×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.8°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
29. novembris, 2017
Drukāt

Franks Gordons: Okupācijas lāsts (40)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

Pats jēdziens “Latvijas simtgade” acīmredzot laupa sirdsmieru publicistam Aleksejam Jevdokimovam, kurš portāla “Delfi” krievu versijā nācis klajā ar žultainu rakstu.

“Pieņemts uzskatīt, ka tagadējā Latvija ir tā pati republika, kas pasludināta 1918. gada 18. novembrī,” raksta Jevdokimovs. Viņaprāt, tā esot dīvaina spēle, par kuru “varētu pat pasmaidīt, (..) ja tās tiešās sekas nebūtu pilsoņtiesību atņemšana šīs zemes iedzīvotāju trešdaļai”. Viņš uzskata, ka “tā pati pirmā parlamentāra republika pastāvējusi vien 14 gadus – no 1920. gada līdz Ulmaņa apvērsumam 1934. gadā”. Turpmākos sešus gadus viņš neskaita! “Delfu” autors ņirdz: “Īsa un tāla vēsturiska epizode, kas saistīta ar Latvijas tagadni apmēram tāpat kā kaut kāda Zviedru Livonija.” Tālāk nav kur? Ir gan: “Sen vairs starp dzīvajiem nav neviena cilvēka, kurš redzējis šo Latviju apzinātā vecumā.” Esmu spiests atbildēt: pirms kara, būdams Franču liceja audzēknis, es, “ulmaņlaika bērns”, lasīju ne tikai Jesena “Mazās jaunības tekas”, bet arī Benjamiņa avīzi “Jaunākas Ziņas” un biju “lietas kursā”. Mūsu mājā viesojās kāds žīdu bēglis no Hitlera okupētas Austrijas, kam “tas pats Ulmanis” bija devis patvērumu, bet “padomju vara” viņu kā “aizdomīgu ārzemnieku” deportēja uz Sibīriju. Un vēl: 1981. gadā Gunārs Meierovics Vašingtonā man ar lepnumu parādīja ASV Valsts departamenta vestibilā Baltijas valstu karogus: ASV nekad nebija atzinušas šo valstu nelikumīgo, bruņoto okupāciju. Pēckara okupētajā Latvijā nodzīvoju 27 gadus – no vēlīnā staļinisma līdz agrīnam brežņevismam, un man visapkārt ļaužu prātos atmiņas par pirmskara Latviju bija dzīvas. Ja tās atmiņas būtu izgaisušas, nebūtu Trešās atmodas. Jevdokimovs ir nelokāms: “Lai ar cik ieslodzījuma gadiem mums nedraudētu par okupācijas noliegšanu (..) mēs visi esam no turienes – no Padomju Latvijas, no Padomju Savienības.” Viņš prāto: “Mūsdienu Latvija tāpēc tik izmisīgi noliedz savu padomju izcelsmi, tik stipri nīst savu padomju senci, ka tā ir miesa no viņa miesas.” Jā, daudzas nebūšanas mūsdienu Latvijā rodas no tā, ka nozīmīgu, bet ne pārāk svētīgu ietekmi saglabā tie, kas pēdējos okupācijas gados bija padomju “nomenklatūrā”, – kaut vai Ventspils mērs. Tas ir okupācijas pusgadsimta mantojums. Un tas “iedzīvotāju trešdaļai atņēma pilsoņtiesības”, arī ir padomju mantojums. Kas tad pusgadsimta garumā applūdināja Latviju ar “brālīgajiem” migrantiem, kuri daudzos gadījumos atsakās integrēties, – tas ir padomju mantojums, tas ir okupācijas lāsts.

Pievienot komentāru

Komentāri (40)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  ======

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 2. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  kas arī bija jāpierāda.

 3. I express a resolute and categorical protest to the moderators of this website for conducting an open political censorship!!! Gentlemen moderators, you cynically violate the constitution of your own country! In accordance with the Constitution, in Latvia – freedom of speech and censorship is prohibited (art. 100)!!!

 4. Okupācijas lāsts - kā tarakāni no pagraba Atbildēt

  Paldies, Frank, tavi raksti ir izcili, patiesi un cilvēcīgi, arī šie vārdi: Jā, daudzas nebūšanas mūsdienu Latvijā rodas no tā, ka nozīmīgu, bet ne pārāk svētīgu ietekmi saglabā tie, kas pēdējos okupācijas gados bija padomju “nomenklatūrā”, – kaut vai Ventspils mērs. Tas ir okupācijas pusgadsimta mantojums. Un tas “iedzīvotāju trešdaļai atņēma pilsoņtiesības”, arī ir padomju mantojums. Kas tad pusgadsimta garumā applūdināja Latviju ar “brālīgajiem” migrantiem, kuri daudzos gadījumos atsakās integrēties, – tas ir padomju mantojums, tas ir okupācijas lāsts.”

  Latvija, neatkarīgi kādā režīmā, pastāvēja ka viena no nācijām, kā latviešu (domāts jebkuras, visas tautības Latvijā) valsts. Bet kas mani visvairāk sajūsmina – padomju mantojums – kā okupācijas lasts ! Un 1990.gadā ae 4. maija Latvijas atjaunošanu šīs “okupācijas lāsts – tās nomenklatūra sagrāba varu un īpašumus Latvijā un turpina izlaupīt masveida apmēros. Un kas būtu, ja pie varas būtu pielaists tiešais lāsts – interfronte un tās visas personas?

  Šis lāsts aizvien mēģina atjaunot vienu no okupācijas ieročiem – krievu valodu kā otru valsts valodu. Rīgā pat tramvaju titros parādās šī valoda, lien no visiem stūriem kā tarakāni dzīvoklī no pagraba.

 5. Lūdzu Latvijas avīzes redaktorus dzēst “grafists.” komentārus. Kā jau vairākkārt norādīju par viņa necenzēto vārdu lietošanu, viņš to negrib ņemt vērā. Tagad atkal: „Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch!”

  • Lai taču tas idiots vārās.Tieši tādi kā viņš ir vislabākais pamatojums,ka krievs ir un paliek krievs.

   • Уползай в амазонию, земноводное! Модераторы – козлы! Atbildēt

    A ti sam ne idiot, da?!

    Povtorno, posle udalenija cenzorami! Nu i dge deklarijujemaja svoboda slova ?!!!

  • Povtorno!
   Wow, we’re talking! That’s how you have freedom of speech, do not like it – delete! But what about the constitution, human rights and all that, eh? And …. I forgot, it’s only for the elite, for the title Aryans! So?! Only they are allowed to talk and write nasty things about others, they also squeak on the state! They can also steal other people’s names and call them abusively and me, and my people, and my country !? What do you start to squeak as soon as you are answered accordingly? Do you want the portal to be cultural? So start with yourself, do not scratch yourself in the comments, then do not get the same in return. Everything is simple, respect others – and you will also be respected.
   Povtorno, posle udalenija cenzorami! Nu i dge deklarijujemaja svoboda slova ?!!!

 6. interesanti uzzināt Gordona viedokli par vvf prezidentēšanu un nesen rādīto filmu

 7. Es tavu ķēdi paraustījis vēl neesmu.

 8. Lūk,pašļaik pa REN-TV kau tkāds Grigorijs Zubarevs šķiež mēslus uz Latvijas Valsti,par žesti kā “solovjinajam pomjotam” krievijas tel.

 9. Старый дедушка еврей совсем выжил из ума! Какая жалость. Atbildēt

  A gde fakti, dedulja?! Gde spor s dokazteljstvami? A tak, eto toze chistaja propoganda!

 10. Gordonam ir skaidrs skats uz Latvijas situāciju šodien. Kaut mūsu vadošiem nomenklatūristiem (ieskaitot arī bijušo Prezidenti) tāds būtu bijis no atgūtās brīvības sākuma! Tad daudzas no šodienas problēmām jau sen būtu atrisinātas.

 11. “Lai ar cik ieslodzījuma gadiem mums nedraudētu par okupācijas noliegšanu (..) mēs visi esam no turienes – no Padomju Latvijas, no Padomju Savienības.” Atbildēt

  “Lai ar cik ieslodzījuma gadiem mums nedraudētu par okupācijas noliegšanu (..) mēs visi esam no turienes – no Padomju Latvijas, no Padomju Savienības.”

  • Tu ne tikai esi no turienes ,bet arī esi tur palicis.
   Tiešām ,žēl ka nav panta par okupācijas noliegšanu.

   • “Lai ar cik ieslodzījuma gadiem mums nedraudētu par okupācijas noliegšanu (..) mēs visi esam no turienes – no Padomju Latvijas, no Padomju Savienības.” Atbildēt

    Pants ir. Tik noliegšanas nav. Es esmu dzimis LPSR un Gordona stāstiem man uzdirst

 12. Paldies Frankam Gordonam par labo rakstu! Nost okupācijas lāstu visās tā izpausmēs!

 13. Ja nemaldos,tad kādu laiku atpakaļ,tika ziņots ka Latvijas varas iestādes atteikušās piešķirt reģistrāciju krievu masu dezinformācijas līdzeklim “Sputņik”.
  Nesen googlē ievadot vārdu sputnik atklājas ka Latvijā darbojas portāls “Sputņik Latvija” kas nodarbojas ar kremļa propagandas popularizāciju.
  Varbūt kaut ko nesaprotu,vai tiešām Valstī var darboties tai naidīgs propagandas projekts un nevienam par to nav nekāda darīšana?

 14. Lielisks raksts.Bet krievu šovinistiem un revanšistiem līdzēt var tikai kaps.

 15. “Dižpatrioti” gordonieši pie pirmās izdevības tūkstošiem pameta Latviju – , kas uz Izraēlu, kas uz Vāciju, Īriju, ASV, bet jevdokimovi pa pasauli mētāties īpaši nevēlas. Tiešām – “okupācijas lāsts”, tikai tās, kas sākās pēc 1991.g.?

 16. Sitadi jevdokimovi nesaprot latviesu mentalitati un negrib saprast . Krievija cilveks formejas trijos institutos ; skola ,armija , cietums …

 17. ne dienas bez naida kurināšanas ir LA centrālais sauklis:) tūdaliņam vienmer kāds cits bus vainigs, kaut vai “okupācija”kas jau sen ir nepārredzamā pagātnē . galvenais lai paši ne pie kā nebutu vainigi.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+