×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
4. septembris, 2015
Drukāt

Okupācijas muzeja iecerēto piebūvi kritizē kā neiederīgu Vecrīgas panorāmā (5)

Okupācijas muzeja vizualizācijaOkupācijas muzeja vizualizācija

Rīgas pilsētas arhitekta kolēģija 2. septembrī notikušajā sēdē paudusi kritisku vērtējumu par Latvijas Okupācijas muzeja pārbūves projektu, LA.lv uzzināja RPA “Rīgas pilsētas arhitekta birojs”.

Sēdē bija pieaicinātas visas ieinteresētās puses un tika diskutēts par publiski plaši izskanējušo un sabiedrībā neviennozīmīgi vērtēto Latvijas Okupācijas muzeja pārbūves projektu. Diskusijas ietvaros gan atskatoties uz projekta attīstības pirmsākumiem kopš 2001. gada un projekta līdzšinējo gaitu, gan analizējot projekta arhitektoniskās kvalitātes, ietekmi uz pašu Okupācijas muzeju, Strēlnieku laukuma ansambli un Vecrīgu kopumā, Rīgas pilsētas arhitekta kolēģijas diskusijas kopsavilkums ļauj izdarīt pietiekami kritiskus secinājumus.

“Okupācijas muzejs un Strēlnieku laukums ir jāskata kā kultūrvēsturiska vērtība, kam jāpieiet ar vislielāko atbildību. Jebkāda iejaukšanās, izmaiņas vai pārbūve prasa rūpīgu izpēti, sabiedrības un ekspertu viedokļu uzklausīšanu; šai gadījumā it īpaši – ņemot vērā arī objekta atrašanos vietu – Vecrīgas centru. Prakse un tendences pierāda, ka gan Rīgā, gan citur Latvijā un pasaulē lielas pūles tiek pieliktas, lai kultūrvēsturiskos objektus atjaunotu un saglabātu to sākotnējā veidolā un funkcionalitātē. Šeit mēs redzam, ka faktiski de iure ir apspriests tikai būvniecības ieceres detālplānojums, bet pati Okupācijas muzeja plānotā piebūve de facto nav apspriesta, nav bijis ne dialoga starp nozares ekspertiem, ne arī uzklausīts plašāks sabiedrības viedoklis, kas pašos pamatos nav pareizi,” atzīst Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis.

Vērtējot piedāvāto pārbūves priekšlikumu, tika secināts, ka būvniecības ieceres pasūtītāji un autori laika gaitā kopš tās publiskošanas 2001. gadā nav respektējusi dažāda līmeņa profesionāļu un koleģiālo institūciju nolēmumus, konstatējumus un ieteikumus, kā arī līdz šim nav tikusi organizēta būvniecības ieceres publiska apspriešana, kāda ir praksē pieņemta un tiek īstenota vairākos citos, arī mazāk nozīmīgos kultūrvēsturisku objektu pārbūvju gadījumos.

Plānotā Okupācijas muzeja piebūve risināta ar kontrasta principu gan attieksmē pret zudušo viduslaiku apbūves struktūru, gan deformē autentisko ēkas apjomu un pastiprina tā neiederību Vecrīgas ainavā, arī Vecrīgas panorāmā, tādējādi disonējot ar koncepciju par kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu nākamajām paaudzēm, īpaši pilsētu vēsturiskajos centros, uzsvērts sēdē.

Diskusijās konstatētais norāda uz nopietniem riskiem pārbūves īstenošanas rezultātā: pēc daļas nozares ekspertu un sabiedrības viedokļa tiktu neatgriezeniski zaudēta kultūrvēsturiski vērtīgā Okupācijas muzeja ēka, netiktu pienācīgi izmantota iespēja konceptuāli un saturiski piepildīt 2014. gadā jaunatklāto “Stūra māju” un būtiski samazināta iespēja kompleksi un ar skatu nākotnē pilnveidot Rātslaukuma apkārtnes ainavu un celt Vecrīgas kopskata pilsētbūvniecisko kvalitāti, norāda “Rīgas pilsētas arhitekta biroja” direktora vietnieks – arhitektūras projektu atbalsta virziena vadītājs Ilmārs Metnieks.

Pamatojoties uz Rīgas pilsētas arhitekta kolēģijā paustajiem viedokļiem, Rīgas pilsētas arhitekta birojs nedēļas laikā sagatavos un Rīgas pilsētas būvvaldei nosūtīs detalizētu atzinumu par Latvijas Okupācijas muzeja pārbūves ieceri, lai arī jau šobrīd skaidrs, ka projektam nepieciešami kvalitatīvi uzlabojumi, piebilst Metnieks.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Saprāta uzvara! Līdz šim tikai Līdzekļu apguvēji muldēdami par zaļajiem cilvēciņiem un krievijas propagandu bija gatavi darīt visu lai līdz galam pie*irstu Strēlnieku laukumu!

  2. Sen tā būda bija jānojauc un jāpārceļ uz Stabu ielu.

  3. Ak,tad neiederas? Pret to siltumnīcu,piemēram,Daugavmalā gan iebildumu nebija ne Gailei,ne Augstajai kolēģijai! Vai tad pati Rīgas panorāma nav kultūrvēsturiska vērtība? Maskaviski-kremliskā stila”Kolhoznieku nams pat tur iederējās!! Tad jau tāpat nesader kopā piemineklis strēlniekiem ar Rolanda statuju! Jeb,pret to neprotestē un nevāc parakstus izcilā arhitekte Gaile?

  4. Vai UNESCO neko nesaka par šo kroplo ieceri?

    • junesko saka, ka sen vajadzēja visas okupācijas un represiju paliekas izmēst no Rīgas, lai sērotāji sēro Koknesē un Litenē

Draugiem Facebook Twitter Google+