×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
9. novembris, 2015
Drukāt

Okupācijas muzejā pirmizrādi piedzīvos filma par Zedelgemas nometni

Okupācijas muzeja fotoOkupācijas muzeja foto

Trešdien, 11.novembrī, plkst.14 kinoteātrī “K.Suns” notiks Latvijas Okupācijas muzeja veidotās dokumentālās filmas “Zedelgema” pirmizrāde, aģentūru LETA informēja muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Strazda.

Tā būs filma par latviešu leģionāriem, kas Otrā pasaules kara beigās nonāca gūstā Apvienotās Karalistes okupācijas zonā un tika izvietoti Beļģijā, Zedelgemas nometnē.

Filmas autors un režisors Andris Feldmanis, bijušais muzeja Audiovizuālo materiālu krātuves vadītājs, pastāstīja, ka 1944.gada vasarā jau bija pilnīgi skaidrs, ka nacistiskā Vācija karu ir zaudējusi. Latviešu SS 15.divīzija, kas karoja Vācijas militāros formējumos Rietumu frontē, ar atkāpšanās kaujām virzījās rietumu virzienā. Pēc Vācijas kapitulācijas Latviešu leģiona augstākie virsnieki – pulkvedis Arvīds Kripēns, pulkvedis Vilis Janums, majors Vilis Hāzners un majors Pēteris Balodis – mudināja savus karavīrus labāk padoties gūstā angļiem un izvairīties nokļūt amerikāņu un franču okupācijas zonās, turklāt slēgtās vienībās. Galvenais mērķis bija pēc iespējas visiem koncentrēties vienkopus, jo vēl nebija izpratnes par to, kā padomju militāristi rīkosies ar latviešu leģionāriem.

Galu galā angļu zonā gūstā padevās 11 727 latviešu karavīru, kas radīja angļiem to novietošanas problēmas. Angļi vienojās ar beļģiem par karagūstekņu nometināšanu Zedelgemā, Beļģijas armijas pirmskara munīcijas noliktavu kompleksā. Dokumentālā filma “Zedelgema” stāsta par astoņos mēnešos piedzīvotajiem pārdzīvojumiem un pazemojumiem šajā nometnē.

“Latviešu karavīri bez Latvijas valsts, bez dzimtenes pēc Otrā pasaules kara, atrazdamies ieslodzījumā svešā valstī, savā klātbūtnē un domās nezaudēja ticību Latvijas brīvībai,” pauda Feldmanis.

Filmas veidošanā izmatotas intervijas ar bijušajiem leģionāriem un Okupācijas muzeja un arī citu muzeju krājumos esošie dokumenti. Tapšanas laikā Okupācijas muzeja filmēšanas grupa bija ekspedīcijā Zedelgemā.

Izveidots arī dokumentālās filmas “Zedelgema” DVD, ko varēs iegādāties Okupācijas muzeja grāmatu galdā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+