×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Marija, Marika, Marina
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
5. marts, 2017
Drukāt

OIK neredzamā misija: Kāpēc atbalsta TEC? (8)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

“Neizplatiet maldīgu informāciju par to, ka elektroenerģijas cenas sadārdzinājumu ir radījuši lauksaimnieki, saistot elektroenerģijas obligāto iepirkumu komponenti (OIK) ar lauksaimniekiem, kas ražo atjaunojamo elektroenerģiju! Šāda informācija neatbilst patiesībai, jo rēķinos OIK divas trešdaļas sastāda dabasgāzes koģenerācija,” aicina Krista Garkalne, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) preses sekretāre. Lauku uzņēmēji aicinājuši Ekonomikas ministriju izvērtēt OIK atbalsta pamatotību termoelektrocentrālei TEC 2, kas tiek darbinātas ar dabasgāzi, kas iepirkta no Krievijas un par ko jāmaksā virs 100 miljoniem eiro gadā.

 

Kāpēc atbalsta TEC?

Lai gaisā izsviestu mazāk CO2 gāzes, valsts izvēlējusies pīrāga un pātagas metodi. Atbalstu progresīvu ražošanas tehnoloģiju ieviešanai veic dažādas subsīdijas, kas palētina saražotās elektroenerģijas paš­izmaksu. Par dzinuli atteikties no novecojušas ražošanas kalpo nodevas par ražošanas procesā izdalīto CO2. Kā tas strādā?

AS “Latvenergo” ražošanas direktors Māris Kuņickis norūpējies: “Ja jaunas ražotnes necels, ko darīs tad, kad vecās izies no ierindas? Tās strādātu, kamēr sabruktu un veidotos grandiozs elektrisko jaudu iztrūkums, kas krasi sadārdzinātu elektrības cenu un ietekmētu visu tautsaimniecību. Lai veicinātu jaunu elektrostaciju būvniecību, Eiropas valstis veido dažādas finanšu atbalsta shēmas jaunu un stratēģiski nozīmīgo elektrības ražošanas uzņēmumu kapitāla amortizācijai. Šādu atbalstu saņem jaunveidotās stacijas Polijā, Lietuvā, Zviedrijā, Somijā, Anglijā un citur.”

Produkta gala cena veidojas, elektrības cenai pievienojot nodevu par CO2 izmešiem. Dažādiem kurināmajiem šis lielums atšķiras. Piemēram, igauņi, dedzinot degslānekli, iegūst 1 MWh elektrības, saražo vienu tonnu CO2 izmešu un samaksā nodevā sešus eiro. Latvijas TEC, dedzinot gāzi, iegūst 1 MWh elektroenerģijas, veido 0,2 tonnas CO2 izmešu un nodevā samaksā 1,2 eiro. Tātad TEC ražotā viena megavatstunda jau ir par 4,8 eiro lētāka, pierāda Māris Kuņickis.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Kāpēc man dzīvojot laukos ir jāmaksā par Rīgas apkuri, lai tā būtu lētākā???? Kas pārvalda mūsu valsti? Mēs skolotāji, medicīnas darbinieki, policisti, robežsargi nedodam politiķiem kukuļus un tāpēc viņi mūs tur pusbadā un mūsu intereses netiek aizstāvētas.

 2. Man šķiet jocīgi – tiek apgalvots, ja OIK nemaksātu, tad nākotnē cenas pieaugtu. Lai OIK būtu līdzvērtīgs cenas pieaugumam – manā gadījumā elektroenerģijas cenai būtu jāpieaug par 50%…. maksāt + 50 % mistiskas iepsējamības dēļ ir jokaini.

  Un visi tie sviestainie zaļās enerģijas ražotāji ir jāpārskata, jāpiespriež, ka vispirms obligāti pašiem sevi ar savu superzaļo enerģiju jāapgādā un valstij drīkst pārdod tikai pārpalikumu.

 3. Cik daudz šajā rakstā ir melu? Rīgas un Ķeguma HES saražo apmēŗam 80 % no Latvijai nepieciešamās elektroenerģijas un tās izmaksas ir minimālas un tas ir PSRS matojums. Kāpēc mums ir jāmaksā OIK par elektroenerģiju, kas tiek tirgota biržā? Eiropa mūs čakarē un pašu valdība dara to dubulti. Vajadzētu nosaukt šī projekta autorus un amatpersonas kas to pieņēma. Nu kādam par šīm spekulācijām ir jāatbild.

 4. Reti kurš var iedziļināties specifiskos ciparos un skaitļos, tāpēc ļoti viegli, izlaižot dažus papildus sadārdzinājumus, pavēstīt, ka mums elektrība būtu krietni dārgāka, ja netiktu subsidēta TEC saražotā elektrība!!!
  Kaut ko vēl muļķīgāku grūti pateikt! Jebkuru izmaksu efektivitāti var izmērīt nevis uzrādot ražotāja 90%, bet saskaitot visus TEC saskaitāmos gada griezumā un aplūkojot kopainu. Tad vēl jāpieskaita jaudas maksājumi par gāzi 100 mil eur un tad saprotam, kāpēc nevienam neļauj gāzes koģenerāciju staciju atbalstu OIK! Pūš tik tālāk miglu acīs…

 5. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze

 6. Kāpēc OIK, kas pēc savas būtības ir nodoklis, mājsaimniecību elektroenerģijas rēķinos tiek aplikts ar vēl vienu nodokli – PVN? Kā tas atbilst Latvijas likumiem?

 7. Elektroeneģijastirgus likuma 30.1 norēķinu likumā pievestais piemērs:
  Sadales tīkls – 266.74 EUR
  Mājsaimniecība – 22.59 EUR
  ST peļņa, neieguldot ne centa 12 reizes pārsniedz mājsainiecības ieguvumu. Ieguldītie līdzekļi neatmaksātos pat 40 gados.

Draugiem Facebook Twitter Google+