×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
8. novembris, 2013
Drukāt

Oktobrī nemainās gada patēriņa cenu līmenis

LETALETA

Vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada oktobrī, salīdzinot ar pagājušā gada oktobri, saglabājās nemainīgs. Precēm cenas samazinājās par 0,4%, bet pakalpojumiem pieauga par 1,0%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.

 

Pārtikas cenas kāpj, mājokļa preču – samazinās

CSP skaidro, ka lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni šā gada oktobrī, salīdzinot ar 2012.gada oktobri, bija cenu kāpumam pārtikai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, kā arī cenu kritumam transporta precēm un pakalpojumiem, ar mājokļa uzturēšanu saistītām precēm un pakalpojumiem.

Pārtikas produktu cenas gada laikā pieaugušas par 0,6%. Visvairāk cenas pieauga pienam un tā produktiem (+5,1%), svaigai gaļai (+2,0%), maizei un graudaugu izstrādājumiem (+1,2%), sieram (+4,9%). Savukārt lielākais cenu kritums bija vērojams augļiem (-6,3%), tējai un kafijai (-8,5%), olām (-9,6%) un cukuram (-3,9%).

Alkoholisko dzērienu cenas pieauga par 2,6%, bet tabakas izstrādājumu – par 3,1%. Savukārt transporta grupā cenas samazinājās galvenokārt degvielai (-7,1%) un automašīnām (-1,8%).

Mājokļa grupā cenas samazinājās vidēji par 0,8%, ko ietekmēja cenu samazinājums siltumenerģijai par 7,4%, gāzei – par 5,1% un cenu pieaugums mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumiem par 7,6%, cietajam kurināmajam – par 6,6%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais sadārdzinājums bija kafejnīcu un restorānu pakalpojumiem, personīgās aprūpes precēm. Savukārt lētāki kļuvuši telekomunikāciju pakalpojumi, audio, video, foto un datu apstrādes iekārtas.

 

Mēneša laikā cenas pieaug par 0,3%

Oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, patēriņa cenas palielinājās par 0,3%. Precēm vidējais cenu līmenis pieauga par 0,4%, bet pakalpojumiem – par 0,2%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām oktobrī bija cenu kāpumam apģērbam un apaviem, pārtikai, kā arī cenu kritumam transporta precēm un pakalpojumiem.

Pārtikai cenu pieaugumu visvairāk veicināja sezonāls dārzeņu sadārdzinājums par 21,9%. Pienam un tā produktiem cenas pieauga par 1,3%, maizei – par 1,3%, gaļai un gaļas izstrādājumiem – par 0,3%. Savukārt augļi kļuva lētāki par 4,7%, kartupeļi – par 12,7%, tēja un kafija – par 2,6%, eļļa un tauki – par 1,3%.

Apģērbam un apaviem cenu kāpumu ietekmēja jaunās sezonas preču tirdzniecība, kā rezultātā apavi sadārdzinājās par 6,2%, bet apģērbs – par 2,2%.

Cenas pieauga atpūtas un sporta pakalpojumiem (+1,7%), ēdināšanas pakalpojumiem (+1,3%), īrei (+1,2%), apdrošināšanai (+0,3%). Kāpums par 0,4% tika novērots mājokļa remonta un uzturēšanas pakalpojumiem, ambulatoriem medicīnas pakalpojumiem, autoremonta pakalpojumiem.

Degvielas cenas samazinājās vidēji par 2,9%, tai skaitā 95. markas benzīnam – par 3,3%, dīzeļdegvielai – par 2,8%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija vērojams cietajam kurināmajam, grāmatām. Cenas samazinājās alum, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, izmitināšanas pakalpojumiem, prāmju biļetēm.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,3%, atzīmē CSP.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+