdzināt – to kā strādā Latvijas grafiķi ar to kā strādā amatu brāļi ārzemēs. Grafiķi tāpat kā gleznotāji un tēlnieki cenšas iet laikam līdzi, pielietojot jaunus darba paņēmienus un tehniskā izpildījuma dažādošanu. Strādājot ģildē, minētie mākslinieki ne tikai ceļ savu meistarību, bet ar saviem darbiem izglīto sabiedrību grafikas jomā, popularizējot galvenokārt dobspiedes tehnikas. Daudzveidīgo oforta iespēju gradāciju skalu grafikas mākslā katra mākslinieka iespēju un varēšanas robežās veidotās grafikas lapas ļauj ar šīs izstādes palīdzību ieskatīties katra mākslinieka skatījumā uz izvēlēto uzdevumu. Sevišķs interesants ir jauno mākslinieku devums un arī daudzsološs, kurš dod cerību, ka oforts neizzudīs, bet ies savu ceļu. Grafiķu Izstādes nav no tām, kuras bieži redzamas Izstāžu zālēs, tādēļ grafikas mākslas cienītāji var ar Izstādi būt gandarīti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+