Piemiņas plāksne Taurupē.
Piemiņas plāksne Taurupē.
Foto: Ogres novads

Ogres novadā atklātas divas piemiņas vietas 0

Ogres novadā atklātas divas jaunas piemiņas vietas 20. gadsimta traģiskajos notikumos cietušajiem novadniekiem, LA.lv uzzināja pašvaldībā.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Meņģelē ceturtdien atklāts piemiņas vietas “Tiesaskalns” atjaunotais piemineklis, kas veidots, pieminot 1919. gada 28. februāri. Šajā dienā komunisti bez jebkāda iemesla noslepkavoja pagasta iedzīvotājus Ernestu Zilberu, Mārtiņu Kalniņu, Kārli Rozenkopu, Pēteri Ķirsi, Pēteri Muraško, Pēteri Andriksonu, Alfrēdu Litki.

Padomju laikā piemiņas zīme noslepkavotajiem tika nogāzts un iestumts purvā. 1988. gadā mežā obelisks nejauši uziets, izcelts no zemes un uzstādīts iepriekšējā vietā. Jauno piemiņas plāksni izgatavojis akmeņkalis Ojārs Lapsa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt Taurupes pamatskolas parkā jau vasaras nogalē izveidota piemiņas vieta pagājušā gadsimta traģiskajos laikmeta griežos cietušajiem taurupiešiem. Šī piemiņas zīme veidota četrām šķautnēm, un katra no tām veltīta kādam pagātnes notikumam.

1905.gads – revolūcijas laikā Taurupes zemnieki nodedzināja Taurupes muižu un nogalināja baronu fon Tranzē. Uz akmens pamata daļas iegravēts gada skaitlis 1905. Virs pamata no trim plāksnēm veidots simbolisks muižas siluets ar liesmām. Fonā redzama rekonstruētā Taurupes skola.

1918. gadā nodibināto Latvijas brīvvalsti Brīvības cīņās aizstāvēja septiņi Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri – taurupieši: ģenerāļi Rūdolfs Bangerskis un Eduards Kalniņš; virsleitnants Jānis Tauriņš; kareivji, Blauu ģimenes pārstāvji – Roberts, Jānis, Eduards un Leopolds. Uz akmens pamata daļas iegravēts gada skaitlis 1918. No vienas plāksnes veidots simbolisks vairogs ar imitētu zobena cirtienu tajā.

1940. gadā Padomju Savienība īstenoja Latvijas okupāciju. 1941.gada represijās cieta daudzi mūsu valsts iedzīvotāji, bet no Taurupes pagasta, pateicoties toreizējā izpildu komitejas priekšsēdētāja Roberta Ozoliņa varonīgajai nostājai, netika izvests neviens cilvēks. Uz akmens iegravēts gada skaitlis 1940 un izveidots simbolisks viena cilvēka stāvs.

1949. gadā padomju vara no Taurupes uz Sibīrijas tālēm izsūtīja 101 taurupieti, tādēļ uz piemiņas akmens iegravēts gada skaitlis 1949. Virs pamata no trim plāksnēm veidots skaitlis 101. Daļas atdalītas. Vidējā daļā, kas attēlo nulli, iegravēta sāpju un asaru izgrauzta vaga. Pie pieminekļa pamata uz bruģa izbērti oļi, kas simbolizē asaras.