Tehnika
Tehnoloģijas

Okeānos jauns vīruss0


Viena no jaunatklājuma autorēm Ketrīna Kaufmane ņem jūras ūdens paraugus
Viena no jaunatklājuma autorēm Ketrīna Kaufmane ņem jūras ūdens paraugus
Foto: Masačūsetsas Tehnoloģiju institūts/Ketrīna Kaufmane

Zinātniekiem no ASV Masačūsetsas tehnoloģiju institūta un citām universitātēm izdevies “savaldīt” un izolēt līdz šim nepakļāvīgos “bezastes” (angļu val. “non-tailed”) dubultpavediena (dsDNA) DNS vīrusus. Tādējādi pētniekiem izdevies atklāt pavisam jauna veida vīrusu grupu – “Autolykiviridae”. Jauno vīrusu grupa nosaukta par godu grieķu mitoloģiskajam tēlam, kuru esot bijis grūti noķert.

Līdz šim šiem vīrusiem bija izdevies “izbēgt” no zinātnieku izpētes, ņemot vērā to īpašības, kuras standarta testi nevar noteikt. Kā norāda zinātnieki, šiem vīrusiem trūkst “astes”, kas ir lielākajai daļai pētīto bakteriālo vīrusu. Interesanti, ka klasiskie vīrusi inficē viena vai divu veidu baktērijas, taču “Autolykiviridae” var inficēt desmitiem dažādu baktēriju tipu. Zinātnieki norāda, ka atklājums ir ļoti būtisks, lai saprastu vīrusu evolūciju laika gaitā.

“Atklājums parāda, ka vīrusi, kas ir saistīti ar visizplatītākajiem eikariotu vīrusiem, piemēram, adenovīrusiem, vismaz attiecībā uz olbaltumvielu apvalka struktūru ir daudz izplatītāki prokariotos, nekā līdz šim uzskatīts,” norādīja ASV Nacionālā veselības institūta pētnieks Jūdžins Kūnins.

Saistītie raksti
LA.lv